Łukasz Szewczyk18.05.2017 (17:51)10 komentarzy

Filmowe festiwale nie dla filmów Netflixa. Cannes: Film musi trafić do kin, a nie tylko do internetu

Właściciele kin protestują. Nie zgadzają się na to, by filmy dostępne wyłącznie w internecie (np. na platformie Netflix) walczyły o prestiżowe nagrody filmowe.
Netflix
Ruszył filmowy festiwal w Cannes i już wzbudza kontrowersje. Głównie ze względu na filmy "Okja" oraz "The Meyerowitz Stories", które na festiwalu walczą o Złotą Palmę. Problem w tym, że wymienione filmy to produkcje platformy Netflix, która nie zgadza się, by jej filmowe obrazy trafiły do kina. Produkcje będzie można oglądać wyłącznie w internecie.
Przedstawiciele francuskich kin protestują. Domagają się, by filmy walczące o nagrody Cannes mają być emitowane w kinach, by widownia również mogła je ocenić. Wiele wskazuje na to, że protest przyniesie skutek. Przedstawiciele festiwalu w Cannes zapowiadają, że w regulaminie pojawi się odpowiedni zapis, który będzie nakazywał wprowadzenie do kin filmów biorących udział w festiwalu.

Aktualizacja (9.05.2017)
Podczas festiwalowej emisji filmów Netflixa na sali rozległy się gwizdy.

Komentarze (1 - 10 z 10)

Jawna bzdura albo niedocenianie. Przyszłość to filmy na życzenie VOD.
 6  
VOD to tylko jeden z kanałów DYSTRYBUCJI i nie przeszkadza w tym, by film trafił do kina lub premium TV :)
 3  
kina jeszcze walczą, próbują się odgryzać, ale z czasem tą walkę i tak przegrają na rzecz serwisów VOD.
 6  
Kina reprezentują ten sam poziom co nasi taksiarze z prehistorycznymi metodami zamawiania i obsługi przewozu. Walczą o to, aby wszystko zostało po staremu, bo IM było dobrze. Ale czasy się zmieniają, i kto się nie dostosuje, ten zginie.
 8  
Człowiek ktory kocha kino idzie na film do kina jak mu czas pozwala na VOD tez można zobaczyć film czy kanałach filmowy .
 1  
@Bredziok piepszysz jak potloczony
 4  
Mają rację, kino nie jest konkurencją na internetu to tylko jedno ze źródeł dystrybucji, dlatego taki film powinien także trafić do kina. Gdzie będzie miał premierę film to sprawa do uzgodnienia i może najpierw pojawić się w internecie a potem w kinach ale nie może być tylko w jednym miejscu jeśli ma pojawiać się na festiwalach.
 1  
W kinach obecnie wyświetlają filmy w wersji cyfrowej. Coraz częściej tą samą jakość pixeli (a nawet lepszą) mogę uzyskać w swoim domu. Mogę oglądać na maleńkim 5 calowym ekranie lub wyświetlić obraz 4K UHD HDR Hiper Mega na ścianie pokoju z rzutnika. Do tego dźwięk mogę mieć lepszy niż w kinie. Jeśli nie widzę zbyt dużej różnicy między obrazem w domu lub w kinie, to dlaczego mam męczyć się dojazdem do kina i słuchać żarcia popcornu obcych mi ludzi? Jedynie kino może przyciągać większym formatem. ale i tak zauważyłem, że większość widzów woli siadać w ostatnich rzędach niż w pierwszych. Pewnie dlatego, że wolą dopasować format obrazu do wielkości telewizyjnej w swoim domu.
A gdyby tak kina wróciły do wyświetlania filmów z taśmy celuidowej? Na taśmie 35 mm kolory są "prawdziwsze", nie są tak ostrą żyletą, wzrok nie męczy się. Nie mówiąc, że ruch jest inny. Obecnie w projekcjach cyfrowych ruch jest zbyt teatralny, brak tej dawnej, filmowej magii.
 1  
Kina miały już paść, gdy upowszechniła się telewizja. Jakoś nie padły i wciąż przynoszą duże zyski. Film w kinach - to recenzje, dyskusje, box office i całe to zamieszanie, które generuje dodatkowe dochody.
 1  
Ja powstało radio to miały upaść gazety, jak pojawiła się telewizja to upadek wieszczono kinom. Minęło kilkadziesiąt lat i nic takiego się nie stało i nie stanie się. Radio, TV, kina będą sobie jeszcze długo istniały.
 0