Łukasz Szewczyk26.04.2013 (11:45)5 komentarzy

Specjalny program na 6. urodziny TVP Historia

3 maja 2007 roku TVP Historia rozpoczęła nadawanie. Pierwszym wyemitowanym programem była debata historyczna poświęcona Konstytucji 3 maja. Z okazji swojego jubileuszu TVP Historia przygotowała specjalny program, przypominający najciekawsze reportaże i filmy dokumentalne.
TVP Historia
Od sześciu lat TVP Historia przypomina o ważnych rocznicach, zapomnianych faktach i historiach, analizuje procesy historyczne, a przede wszystkim stała się ważnym ośrodkiem debaty historycznej. W programie "Spór o historię" najwybitniejsi polscy historycy prezentują wyniki swoich badań, podejmują kontrowersyjne tematy, odkrywają nowe fakty. "Exlibris" to jedyny w Polsce program poświęcony wyłącznie książkom historycznym. "Flesz historii" - magazyn informacyjny o najciekawszych wydarzeniach związanych z historią. "Cafe historia" - rozmowy o aktualnych wydarzeniach w kontekście historycznym. Zaś w cyklu "Polska z historią w tle" - reportaże pokazujące działania lokalnych społeczności na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego, oraz inicjatywy, których celem jest kultywowanie tradycji i upowszechnianie wiedzy historycznej. We współpracy z Filmoteką Narodową powstaje cykl "Z archiwum Filmoteki Narodowej", w którym prezentowane są najznakomitsze zabytki polskiej kinematografii. TVP Historia była patronem ponad 100 imprez związanych z historią, od rekonstrukcji bitew po obchody rocznicowe czy naukowe konferencje. W ciągu sześciu lat z inicjatywy TVP Historia powstało ponad 60 historycznych filmów dokumentalnych i reportaży, poruszających tematy od prahistorii Polski po najnowsze dzieje. Ich autorzy śledzili losy Polaków na obczyźnie i zmiany dokonujące się w Polsce. Filmy: "Okruchy rozbitego dzbana" (reż. Jędrzej Lipski, Piotr Mielech), "Famadihana" (reż. Tomasz Rudomino), "Fotograf partyzantów" (reż. Wiesław Paluch), "Grupy oporu" (reż. Maria Dłużewska), "W pogardzie i chwale Wojciech Korfanty" (reż. Aleksandra Fudala-Barańska) czy "Trzcianica Karpacka Troja" (reż. Zdzisław Cozac) zdobywały prestiżowe nagrody na festiwalach filmowych. Zgodnie z wymogami koncesji TVP Historia popularyzuje także wiedzę o Europie i świecie. Na antenie ukazują się licencyjne filmy oraz seriale dokumentalne. Dzięki współpracy z ambasadą USA udało się po raz pierwszy w Polsce wyemitować legendarne show "Żeby Polska była Polską" przygotowane przez USIA (United States International Communications Agency) we współpracy z Departamentem Obrony USA, jako wyraz wsparcia dla Polski po wprowadzeniu stanu wojennego. Audycję obejrzało w 1982 roku 185 milionów widzów na całym świecie. W Polsce po raz pierwszy wyemitowana została w styczniu 2012 na antenie TVP Historia. TVP Historia konsekwentnie działa na rzecz zwiększenia zasięgu nadawania. Dociera już do 40,4 proc odbiorców telewizji kablowych i satelitarnych. Stacja jest także obecna w naziemnej telewizji cyfrowej.
Z okazji swoich szóstych urodzin TVP Historia przygotowała specjalny program, w którym przypomni najciekawsze i cieszące się największym uznaniem widzów reportaże i filmy dokumentalne.

Komentarze (1 - 5 z 5)

To skandal, że TVP Historia satelitarne platformy koduja i udostępniaja tylko w drogich pakietach.
 5  
A ja chciałbym oglądać w TVP Historia i w TVP Rozrywka wyłącznie retransmisje ze wszystkich Zjazdów PZPR.
 1  
jeszcze czego jak PZPR CI SIE MARZY TO WON NA BIALORUS MISIEK
 2  
Lipko jakiś niekumaty.
 1  
jest za darmo nadawane w dvb-t
 1