Łukasz Szewczyk02.09.2019 (18:08)brak komentarzy

Cały sezon "Sit down. Rozmowy o stand-upie" w Ipli

IPLA wyprodukowała cykl rozmów z popularnymi rodzimymi komikami. "Sit down. Rozmowy o stand-upie" to program, w którym czołowi polscy stand-uperzy, m.in. Abelard Giza, Rafał Pacześ, Łukasz "Lotek" Lodkowski i Kacper Ruciński opowiadają, co robią, gdy gasną reflektory oraz pokazują, jak wygląda ich pozasceniczne oblicze. Gospodarzem programu jest Bartosz Wróblewski.
Sit down. Rozmowy o stand-upie
Polska scena stand-upowa ma niewiele ponad dziesięć lat, a jej czołowi przedstawiciele zapełniają już największe sale w kraju z katowickim Spodkiem, krakowską Tauron Areną, czy gdańską Ergo Areną na czele. Wciąż powstają nowe miejsca, które w swojej ofercie mają stand-up, a sami komicy jeżdżą w coraz dłuższe trasy i występują jednorazowo nawet dla ponad 10-tysięcznej publiczności.
- W ciągu kilku ostatnich lat stand-up zyskał ogromną popularność i stał się ważnym elementem życia kulturalnego. W swoich programach stand-uperzy poruszają poważne tematy dotyczące polityki, obyczajów, czy spraw, którymi wszyscy żyjemy, a tymczasem w polskich mediach nie ma ich prawie wcale. Mimo rosnącej popularności artyści wciąż nie są u nas doceniani tak, jak na to zasługują, dlatego postanowiliśmy zrealizować cykl rozmów, dzięki którym fani tego formatu będą mogli dowiedzieć się, jak wygląda stand-up "od kuchni" i jacy prywatnie są ludzie, którzy się tym zajmują - tłumaczy Bartosz Wróblewski, gospodarz programu "Sit down. Rozmowy o stand-upie".

- Regularnie chodzę na stand-up i chciałem poznać komików osobiście, przekonać się, czy są zabawni także poza sceną. Zainteresował mnie też backstage - specyfika tej pracy i źródła inspiracji. Będąc fanem, chciałem też zrobić coś dla innych - umożliwić im lepsze poznanie swoich idoli, a przy okazji wspomóc promocję stand-upu w Polsce, bo moim zdaniem to wartościowa forma rozrywki - dodaje Karol Sawicki, współtwórca programu.

Kim stand-uperzy są po godzinach? Na czym polega ich warsztat, jakimi ludźmi są na co dzień i skąd czerpią inspiracje? Gdzie przebiega u nich granica dobrego smaku? Czym różni się stand-up od kabaretu? Co to jest bombing, heckler i one-liner? Dlaczego na scenie jest tak mało kobiet? Ile czasu pracuje się nad żartem? Jakie są najtrudniejsze elementy ich pracy, a co sprawia im najwięcej satysfakcji? Odpowiedzi na te oraz wiele innych pytań widzowie znajdą w 12 odcinkach programu "Sit down. Rozmowy o stand-upie", gdzie o swoim rzemiośle opowiedzą: Piotrek Szumowski, Antoni Syrek-Dąbrowski, Łukasz "Lotek" Lodkowski, Katarzyna Piasecka, Rafał Pacześ, Wojtek Fiedorczuk, Błażej Krajewski, Abelard Giza, Sebastian Rejent, Kacper Ruciński, Michał Leja i Rafał Rutkowski.