Łukasz Szewczyk06.12.2017 (10:22)8 komentarzy

"Wyborcza Classic". Nowy magazyn internetowy z dobrymi historiami, które się nie starzeją

W serwisie Wyborcza.pl ukazało się pierwsze wydanie "Wyborcza Classic", czyli internetowego magazynu tworzonego z archiwalnych tekstów Gazety Wyborczej.
Wyborcza Classic
W każdą środę pod adresem Wyborcza.pl/Classic publikowane będą kolejne ciekawe i przełomowe artykuły, które pozwolą czytelnikom przenieść się w czasie do chwil i wydarzeń, które szczególnie zapamiętali. Teksty do wydań "Wyborcza Classic" będą wybierane z bazy dostępnej w nowym, wygodnym w obsłudze internetowym archiwum Gazety Wyborczej.
- Przez 28 lat wolnej Polski dziennikarze "Gazety Wyborczej" codziennie opisywali najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie. Nasze archiwa kryją ponad 4 miliony tekstów i setki tysięcy fotografii. To skarbiec pełen artykułów wybitnych autorów, niezwykłych historii, przełomowych śledztw dziennikarskich, wstrząsających reportaży. Redaktorzy "Wyborcza Classic" na całe tygodnie zanurzyli się w cyfrowych archiwach, aby przyjrzeć się temu bogactwu. Od dziś będą wydobywać w każdym tygodniu to, co w nich najcenniejsze - mówi Jerzy Wójcik, wydawca Gazety Wyborczej.

Magazyn "Wyborcza Classic" to projekt, który pozwoli przypominać ponadczasowe historie, odkrywać na nowo ciekawe osoby i spoglądać na dawne wydarzenia z nowej perspektywy. Każde wydanie poświęcone będzie jednemu tematowi, a składające się na nie teksty - od 6 do 8 - będą wzbogacone o piękne, wzruszające, a czasami wstrząsające zdjęcia i niekiedy opatrzone aktualnym komentarzem. Pełen dostęp do tekstów publikowanych w ramach magazynu będzie możliwy dzięki prenumeracie cyfrowej "Gazety Wyborczej".

6 grudnia 2017 roku opublikowane zostaną jednocześnie dwa wydania "Wyborcza Classic". Pierwsze w całości odnosi się do 1989 roku - wspomina wolne wybory i powstanie "Gazety Wyborczej". Ukazały się w nim teksty o tematyce polityczno-społecznej oraz wybrane materiały z niepublikowanego wcześniej zerowego wydania Gazety Wyborczej. W ramach drugiego redakcja przypomina teksty m.in. o Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, wejściu Polski do Unii Europejskiej, radiowej Trójce i Adamie Małyszu.

Taki dobór tematów "Wyborcza Classic" to mikołajkowy prezent dla cyfrowych prenumeratorów Wyborcza.pl i czytelników Gazety Wyborczej. Aby był udany, redakcja już kilka tygodni temu zapytała swoich odbiorców o najważniejsze wydarzenia w ich życiu w internetowej ankiecie opublikowanej w serwisie Wyborcza.pl i w mediach społecznościowych.

- Aż osiem tysięcy czytelników w serwisie Wyborcza.pl podzieliło się z nami wspomnieniami o wydarzeniach które dotyczą nas wszystkich bez względu na datę urodzenia. A dodatkowo, także tymi prywatnymi - matura, ślub, pierwszy wyjazd na Zachód, pierwsza praca, narodziny dziecka, własne mieszkanie. Odpowiedzi były wskazówką, jak ma wyglądać i o czym opowiadać pierwsze wydanie "Wyborczej Classic" - opowiada Jerzy Wójcik.

