Michał Rogowicz12.09.2008 (21:13)12 komentarzy

Firefox wysyła dane o użytkownikach do Google

O tym, że przeglądarka Google Chrome wysyła do serwera informacje o tym, jakie strony odwiedza użytkownik informowaliśmy na łamach portalu. Organizacja SuMa-eV podała, że również Firefox wysyła dane o użytkownikach do Google.
Po wpisaniu w pasku adresu słowo about:config i dodaniu w filtr słowa safe pokazują nam się bardzo ciekawe informacje.
Jeśli zmienna konfiguracyjna o nazwie browser.safebrowsing.enabled ma wartość true, to odwiedzane adresy URL będą weryfikowane. Użytkownik może zmienić to zachowanie nadając tej zmiennej wartość false. W tym kontekście słowo kluczowe safebrowsing oznacza, że systemy firmy Google będą pomagały sprawdzać, czy otwierany adres nie wskazuje przypadkiem na niebezpieczną witrynę. Według organizacji SuMa-eV fakt, że jednym z głównych sponsorów Fundacji Mozilla jest Google wcale nie przyczynia się do wzmocnienia zaufania do produktu.

Organizacja dodała również, ze w żadnym wypadku Firefox nie wysyła informacji o odwiedzanych serwisach do Google. Dopiero jeśli znajdzie wśród nich adres znajdujący się na liście, odpytuje Google'a, czy ten wpis jest jeszcze aktualny. W skrócie można powiedzieć, że adres URL jest przekazywany wtedy, gdy uważąny jest za szkodliwy. Jeśli ktoś sobie tego nie życzy, może wyłączyć mechanizm w menu Dodatki | Ustawienia | Bezpieczeństwo.
heise-online.pl

Komentarze (1 - 10 z 12)

Niech se wysyła i tak każdy z nas pójdzie do piachu, a google niech się udoskonala.

Google ftw <3
 0  
sb-ssl.google.com

sb i wszystko jasne :D
 0  
Ja tam używam Opery :P
 0  
a jak to się ma w przypadku korzystania z przeglądarki Safari?
 0  
Faktycznie wysyła dane do google. Widać to na pasku stanu. Przy wczytywaniu jakiejkolwiek strony przez sekundę albo krócej widać łączenie się z serwerem google i wysyłanie danych do google. Już dawno to zauważyłem i mnie to wkurzyło. Inwigilacja Panie, inwigilacja!
 0  
ja tez juz dawno nie uzywam Firefoxa, Opera jest duzo lepsza
 0  
opera to szajs ;p ja chce mobilnego firefoxa :)
 0  
wstęp trochę nie "po polskiemu".
 0  
Takie czasy, wszystko mi jedno :]
 0  
Ja też mam to gdzieś, czy wiedzą, że odwiedzam strony takie czy owakie :P Wali mnie to
 0