Łukasz Szewczyk22.06.2005 (8:55)brak komentarzy

Będą się łączyć i zmieniać nazwy

brak
Z danych, które zebrał dziennik Rzeczpospolita wynika, że wartość rynku usług telekomunikacyjnych wzrosła w 2004 roku o prawie osiem procent i wyniosła ponad 34 miliardy złotych.
Jak pisze dziennik, przychody operatorów komórkowych wzrosły o ponad 16 proc., do 17,8 mld zł i po raz są wyższe niż firm świadczących usługi stacjonarne. Jak wynika z zebranych danych w końcu marca 2005 r. operatorzy komórkowi obsługiwali 24 mln 326,4 tys. aktywnych kart SIM, natomiast operatorzy stacjonarni 12 mln 632 tys. linii telefonicznych.
Klientów traci największy operator w Polsce - Telekomunikacja Polska. W marcu obsługiwała 11 mln 349 tys. łączy, czyli o 13 tys. mniej niż w grudniu 2004 r. Także Netia traci swoich klientów. W marcu o 2005 roku Netia obsługiwała 424,6 tys. łączy, donosi dziennik.

W następnych latach coraz większą popularnością ciszyć się będzie telefonia internetowa (VoIP). Z nieoficjalnych informacji do których dotarła Rzeczpospolita wynika, że do końca roku Telekomunikacja Polska planuje świadczyć usługi e-telefonii, jednak na razie tylko klientom biznesowym.

Jak przewiduje gazeta, przyszłość polskiego rynku telekomunikacyjnego to przede wszystkim powolne łączenie się firm oraz zmiany nazw. Obecnie nazwy zmieniają mniejsze firmy. Jednak także więksi operatorzy szykują się do zmian marki. PTK Centertel (operator sieci Idea) już zapowiedział, że wkrótce zmieni nazwę z Idei na Orange. Także pozostali operatorzy po uporządkowaniu wewnętrznych spraw zapewne zmienią nazwy. Gdyby tak było sieć Era zostanie zastąpiona T-Mobile Polska, a Plus GSM - Vodafone.
Rzeczpospolita