Łukasz Szewczyk26.05.2012 (0:04)11 komentarzy

Telewizja hybrydowa: Czy Polska jest gotowa?

Telewizja Polska i TVN eksperymentują w Polsce z telewizją hybrydową, czyli usługą łączącą cyfrową telewizję z internetem. Dziś już prawie wszystkie nowe modele telewizorów oferują usługę hybrydową. Czy Polska jest gotowa na nową jakość TV?
Istota telewizji hybrydowej (HbbTV) polega na połączeniu funkcji telewizora oraz interaktywnego urządzenia do obsługi multimediów i serwisów internetowych. Odbywa się to w ten sposób, że możliwe jest płynne przechodzenie między treściami przekazywanymi w sygnale telewizyjnym oraz za pośrednictwem Internetu

Jak już informowaliśmy, od kilku dni publiczny nadawca prowadzi testy nowej usługi w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T). W pierwszej kolejności widzom zostanie udostępniona specjalna aplikacja piłkarska. Wcześniej, bo już w marcu, testowanie telewizji hybrydowej rozpoczęła Grupa TVN. Czy nowa usługa podbije polski rynek?

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowała raport dotyczący telewizji nowej generacji, w którym czytamy, że Polska znajduje się w początkowej fazie rozwoju rynku telewizji hybrydowej. Tylko kilka procent używanych obecnie odbiorników posiada możliwość korzystania z tego systemu, z czego około 1/3 jest podłączona do Internetu (tj. około 1-2 proc. gospodarstw domowych). Tymczasem zdecydowana większość gospodarstw domowych, które posiadają dostęp do Internetu, łączy się z nim za pomocą stałego łącza (zgodnie z wynikami Diagnozy Społecznej z 2011 roku, taki rodzaj dostępu ma ponad połowa wszystkich gospodarstw domowych w Polsce).
Polski regulator zauważa, że do korzystania z telewizji hybrydowej oprócz posiadania telewizora przystosowanego do odbioru telewizji hybrydowej konieczne jest posiadanie szybkiego stałego łącza, którego ograniczenia mogą być główną przyczyną tak niewielkiego odsetka odbiorników podłączonych do sieci. Niewielka jest też wiedza konsumentów na temat stosunkowo nowej usługi hybrydowej na polskim rynku.

Według KRRiT, jedną z głównych barier rozwoju telewizji hybrydowej nie jest jednak dostęp odbiorców do Internetu, a brak standardu wymuszającego na producentach telewizorów zapewnienie otwartego dostępu do usługi hybrydowej dla nadawców telewizyjnych i producentów aplikacji umożliwiających odbiór treści internetowych na ekranie telewizora.

W celu stworzenia otwartej platformy technologicznej, łączącej dotychczasowe usługi telewizyjne z usługami świadczonymi za pomocą sieci szerokopasmowych nadawcy europejscy i producenci sprzętu zawiązali konsorcjum HbbTV. Efektem prac konsorcjum było opracowanie standardu Hybrid TV Broadband Broadcast zgodnego z normą ETSI TS 102 796 Europejskiego Instytutu Norm Telekomunikacyjnych - niezależnego instytutu standaryzacji.

Standard HbbTV umożliwia otwarty dostęp do tworzenia aplikacji dla telewizji hybrydowej bez konieczności dostosowywania ich dla każdej marki telewizora oddzielnie. Umożliwia również dołączanie przez nadawców linearnych, bezpośrednio do programów, dodatkowych informacji i serwisów nielinearnych (tzw. red buton).

Jak napisano w opracowaniu, telewizja hybrydowa tworzy też nowy rynek aplikacji, sprzętu i oprogramowania. Niesie ze sobą wiele korzyści, ale również zagrożenia związane z ochroną widzów i konsumentów, w tym ochroną widzów małoletnich przed treściami szkodliwymi dla ich rozwoju. Nie jest też równa pozycja podmiotów działających na tym rynku: na jednym ekranie są jednocześnie obecni podlegający silnej regulacji nadawcy tradycyjnych programów linearnych oraz słabo lub wcale nieregulowani dostawcy usług i programów dostępnych przez Internet. Zwiększa się też konkurencja ze strony wielkich graczy pozaeuropejskich.

