Łukasz Szewczyk24.11.2008 (14:45)3 komentarze

Wirtualna poradnia profesora Bralczyka

Czy na popularnych internetowych blogach obowiązuje poprawna polszczyzna? W jaki sposób trafić do milionów młodych internautów, którzy czytają setki blogów, stron i tworzą własne wpisy?
Znany językoznawca, prof. Jerzy Bralczyk przyjął wyzwanie i za pomocą wideobloga udziela porad językowych w Internecie pod adresem www.mojageneracja.pl/4142. Dzisiaj profesor opublikował kolejny film wideo, w którym odpowiada na pytania internautów.
Nowy wideoblog prof. Jerzego Bralczyka, który od tygodnia jest dostępny w portalu społecznościowym MojaGeneracja.pl, cieszy się popularnością wśród internautów. Na specjalny numer Gadu-Gadu profesora przyszły już setki zapytań o poprawne wyrażenia i często popełniane błędy językowe.

W opublikowanym dzisiaj nowym filmie znany językoznawca odpowiada na pierwsze pytania odnośnie języka. Pani Urszula pyta, czy „sala wielodyscyplinarna” to wyrażenie poprawne. Pojawia się pytanie, jak to jest z „włączaniem”, czy „włanczaniem”. Pan Grzegorz z Niemiec ma dylemat – jak wybrać odpowiednią pozycję książkową poruszającą temat dobrego zachowania się.
Gadu-gadu

Komentarze (1 - 3 z 3)

szanowny panie profesorze,może pan jest mi w stanie wytłumaczyć pewien,obecnie nowy i zupełnie nie trafiony sposób wysławiania się młodszych ludzi,denerwuje mnie szalenie wciskanie do każdego zdania słowo,,tak,, nawet gdy ktoś wyraża swoją negatywną opinie,lub mówi o tragedii np,zawsze wtrąca ,,tak,, to dla mnie nie jest normalne,może panu jako człowiekowi wykształconemu i pienie mówiącemu w naszym ojczystym jęku,przemówić do rozsądku aby tego nie robili ,z poważaniem wierny słuchacz Cezary
 1  
Panie profesorze, bardzo Pana proszę o ustosunkowanie się do, moim zdaniem nowomowy, którą zarażone są media i wszystkie środki przekazu. Być może to ja nie nadążam za zmianami, które są normalnością, ale nie wydaje mi się.
Czy to są prawidłowo sformułowane zdania?
"Podaj mi te książke." ( które książke ?)
"Załatw mi te sprawe."
"Dziękuję za te informacje." ( OK jeśli było wiele informacji )
Czy nie powinno się mówić:
Podaj mi tą książkę
Załatw mi tą sprawę
Dziękuję za tą informację. Przecież "te" odnosi się do liczby mnogiej.
Jak słyszę "dziękuję za te informacje" to nie wiem czy chodzi o jedną czy o wiele informacji. Bardzo Pana proszę wyjaśnienie tej kwestii. Dziękuję i pozdrawiam.
 2  
Smart thinking - a celevr way of looking at it.
 0