Łukasz Szewczyk26.07.2016 (23:44)brak komentarzy

"Pokolenie X: świat to za mało" - nowa seria National Geographic Channel

Czas ponownie odpalić wehikuł czasu. Tym razem National Geographic Channel prześledzi wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie wywarły wpływ na ukształtowanie się pokolenia X, czyli osób urodzonych w latach 1961-1981. Zobaczymy, jak narodziny kultury masowej, rozwój nowych technologii, przewroty polityczne i społeczne na zawsze zmieniły ich życie.
Często nazywani outsiderami, poszukujący sensu własnej egzystencji, pracujący od świtu do zmierzchu, choć odrzucający wyścig szczurów i przesadny konsumpcjonizm - generacja X. To wszyscy ci, którzy urodzili się gdzieś między "baby boomers" a "millennialsami" - pokolenie lat 1961-1981 - w Polsce nazywane również "pokoleniem PRL". W nowym programie dokumentalnym "Pokolenie X: świat to za mało", prześledzimy wszystkie najważniejsze wydarzenia, jakie miały wpływ na ukształtowanie się przedstawicieli tej generacji. Dowiemy się, w jaki sposób rozwój technologii - począwszy od kieszonkowego kalkulatora aż po narodziny Google'a - przewroty społeczne i polityczne czy powstanie kultury masowej zmieniły ich codzienność. Jak na nowo zdefiniowali pojęcie rodziny, a także sposób postrzegania osób odmiennej rasy czy podejście do praw kobiet. Ponownie będziemy świadkami ustąpienia Richarda Nixona - pierwszej w historii rezygnacji z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych, zobaczymy panikę, jaką wywołały w społeczeństwie coraz częstsze zachorowania na AIDS, które nie zdarzały się już tylko wśród "zwykłych" obywateli, ale również w świecie gwiazd Hollywood.

W każdym z odcinków widzowie obejrzą wywiady z przedstawicielami pokolenia X, wśród których warto wymienić choćby Courtney Love, Sarah Palin, Kevina Smitha czy Juliana Assange'a.

Seria "Pokolenie X: świat to za mało" na antenie National Geographic Channel będzie emitowana w niedziele o godz. 21.30 (od 31 lipca)

"Pokolenie X: świat to za mało" - odcinek 5 / Fot. National Geographic Channel
"Pokolenie X: świat to za mało" - odcinek 5 / Fot. National Geographic Channel
Opis odcinków
• Odcinek 1. "Pokolenie X: świat to za mało. Alternatywne, czyli masowe" (31 lipca).
Kiedy pierwsi przedstawiciele pokolenia X uczęszczali do szkoły podstawowej, trzystu Amerykanów tygodniowo ginęło na wojnie w Wietnamie. Doniesienia z frontu były codziennością dorastających wówczas "Iksów". Podobnie jak niepokoje związane z aferą Watergate i kryzysem politycznym. To właśnie pokolenie X było świadkiem rezygnacji prezydenta Stanów Zjednoczonych, Richarda Nixona, z piastowanego stanowiska. W tym odcinku zobaczymy wywiady z m.in. amerykańskim politykiem Gavinem Newsonem, piosenkarką Courtney Love czy aktorką Molly Ringwald.

• Odcinek 2. "Pokolenie X: świat to za mało. Truth to be told". (7 sierpnia)
W kolejnym odcinku przyjrzymy się największym obawom, jakie towarzyszyły pokoleniu X w okresie ich młodości. Życie w czasach zimnej wojny, okresie napiętych stosunków między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Radzieckim, nie należało do spokojnych. Ponadto wypadek w elektrowni jądrowej w stanie Pensylwania, który był jednym z najpoważniejszych tego typu, a następnie brak szczegółowych wyjaśnień ze strony władz państwowych, doprowadziły do narastania obaw społecznych wobec energetyki jądrowej. Rozpoczęła się wojna przeciwko niewidzialnemu i śmiertelnemu wrogowi. W odcinku wystąpią m.in. twórca WikiLeaks Julian Assange oraz amerykańska polityk Sarah Palin.

• Odcinek 3. "Pokolenie X: świat to za mało. The Geek Shall Inherit the Earth" (14 sierpnia)
Pokolenie X, dorastające w erze "Star Treka", zostało wychowane w przekonaniu, że nie ma rzeczy niemożliwych. To właśnie oni byli świadkami lądowania człowieka na księżycu - to, co do tej pory nieosiągalne stało się na ich oczach rzeczywistością. Generacja "Iksów" mogła korzystać ze zdobyczy rozwijającej się technologii - widzowie prześledzą ten proces - począwszy od powstania kieszonkowego kalkulatora - aż do rozwoju Google'a i innych wynalazków, które zrewolucjonizowały świat. W programie zostaną zaprezentowane wywiady m.in. z aktorką Molly Ringwald czy Andym Hertzfeldem, współtwórcą Macintosha.

• Odcinek 4. "Pokolenie X: świat to za mało. The Power of Disruption" (21 sierpnia)
W odcinku tym zobaczymy, w jaki sposób przełomowe wydarzenia z okresu młodości pokolenia X, doprowadziły do zmian w życiu społecznym, gospodarczym, a nawet w sposobie myślenia społeczeństw. Dowiemy się również, w jaki sposób hip-hopowa kultura stała się nieodłącznym elementem życia przedstawicieli tej generacji. I wreszcie, w jaki sposób kryzys naftowy przełożył się na sposób ich życia i funkcjonowania. W programie zobaczymy wywiady m.in. z pionierami hip-hopu, dziennikarzami czy przedstawicielami stacji muzycznej MTV.

• Odcinek 5. "Pokolenie X: świat to za mało". Family Reimagined" (28 sierpnia)
Tym razem dowiemy się, w jaki sposób zmienił się społeczny sposób postrzegania tak fundamentalnej kwestii, jaką jest rodzina. Prześledzimy wydarzenia, które dorowadziły do tego, że zezwolono na zawieranie małżeństw jednopłciowych, a także w jaki sposób pierwsze reality show, dokumentujące życie amerykańskiej rodziny, stało się symbolem generacji małżeństw, które się rozwodzą.

• Odcinek 6. "Pokolenie X: świat to za mało. The Politics of X" (4 września)
W jaki sposób ewoluowało życie polityczne - co zmieniło się od czasów, gdy pokolenie X rodziło się i dorastało? Szukając odpowiedzi na to pytanie przyjrzymy się, transformacji społecznego podejścia do kobiet, które śmielej zaczęły walczyć o swoje prawa, a także do osób o odmiennym kolorze skóry. Odcinek zwieńczą wybory z 2008 roku, kiedy rywale polityczni - przedstawiciele generacji X - Barack Obama i Sarah Palin znaleźli się w centrum uwagi opinii publicznej i na zawsze zmienili bieg historii.