Beata Ratuszniak03.09.2008 (13:38)8 komentarzy

Darmowy Internet w całej Polsce?

Już niedługo darmowy dostęp do sieci otrzymają mieszkańcy Warszawy, Gdańska i Katowic - pisze Dziennik. Czy Polska pójdzie w ślady USA i udostępni wszystkim darmowy dostęp do sieci bezprzewodowej?
Jak dotąd, z darmowego Wi-Fi można korzystać w 1,7 tys. miejsc w całej Polsce. Jednak w przeciągu najbliższych kilku lat ma się to zmienić. Wystarczy przełamać niechęć urzędników. I, jak pisze Dziennik, jest to możliwe. Tomasz Andryszczyk, rzecznik władz Warszawy, w wywiadzie dla gazety zapewnia, że w stolicy darmowy Internet pojawi się w 2010 roku. Już teraz miasto będzie wprowadzać Wi-Fi w poszczególnych swoich dzielnicach. Za przykładem stolicy poszły też inne miasta, m.in. Gdańsk i Katowice.
Obecnie bezprzewodowy Internet dostępny jest głównie w większych miastach, ale tylko w wybranych miejscach. I tak, będąc na Rynku Głównym w Krakowie połączymy się tam z Wi-Fi, ale już w dalszych dzielnicach nie będzie to możliwe. W Rzeszowie natomiast udało się podłączyć nadajniki na ponad połowie powierzchni miasta. To duży plus i pozwala wierzyć, że pomysł z podłączeniem do bezprzewodowej sieci podchwyci większość miast.

Koszty przedsięwzięcia nie są wielkim problemem. Zbudowanie sieci internetowej w dużej aglomeracji to koszt rzędu trzech, czterech milionów złotych – informuje Dziennik. Ułatwieniem może być fakt, że część tych pieniędzy można uzyskać z funduszów unijnych. Co więc stoi na przeszkodzie bezprzewodowej sieci? Głównie niechęć urzędników. Problemem przestają być pieniądze. Urzędnicy nie chcą częstych kontroli UOKiK. Dlaczego? Bezpłatny Internet stanowi konkurencję dla dostawców płatnego Internetu. A urzędy miast nie mogą naruszać ich praw.

Z tego powodu nie udało się zbudować nadajników w Pradze i Barcelonie, które chciały wprowadzić Wi-Fi na dużą skalę. Jest jednak wyjście z tej sytuacji. Bezpłatny Internet miałby mieć mniejszą przepustowość i ograniczony zakres. Co za tym idzie, użytkownicy nie mogliby ściągać filmów czy muzyki oraz przeglądać niektórych witryn.

Komentarze (1 - 8 z 8)

niech zrobią darmowy internet o
prędkości 1 kilobit na sekundę wtedy nie naruszą interesu komercyjnych dostawców.
 0  
ja nie powiem, juz mam darmowy, bezprzewodowy i do tego szybki dostep do internetu w domu !!! pozdrawiam sąsiada :)
 0  
Darmowy net powinien byc bezpłatny w całej polsce. Ale jakąś szybkość 100kb na sek
 0  
A Wrocław?
 0  
Ja również mam w domu dość szybki internet juz trzy lata. Pozdrawiam Uniwersytet przy którym mieszkam :)
 0  
Jeśli nie masz darmowego netu, to się rozejrzeć się wokuł siebie. Wokuł nas jest durzo netu radiowego i morzna się podłoczyci za friko jak jestesi sprytny. Morzna nawet złamaci tak zwany mak . Nie ma problemu za znaczam że trzeba byci sprytnym i miedzi trohe kasy jeszcze.
 0  
cain y abel wireshark wififofum warxinh to prislosz
 0  
pozdrawiam sasiada od ktorego ciange internet od 3 lat (=
 0