Łukasz Szewczyk08.12.2010 (23:23)7 komentarzy

Opłaty roamingowe jak krajowe do 2015 roku?

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje, w ramach których chce uzyskać opinie klientów sieci komórkowych, przedsiębiorstw, operatorów telekomunikacyjnych i organów publicznych na temat unijnego rynku usług roamingowych. Cel? Zrównanie stawek roamingowych do zera.
smartfon telefon
W unijnym rozporządzeniu w sprawie roamingu ustalono maksymalne poziomy cen detalicznych w UE za połączenia głosowe i wiadomości tekstowe w roamingu. Wciąż jednak nie istnieje konkurencyjny jednolity rynek usług roamingowych. Operatorzy zazwyczaj ustalają ceny za roaming na poziomie zbliżonym do pułapów cen regulowanych i pobierają niezasadnie wysokie marże za te usługi. Cel określony w ramach Europejskiej agendy cyfrowej zakłada całkowite zniwelowanie do 2015 r. różnicy między opłatami za roaming i taryfami krajowymi.
- Na prawdziwie jednolitym unijnym rynku znaczne różnice między opłatami krajowymi a cenami roamingu nie powinny mieć miejsca. Musimy zastanowić się nad źródłem istniejących problemów, czyli brakiem konkurencyjności, a następnie znaleźć trwałe rozwiązanie. Jesteśmy przy tym otwarci na wszelkie pomysły - mówi Neelie Kroes, wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za agendę cyfrową.

Komisja zaprasza zainteresowane strony do oceny obowiązujących unijnych przepisów dotyczących roamingu oraz do wymiany pomysłów na temat optymalnych sposobów poprawy konkurencyjności w zakresie usług roamingowych, przy jednoczesnej ochronie interesów klientów i przedsiębiorstw w Europie.

Celem konsultacji Komisji jest określenie zakresu, w jakim obecne unijne przepisy dotyczące usług roamingowych sprawdziły się w praktyce. Szczególnie interesujące kwestie to wpływ unijnych przepisów na użytkowników telefonów komórkowych i dostawców usług oraz środki, jakie można podjąć w przyszłości w celu wspierania konkurencyjności i zwiększenia zadowolenia klientów. W ramach konsultacji społecznych oczekuje się również opinii na temat najodpowiedniejszych wariantów regulacyjnych bądź politycznych, które w krótkiej, średniej i długiej perspektywie powinny wspierać konkurencyjność na rynku, a także odpowiedzi, w jakim zakresie postęp techniczny mógłby przyczynić się do poprawy funkcjonowania rynku usług głosowych, tekstowych (SMS) i przesyłu danych.

Komisja oczekuje w szczególności opinii na temat sposobu, w jaki można osiągnąć cel określony w ramach Europejskiej agendy cyfrowej i dotyczący jednolitego rynku usług telekomunikacyjnych, tzn. zniwelowanie do 2015 r. różnicy między opłatami za połączenia krajowe i cenami roamingu. Komisja chciałaby, by wszyscy użytkownicy roamingu mieli szybki i łatwy dostęp do konkurencyjnych taryf roamingowych w zakresie usług głosowych, SMS-ów i przesyłu danych, przy czym ceny nakładane przez operatorów na klientów powinny w większym stopniu odpowiadać rzeczywistym kosztom efektywnego świadczenia usług roamingowych.
Komisja Europejska

Komentarze (1 - 7 z 7)

niech sie jeszcze wezma za roaming danych, przesada ze sa tak wysokie ceny, nawet maila nie mozna sprawdzic
 0  
Ja zagranicą korzystam z karty operatora kraju w którym jestem lub z wifi jak w tej chwili i internet praktycznie za darmo .
 0  
w Polsce to nie przejdzie, tu wszystko musi być najdroższe: najdroższy internet, prąd, gaz, tv sat, itd
 0  
a ja sobie kupiłem tani sim4globe i działa na cały świat
 0  
Niektórzy operatorzy już wprowadzili niższe stawki, np. Heyah za: 59 gr za roaming odbierany i 99 groszy za roaming wychodzący, wśród operatorów to jedne z najniższych stawek, ale nadal wyższe niż krajowe. Jest to jednak przykład tego, że stawki obniżyć można, trzeba tylko chęci.
 0  
@limetka, co prawda to prawda Heyah bardzo mocno zyskuje jako MVNO dzięki taniemu roamingowi.
 0  
Dokładnie, tak niskich stawek na terenie UE nie ma żaden operator i sadzę, że będą one jeszcze malały, zwłaszcza gdy spojrzeć na powyższy artykuł.Poza tym w Heyah tanie są także połączenia z Polski za granicę- minuta kosztuje do UE 59 groszy w prepaidzie i 44 w mixie.
 0