Komisja Europejska ustaliła 11 lutego europejskim dniem numeru 112, czyli bezpłatnego numeru alarmowego dla całej UE, który dostępny jest z telefonu stacjonarnego jak również z komórki. Komisja będzie starała się także zwiększyć świadomość Europejczyków o tym numerze, który może uratowac życie.
Dla zapewnienia powszechnej świadomości numeru 112 w całej Europie, Komisja Europejska razem z Parlamentem Europejskim i Radą ogłosiły
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112, który obchodzony będzie
11 lutego. Komisja oraz państwa członkowskie zamierzają zdwoić wysiłki na rzecz upowszechnienia znajomości numeru 112, zwłaszcza w okresie przed wakacjami.
-
Europejski numer alarmowy musi przestać być najpilniej strzeżoną tajemnicą w Europie - mówi Viviane Reding, unijna komisarz odpowiedzialna za telekomunikację. -
Pierwszy europejski dzień numeru 112 powinien spełnić rolę dzwonka alarmowego dla władz krajowych, które powinny powiększać liczbę języków, jakie obsługują ich centrale alarmowe 112 i z zaangażowaniem upowszechniać wśród obywateli znajomość numeru, który ratuje życie - dodaje.
Badanie opinii w skali całej UE przeprowadzone na zlecenie Komisji Europejskiej wykazuje, że
94 proc. obywateli UE uznaje taki wspólny numer alarmowy w całej Unii za użyteczny. Ogłoszone wyniki badania Eurobarometru wskazują jasno te obszary, w których wciąż jest wiele do zrobienia.
Największym kłopotem są
problemy językowe: 28 proc. dzwoniących na 112 za granicą doświadczyło trudności w porozumieniu się, i to pomimo, że aż 21 państw członkowskich deklaruje, że ich centrale alarmowe 112 przyjmują zgłoszenia w języku angielskim (12 państw deklaruje również używanie niemieckiego, a 11 – francuskiego).
Kłopotem jest także
świadomość społeczna numeru 112. Tylko 24 proc. ogółu obywateli UE było w stanie spontanicznie stwierdzić, że numer 112 służy wzywaniu służb ratowniczych z dowolnego miejsca na obszarze Unii. Mimo nieznacznej poprawy poziom wiedzy o unijnym numerze alarmowym jest bardzo zróżnicowany w poszczególnych krajach – od 3 proc. we Włoszech aż do 58 proc. w Republice Czeskiej.
Komentarze (2)
15 lutego 2009, 19:32:35
15 lutego 2009, 23:19:33