Łukasz Szewczyk25.07.2019 (20:17)5 komentarzy

Ponad połowa Polaków ogląda seriale w sieci. Najlepiej oceniane produkcje Netflix i HBO

Już co drugi Polak (64 proc. internautów) w wieku 16+ ogląda seriale w sieci - pokazuje VideoTrack, cykliczne badanie agencji Wavemaker. Polskim e-widzom w krew wszedł binge-watching, wciąż najbardziej cenią amerykańskie produkcje, a za najlepszych producentów seriali uważają Netflix i HBO.
HBO Netflix
64 proc. internautów w wieku 16+ (ponad 15 mln widzów) ogląda w sieci seriale, pokazuje czwarta edycja VideoTrack, badania agencji Wavemaker. Nieco częściej kobiety (to nowość, bo wcześniej w strukturze widzów seriali w sieci przeważali mężczyźni) i przede wszystkim osoby młode - z segmentu 16-34 lata.
Niemal co drugi odbiorca seriali (45 proc.) standardowo sięga po więcej niż dwa odcinki za jednym posiedzeniem. Binge-watching jest szczególnie rozpowszechniony w młodym pokoleniu - wśród 16-24 latków dwie trzecie ogląda przynajmniej po 3 odcinki za jednym razem.

Polacy najbardziej cenią amerykańskie seriale, ale w rankingu ich wskazań awansowały także polskie produkcje - w 2016 r. wskazywane przez 36 proc. badanych, a trzy lata później - przez blisko 43 proc. internetowych widzów.

Pochodzenie najlepszych seriali
Pochodzenie najlepszych seriali
Niewykluczone, że ten awans wiąże się z wysypem polskich seriali premium w 2018 roku, wśród których część premiery miała w serwisach SVOD (jak "Rojst" czy "1983").

Wavemaker zbadał popularność seriali z listy m.in. 20 produkcji wskazywanych przez międzynarodową firmę badawczą Parrot Analytics jako najpopularniejsze w polskim internecie w 2018 roku. Dane z badania pozwalają stwierdzić, że zbudowały one kilkumilionowe publiczności w Polsce (mowa tu o widzach wszystkich, a nie tylko ostatnich sezonów tych produkcji). Do ścisłego topu, obok wielkich międzynarodowych produkcji, jak "Gra o tron", "Wikingowie" czy 'The Walking Dead" dostały się "Kobiety mafii" Patryka Vegi (należy tu jednak pamiętać, że serial był rozwinięciem kasowej produkcji kinowej).

Top 5 najpopularniejszych seriali wśród widzów internetowych
Top 5 najpopularniejszych seriali wśród widzów internetowych
Specyfiką polskiej widowni pozostaje przywiązanie do lektora - 7 na 10 polskich widzów, twierdzi, że z lektorem najlepiej ogląda się im seriale zagraniczne, a tylko co czwarty stawia na napisy. W tym wymiarze także widać wyraźną różnicę w upodobaniach najmłodszej grupy widzów - wśród 16-24 latków fani lektora są tylko w nieznacznej większości wobec zwolenników napisów.

Ulubiony sposób oglądania seriali zagranicznych
Ulubiony sposób oglądania seriali zagranicznych
Najmłodsi badani - wbrew powtarzanych często opiniom o upodobaniu przez nich krótkich form wideo - nie różnią się od pozostałych grup widzów seriali w kwestii pożądanej długości odcinków seriali. 40 proc. ogółu badanych stawia na czas trwania od pół godziny do trzech kwadransów, niespełna 1/3 woli krótsze formaty.

Pożądana długość odcinków seriali
Pożądana długość odcinków seriali
W percepcji polskich e-widzów to Netflix i HBO są dziś najlepszymi dostarczycielami najwyższej jakości seriali. Netflix, który wysforował się na szczyt rankingu, zbudował w Polsce tę pozycję w trzy lata. W badaniu VideoTrack Wavemaker z 2016 roku, Netflix wskazywało tylko kilka proc. badanych.

Producenci najlepszych seriali zdaniem e-widzów
Producenci najlepszych seriali zdaniem e-widzów
Badanie VideoTrack agencja Wavemaker realizowała w kwietniu 2019 r. na próbie 1,5 tys. polskich internautów metodą CAWI.
Wavemaker

Komentarze (1 - 5 z 5)

Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
Rozumiem, że lektor jest rozwiązaniem dla osób niedowidzących i analfabetów.
Jak widać sporo ich w tym kraju :(
 51  
Już tak nie narzekajcie na lektora bo nasi lektorzy to poziom światowy. To my wyznaczamy trendy i u nas ten rynek jest większy niż dubbing w Japonii. Są seriale, które wolę obejrzeć z napisami, jednak większość seansów ciągle nadaje z lektorem.
 10  
Seriale sieciowe mają też ogromną zaletę - są krótkie co do liczby odcinków. Gra o tron pomimo 8 sezonów ma 73 odcinki, Agenci NCIS który oglądam w 16 sezonach zmieścił o 300 więcej. To rok oglądania po 1 odcinku dziennie. Ale widać stara Ameryka tak lubi.
 0  
hbo ma lepszej jakosci seriale, a netflix stawia na ilość, nie jakość :/
 3  
hbo ma lepszej jakosci seriale, a netflix stawia na ilość, nie jakość :/
jakosc to ma 4k a hbo 1080p max
 0