Beata Ratuszniak19.03.2009 (12:04)1 komentarz

Nowy serwis dziennikarstwa obywatelskiego

Byli użytkownicy Wiadomosci24.pl, sprzeciwiający się wykorzystywania oddolnych dziennikarzy przez korporacje, założyli własny serwis informacyjny. Wczoraj oficjalnie wystartował do.org.pl.
Z biegiem lat coraz więcej wielkich korporacji medialnych zaczęło wykorzystywać idee dziennikarstwa obywatelskiego do swoich celów, zwracając uwagę – z jednej strony – na możliwość publikowania ogromnej ilości darmowego kontentu, a z drugiej – starając się sprawiać wrażenie, że idee dziennikarstwa obywatelskiego są ideami korporacji medialnych – manipulując przy tym społecznością w taki sposób, aby zapomnieniu uległy przyczyny powstania tego zjawiska. My pamiętamy o tych przyczynach i dlatego stworzyliśmy niezależną od jakiegokolwiek koncernu medialnego platformę, która ma służyć publikowaniu materiałów przez dziennikarzy obywatelskich i informowaniu społeczeństwa o wydarzeniach pomijanych, marginalizowanych lub wypaczanych przez korporacyjne molochy medialne - piszą na swojej witrynie twórcy strony.
Serwis został stworzony z myślą o tych internautach, którym nie odpowiada korporacyjny charakter Wiadomości24.pl (serwis ten jest własnością Polskapresse). Twórcy do.org.pl byli zaangażowani w tworzenie idei dziennikarstwa obywatelskiego w W24, odeszli jednak w momencie, gdy redaktorzy serwisu ustanowili zasadę publikacji tekstów wyłącznie użytkowników ze swoim zdjęciem.

Twórcy do.org.pl są nastawieni na działalność non-profit, o czym mówi odpowiedni zapis w regulaminie: "Serwis jest projektem niekomercyjnym, nie jest finansowany przez korporacje medialne, związki zawodowe, partie polityczne, ani związki wyznaniowe. Serwis prowadzi działalność na zasadach non profit". W serwisie użytkownicy mogą sami decydować, na jakiej licencji publikowane są ich materiały. W Wiadomościach24.pl redakcja przystała jedynie na publikację tekstów na licencji Creative Commons: cc-by-nc (bez możliwości komercyjnego wykorzystania), jednak wyłącznie dla artykułów w dziale "Moje trzy grosze", będącego wydzieloną częścią serwisu.
wikinews

Komentarze (1 - 1 z 1)

Now miejsc edla spamerów?
 0