"Wyborcza Classic" to uzupełnienie nowego internetowego archiwum Gazety Wyborczej. Dostęp do bazy z ponad 4 mln tekstów z lat 1989-2017 jest teraz wygodniejszy i szybszy. Czytelnicy poszukujący artykułów na dany temat lub danego autora mogą je odnaleźć za pomocą wygodnej wyszukiwarki na stronie Wyborcza.pl/archiwum. Miesięczny dostęp do 20 dowolnych tekstów z Archiwum Gazety Wyborczej kosztuje 15 zł. Jednocześnie czytelnikom posiadającym prenumeratę cyfrową Gazety Wyborczej w wersji Premium przysługiwać będzie bezpłatnie w każdym miesiącu dostęp do 7 dowolnych artykułów znalezionych na stronie Wyborcza.pl/archiwum.

Premierę "Wyborcza Classic" wspiera promocja z hasłem "Dobre historie się nie starzeją" - na łamach "Gazety Wyborczej", w serwisie Wyborcza.pl i na profilach dziennika w mediach społecznościowych.
Business Insider Polska/wł.

Komentarze (1 - 8 z 8)

niedługo cała Wybiórcza przejdzie historii, a na archiwalnych wydaniach gazety będą się uczyć kolejne pokolenia dziennikarzy na zajęciach z etyki.
 6  
Czyli w zasadzie PIS będzie wiecznie Wyborczą wspominał w takiej konfiguracji, bo żyje tylko polityką histeryczną ;)
 0  
I to uczucie gdy user o nicku @rozsądny, znany koMEDIAnt i wielonikowiec, na dodatek nieudacznik,gdyż w rozmowach ze mną udawał innych userów - tylko po co?? Zeby mnie przekonać iż jestem w mniejszości?? ;D ... po tym jak został złapany na pisaniu z kilku kont, mści się niczym Maciuś z 6b ;D


rozsądny aka "locky i czester"
bit.ly/2x5Qsfp
bit.ly/2x6DYUO


przemiana w czester:

bit.ly/2xV8ot3


Nie masz jaj, ani honoru! I ciężko znosisz porażki, nie potrafisz przyjąć ich z godnością, a to może oznaczać różne problemy z głową ;D
 1  
Kataryna:
Nie wiem, jak PiS zaplanował formalne usunięcie Beaty Szydło z urzędu - bo nie ma co udawać, że pani premier jest w tej rekonstrukcji podmiotem - ale to się już chyba nie może skończyć ładnie. Beata Szydło poda się zapewne do dymisji, ale w okolicznościach, w których nikt nie będzie miał wątpliwości, że nie jest to w najmniejszym stopniu jej decyzja - pisze w felietonie dla WP Opinie Kataryna.
 4  
I to uczucie gdy user o nicku @rozsądny, znany koMEDIAnt i wielonikowiec, na dodatek nieudacznik,gdyż w rozmowach ze mną udawał innych userów - tylko po co?? Zeby mnie przekonać iż jestem w mniejszości?? ;D ... po tym jak został złapany na pisaniu z kilku kont, mści się niczym Maciuś z 6b ;D


rozsądny aka "locky i czester"
bit.ly/2x5Qsfp
bit.ly/2x6DYUO


przemiana w czester:

bit.ly/2xV8ot3


Nie masz jaj, ani honoru! I ciężko znosisz porażki, nie potrafisz przyjąć ich z godnością, a to może oznaczać różne problemy z głową ;D
 2  
Gospodarz „Wiadomości” zgodził się z sugestią rozmawiającej z nim dziennikarki „Sieci”, że często jest krytykowany za nie swoje winy. - Czasem pewnie zasługuję na „karę”, potrafię się przyznać, mam pokorę, ale przeważnie jest tak, jak mówisz. Jestem tylko skromnym pracownikiem Winnicy Pańskiej. A dziennikarstwo to gra zespołowa - powiedział Ziemiec.

Brak honoru :)
 3  
To równaj do tych z HONOREM, CIAMAJDO!!!!
:-) Tak wiem nie jesteś w stanie pogodzić się z porażką, więc wolisz się skundlić,byle coś ugrać ;D

#desperados
 3  
Bardzo fajna inicjatywa. Teksty warte przypomnienia. Dziś w e-wersji polecam reportaż P. Reszki z 2006 " Ja Cię synu naprawię". Pouczające.
 1