Z tych i innych powodów telewizja hybrydowa jest traktowana bardzo poważnie przez Komisję Europejską i zmiany uregulowań związanych z reklamą, ochroną małoletnich i promocją dzieł europejskich w kontekście rozwoju Connected TV niedługo staną się przedmiotem nowelizacji dyrektywy audiowizualnej. Komisja Europejska prowadzi konsultacje z rynkiem, by stwierdzić czy konieczne są na obecnym etapie zmiany uregulowań. Efektem tych działań ma być przygotowanie do końca 2012 r. "zielonej księgi" na temat wyzwań i możliwych rozwiązań związanych z telewizją hybrydową.
KRRit/wł.

Komentarze (1 - 10 z 11)

Nie mieszajmy ze sobą telewizji hybrydowej ze Smart TV bo zrobi się z tego jedna wielka dezinformacja.

Dzisiaj Smart TV to funkcja telewizora lub urządzenia telewizyjnego (odtwarzacz Blu-ray, STB, konsola do gier), która po podłączeniu do szerokopasmowego internetu umożliwia odbiór/oglądanie multimedialnych i interaktywnych treści na żądanie. Takim przykładem jest Samsung Smart TV, Sony Bravia Internet Video, Panasonic Smart Viera, Philips NetTV, Sharp AQUOS NET+, Toshiba Places, Opera TV Store itp…

Telewizją hybrydową jest dzisiaj np. HbbTV – (Hybrid Broadcas Broadband TV) – czyli funkcjonalność umożliwiająca wyświetalnie interaktywnych treści na sygnale telewizyjnym emitowanym przez nadawcę. Upraszczając jest to taki „teletext” kolejnej generacji z pełnym wsparciem dla multimediów oraz interakcji. Lista modeli telewizorów posiadających funkcje HbbTV dostępna jest na stronie http://hbbtv.pl

Wiecej na ten temat znajdziesz na moim FP - facebook.com/tutka
 11  
No to Samsung mnie zawiódł bo nie posiadają po dzień dzisiejszy tej technologi w swych telewizorach :(
Nawet te co teraz wchodzą 2012
 0  
Samsung może włączyć HbbTV jedną aktualizacją oprogramowania. W menu serwisowym pewnie też gdzieś jest dostęp do tej funkcji. Telewizory Samsunga produkowane na inne rynki w których usługa jest już wdrożona mają opcję HbbTV.
 1  
No to Samsung mnie zawiódł bo nie posiadają po dzień dzisiejszy tej technologi w swych telewizorach :(
Nawet te co teraz wchodzą 2012
Mój model posiada... UE46D8000 - działa to np na niektórych niemieckich programach z Astry 19,2E
 0  
jak wiadomo Polska nigdy nie jest na nic gotowa. Smutne ale prawdziwe.
 2  
Mój model posiada... UE46D8000 - działa to np na niektórych niemieckich programach z Astry 19,2E
Podaj z łaski swojej na których kanałach i czym się to objawia
 0  
Na stronie http://hbbtv.pl/co-to-jest-hbbtv/hbbtv-na-swiecie/ znajduje się lista kanałów na satelicie Astra 19,2E które mają HbbTV.
 0  
Dzięki za ten link. Niestety, tylko na kanale "anixe iTV News" znalazłem czerwona kropkę, a co gorsza mój Samsung UE40D7000 nic nie reagował na naciskanie czerwonego przycisku pilota :(
 0  
Wystarczy poszukać i, jeśli nie obawiasz się utraty gwarancji, zastosować się do instrukcji podanej przez "aaleks-1967" na forum hdtv.com.pl. Tu masz link jak uruchomić HbbTV w telewizorach serii D (2011):
.hdtv.com.pl/forum/samsung/67434-samsung-tv-model-d6500-320.html
Na początku "www"
U siebie jeszcze nie uruchomiłem (UE455D6500), ale wkrótce to zrobię.
 0  
Szkoda, że dopiero teraz Polacy dowiadują się o HbbTV. W dodatku Rozporządzenie Ministra Infrastruktury dot. wymagań technicznych odbiorników wspominało tylko o MHP.
 0  

Polecamy