Łukasz Szewczyk26.06.2013 (9:18)11 komentarzy

DVB-T odbiera widzów głównym kanałom TV

Dzięki naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) widzowie w całej Polsce mają darmowy dostęp do większej ilości kanałów telewizyjnych. Większy wybór kanałów telewizyjnych wpływa na coraz większy spadek oglądalności czterech głównych kanałów - TVP1, TVP2, TVN i Polsat.
W tym roku udział w oglądalności TVP 1, TVP 2, TVN i Polsatu był średnio o 13,2 proc. mniejszy niż rok wcześniej - wynika z danych Nielsen Audience Measurement dla Dziennika Gazety Prawnej od stycznia do 13 czerwca 2013 roku. Łączny udział w rynku czterech głównych stacji skurczył się w efekcie do najniższego poziomu w historii - poniżej 40 proc. Wygrywają mniejsze stacje. Na razie nie przekłada się to jeszcze bezpośrednio na podział przychodów z reklam.Jak zauważa gazeta, główną siłą napędową zmian jest obecnie cyfryzacja. Z danych Nielsena wynika, że tam, gdzie wciąż obecna jest telewizja analogowa, TVN, Polsat, TVP 1 i TVP 2 nadal rządzą wśród widzów, gromadząc nawet 88 proc. widowni. Na obszarach scyfryzowanych, gdzie mają większą konkurencję (kilkunastu stacji), ich udział spadł do 60 proc., a w ofertach kablowych - wynosi tylko 45 proc.
Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze (1 - 10 z 11)

a główni nadawcy wiele lat temu mówili że DVB-T jest niepotrzebne, że są platformy sat i one się doskonale rozwijają a ludzie nie będą chcieli DVB-T.....
 21  
To było oczywiste. Na analogu jakieś 60-70% ludzi miało tylko TVP1, TVP2, POLSAT, TVP INFO, nieco mniej TVN i TV4. więc ludzie chcąc- nie chcąc musieli to oglądać. Tort był podzielony między 4-5 stacji.

Teraz (nie licząc dubli) na DVB-T jest 19 kanałów. Więcej kanałów, to większy wybór, ale dla części odbiorców także większy mętlik w głowie. Ludzie nie wiedzą, co mają oglądać, często przeoczają programy, które by obejrzeli na TVP1 czy Polsacie, ale to "bogactwo" kanałów sprawia, że zamiast skupić się na oglądaniu jednego programu, skaczą z kanału na kanał.
 10  
Rzeczywiście z trudem ogarniam 19 kanałów DVB-T oraz to co na nich jest emitowane. Dekoder umożliwia nagrywanie ale jest tego tyle, że nie mogę tego przeoglądać i przestałem nawet nagrywać. W praktyce widać, że oferta DVB-T rozwija się, oby nie poszła w kierunku produkcji typu Malanowski, NAJ, TRudne sprawy itp. Generalnie jestem dość pozytywnie zaskoczony poziomem kanałów Kultura i Historia. A we wrześniu ponoć ma być ogłoszony wynik konkursu na pozostałe 4 miejsca w DVB-T. Oglądalność głównych stacji oczywiście dalej spadnie, choć sumarycznie DVB-T na pewno stanie się bardziej populane, w związku z czym stacje naziemne zgarną trochę udziałów od kanałów satelitarnych przez co ich popularność dalej wzrośnie.
 13  
w dvb-t mam 22 kanały bo dodatkowo po za tvp info kraków i katowice odbieram jeszcze tvp info rzeszów i od 17 czerwca tvp info kielce . ( to jest plus, że można odbierać telewizję regionalną z kilku regionów , gdzie na satelicie tego nie ma
przedtem nie było zbyt dużego wyboru . więc tvn i polsat miły dużą oglądalność bo tv 4 i tv puls miały słaby zasięg, a teraz mają zasięg taki sam jak tvn i polsat . więc ludziom znudziła się serwowana sieczka przez tvn i polsat . i dlatego polsat kupuje tv 4 i tv 6 , żeby te kanały zbytnio się nie rozwijały jak , np. tv puls odkąd ma większy zasięg . i dlatego powinny być kolejne kanały nie powiązane z tvn , ani polsat . jak by w dvb-t pojawiły się tvs ( może konkurs wygra ) i tele 5 to by pewnie poprawiły ofertę i by było trochę świeżości . ludziom tvn i polsat się znudziły.
 4  
@ Artek Ł.
Twój wniosek jest błędny. Telewizja w tej chwili jest dla ludzi lubiących głupawą rozrywkę. Nie spodziewam się tego, że wybierają coś lepszego niż "sieczka" na tvn i polsat. Tym bardziej, że najsłabszą oglądalność ma Kultura i Historia.
 16  
@Fandzol
Przecież jest EPG, a poza tym tele tydzien, fakt i wyborcza sie najlepiej sprzedaja, a tam jest program telewizyjny.
 10  
No powoli każdy zaczyna myślec i zaprzestaje oglądania polsatu tvnu i tvp gdziereklamy odgrywaja główna role w czasie antenowym i powtórki gonia powtórki. A i programy bez wartosci typu mam talent
 4  
ja tam jestem zadowolony z dvb-t , dzien w dzien pracuje sie i niema czasu na oglądanie jedynie wieczorem jakis film wiadomosci i w weekend czasami dłuzej . miałem pakiet mini w CP za 15zł teraz mam za darmo dvb-t i niewiele mniej kanałow niz miałem , i jest ok . pozatym jak ktoś już wspomniał mam na tvp info pasmo regionalne którego mi brakowało bardzo w cp.

wydaje mi sie ze jak za darmo to oferta jest świetna , wczesniej z analoga miałem 4kanały w tym 1ze śniegiem , ale znajdą sie osobniki które by chcieli mieć jeszcze np. HBO i Discovery za darmo i bedą narzekać
Wilk cały i Owca syta 26.06.2013 (13:22:51)
 14  
@Wilk cały i Owca syta: jakie dvb-t za darmo, co Ty piszesz ?? przecież to oferta opłacana po części z podatków legalnie pracujących ludzi oraz abonamentu RTV.
Jakby znieśli całkowicie obowiązek abonamentu RTV i nie raczyli nas wygodami typu "darmowa" tv naziemna, ludzie mieliby więcej pieniędzy i stać by ich było np. na jeden z wyższych pakietów ncplus czy innej płatnej tv, na której oferta jest przynajmniej 300 razy lepsza niż w ntc.
 3  
No przecież DVB-T to właśnie główni nadawcy. Jeśli oglądam częściej TTV kosztem TVNu, to przecież tak, jakbym oglądał TVN. A co do TVP, to już od dawna wiele osób tego nie ogląda. Każdy, kto miał sat lub kablówkę, chętniej oglądał inne stacje niż TVP!
 3