Łukasz Szewczyk11.01.2017 (12:19)16 komentarzy

Duże zmiany w Allegro. Nowy system komentarzy

Od 25 stycznia 2017 roku Allegro rozpocznie wprowadzanie zmian w systemie komentarzy do transakcji. Oceniać będą tylko kupujący i skrócony zostanie okres zbierania ocen oraz znikną oceny neutralne.
Allegro
Jak przekonają przedstawiciele serwisu, w czasach, gdy na Allegro przeważały transakcje między osobami prywatnymi, wzajemne oceny były uzasadnione. Jednak obecnie ponad 85% transakcji na Allegro dotyczy produktów nowych, z gwarancją, od profesjonalnych sprzedawców. Nowe zasady komentowania mają lepiej służyć interesom kupujących, dla których będą czytelnym narzędziem rozpoznawania dobrych sprzedających. Jest to ważny element procesu transformacji Allegro od popularnego serwisu aukcyjnego do największej profesjonalnej platformy nowoczesnego handlu w polskim Internecie.
Na czym będą polegać zmiany?
Przede wszystkim od 25 stycznia 2017 roku ocenę transakcji będą mogli wystawić tylko kupujący, a nie jak obecnie kupujący i sprzedający. W przypadku negatywnego komentarza sprzedający będzie mógł skorzystać z opcji odpowiedzi, jak ma to miejsce teraz. Odpowiedź na komentarz będzie widoczna w serwisie. Od kwietnia 2017 ocenę będzie mógł wystawić tylko kupujący, który dokonał pełnej aktywacji konta na Allegro. Jeśli kupujący wystawi błędny lub naruszający zasady komentarz - będzie możliwość jego poprawy lub usunięcia, tak jak odbywa się to obecnie. Dla równowagi Allegro planuje też wprowadzenie mechanizmu chroniącego Sprzedających przed ocenami nie mającymi odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Druga ważna zmiana, którą rozpoczniemy na początku lutego: ocena transakcji będzie obejmowała okres krótszy niż obecnie. Informacja o jakości sprzedawcy wyświetlana przy nazwie sprzedawcy obejmować będzie 12 ostatnich miesięcy, a nie jak dotychczas cały okres historii konta. Dzięki temu kupujący będą mogli wybierać oferty sprzedających, którzy aktualnie świadczą usługi na wysokim poziomie, a ocena z wielu lat ubiegłych nie będzie miała znaczenia. Jest to też ważne dla sprzedających, którzy poprawili jakość obsługi, mimo że kiedyś przydarzyły im się problemy.

Trzecia ważna zmiana to likwidacja komentarzy neutralnych. Dzięki temu ocena
sprzedawcy będzie przejrzysta: pozytywna, albo nie.

Po wprowadzeniu powyższych zmian w najbliższej przyszłości planowane są kolejne. Cząstkowe oceny sprzedaży wystawiane przez kupujących staną się
widoczne dla sprzedających.
Obecnie cząstkowe oceny sprzedaży (zgodność przedmiotu z opisem; kontakt ze sprzedających; czas realizacji zamówienia, koszt wysyłki) nie są widoczne dla sprzedających. Sygnalizowali oni, że przez to trudno jest wywnioskować, które obszary obsługi klienta wymagają poprawy, a które są na wysokim poziomie. Dlatego nowe oceny cząstkowe będa już widoczne dla sprzedawców, dzięki czemu będą oni mogli poprawić ewentualne niedociągnięcia w obsłudze klienta.

Do 90 dni skróci się czas na wystawienie oceny o transakcji, gdy czas na wystawienie komentarza będzie dobiegał końca, kupujący otrzymają przypomnienie.

- Zdecydowaliśmy się wprowadzić tak daleko idące zmiany, ponieważ wierzymy, że dzięki temu serwis Allegro będzie jeszcze bardziej przyjaznym miejscem dla 16 milionów Polaków, którzy każdego miesiąca odwiedzają Allegro - mówi Paweł Klimiuk, dyrektor komunikacji korporacyjnej Allegro. - Nowe zasady przyniosą korzyści zarówno kupującym jak i sprzedającym. Chcemy, by kupujący na pierwszy rzut oka wiedzieli, jaką jakość obsługi oferuje im dany sprzedający, czy szybko realizuje wysyłkę, czy rzetelnie opisuje oferty i czy jest uprzejmy. Nowy system komentarzy pokaże, jaka jest jakość obsługi sprzedawcy tu i teraz, a nie na przestrzeni ubiegłych lat. Jest to rozwiązanie lepsze, niż obecne, ponieważ jakość obsługi zmienia się w czasie. Wyeliminuje to także tych sprzedających, którzy w przeszłości uzyskali dobre oceny, a obecnie obniżyli jakość - dodaje Paweł Klimiuk.

Według Allegro, możliwość wystawiania komentarzy tylko przez kupujących wyeliminuje komentarze odwetowe nieuczciwych sprzedawców. Dzięki temu kupujący nie będą bać się wyrazić swojej opinii, nawet, gdy będzie ona negatywna. Przed negatywnymi komentarzami konkurencji Sprzedawców będzie chronić wspomniany wyżej mechanizm przeciwdziałający ocenom nie mającym odzwierciedlenia w rzeczywistości.

Dla sprzedających nowy system ma być narzędziem umożliwiającym poprawianie jakości usług. Sprzedający będzie mógł pracować nad jakością obsługi opierając się na zawsze aktualnych danych. Będzie miał od kupujących informacje zwrotne, które pozwolą mu podjąć działania naprawcze tam, gdzie są potrzebne i kontynuować dotychczasowe działania, które kupujący oceniają bardzo dobrze. Aby sprzedający mogli się dalej rozwijać, w drugiej połowie 2017 zostanie wprowadzone rozwiązanie, w którym system będzie powiadamiać sprzedawcę, kiedy jego wskaźniki jakości się pogorszą. W takiej sytuacji Allegro przyjmie rolę doradcy sprzedawców dbających o jakość, bo system precyzyjnie wskaże, co trzeba poprawić.

Komentarze (1 - 10 z 16)

no i fajnie.
 8  
Nareszcie, jak kupuję w sklepie internetowym to tylko ja wystawiam ocenę , a tak ludzie się wstrzymywali z wystawianiem negatywa w obawie przed odwetem. Ocena sprzedawcy była wypaczona.
 10  
A zdjęcia kupionych przedmiotów w komentarzach?
 0  
Po co zdjęcia? (żeby obciążać dodatkowo serwery?)
Będziesz w komentarzu opisywał przebieg transakcji a Zgodność przedmiotu z opisem juz teraz możesz wystawić....klikając odpowiednią ilość gwiazdek.
 4  
Odnośnie zmian w komentarzach. Co w sytuacji jeśli kupujący nie odbierze paczki wysłanej za pobraniem i sprzedający będzie musiał pokryć koszt przesyłki w dwie strony ?? Co w sytuacji jeśli kupujący zakupi przedmiot i nie wpłaci pieniędzy lub będzie długo zwlekał z wpłatą ?? Co w sytuacji jeśli kupujący dostanie towar 100% sprawny , a odeśle zepsuty( z ewidentnie jego winy ) lub podmieni jakieś części i też go odeśle twierdząc że taki otrzymał ??
Mając możliwość wystawienia komentarza kupującemu ograniczamy takie i inne przypadki nadużyć przez kupujących. Zniesienie możliwości wystawienia komentarza kupującemu wręcz zachęca ( oczywiście kombinatorów jakich nie mało ) do tego typu zachowań jakie opisałem powyżej.
Moim zdaniem nie widzę żadnych plusów tej decyzji, a same minusy
 9  
Zgadzam się z Panem Rrrrrrrrrrrrrafał.
Jak na ten moment jeśli na Allegro jest jakaś menda która próbuje wyłudzać pieniądze albo nie odbiera przesyłek, albo notorycznie wstrzymuje się z wpłatą, bądź wyborem sposobu dostawy to sprzedający może napisać komentarz by uważać na kupującego bo jak wyżej. A po zmianach to co? w jaki sposób sprzedawca ma wiedzieć na kogo trafił, ktoś będzie wstrzymywał się z płatnością sprzedawca wznowi aukcje i wniesie do allegro o zwrot prowizji a kupujący wystawi Komentarz typu "Uwaga sprzedaje towar którego nie ma" lub " Uwaga kupiłem XXX a Pan sprzedał to komuś innemu". Na ten moment widać czy kupujący który wystawił komentarz negatywny ma na swoim koncie negatywy od sprzedawców i wtedy można sprawdzić czy człowiek uczciwie wystawił negatywa czy puściły nerwy i kupujący postanowił się zemścić. Ja zawsze patrze u sprzedawcy na stosunek negatywów do pozytywów i czy osoba która wystawiła negatywa sama nie ma ich czasami ze sto na 120 transakcji.
nie rozumiem po co to 11.01.2017 (16:20:42)
 9  
CUDOWNE ALLEGO JAK ZWYKLE NIC NIE POTRAFI DAĆ OD SIEBIE KOPIUJE EBAY W NAJGŁUBSZYCH ZASADACH.
CZEMU NIE KOPUJECIE GO W DOBRYCH RZECZACH JAK BARDZO TANIE WYSTAWIENIE PRZEDMIOTÓW NA SPRZEDAŻ I MOŻLIWOŚĆ WYSTAWIANIA WSZYSTKICH ROZMIARÓW NA JEDNEJ AUKCJI!!!!! CZEMU NIE PISZECIE JAK OSZUKUJĄ SPRZEDAJĄCYCH NIE ODDAJĄ IM PROWIZJI OD NIESPRZEDANEGO PRZEDMIOTU???
 5  
Teraz dopiero oszuści kupujący zacierają ręce, bo dla nich będzie raj. Częściej kupuję na allegro, od czasu do czasu coś sprzedam i uważam, że zmiany są bardzo złe. Po co zmieniać coś co w miarę dobrze się sprawdzało?
 7  
Neutralne komentarze też są przydatne. Teraz zamiast neutrala ludzie będą wystawiać negatywa. Skrócenie czasu prerzentacji oceny transakcji do roku odbieram jako chęć zmniejszenia swojej bazy danych a co za tym idzie oszczędności. Ci którym zależy na ostatnich opiniach i tak zajrzą w historię w odpowiedni przedział czasu. Po zmianach użytkownicy którzy kupują a rzadziej sprzedają używane rzeczy (które najczęściej kupują użytkownicy a nie firmy) NIE BĘDĄ mieć żadnych informacji (komentarzy) o licytujących, bo oni są głównie kupcami a sporadycznie sprzedawcami. Generalnie zmiany na minus.
 7  
To kupujący kombinatorzy będą mieli raj aż się patrzy.
 7