Michał Rogowicz03.09.2009 (10:17)1 komentarz

Zmiany w angielskiej Wikipedii

Wikipedia - darmowa encyklopedia, którą każdy może edytować - ma przejść gruntowne zmiany w kwestii edycji. Obecnie każdy kto będzie chciał dokonać zmian, zmuszony będzie do uzyskania zgody redaktora.
Nowy system ma zostać wprowadzony już w najbliższym czasie, na początku będzie nadzorował limitowaną liczbę artykułów. Dotąd użytkownicy Wikipedii mogli redagować praktycznie wszystkie artykuły.
Nowe rozwiązanie opiera się na systemie tzw. wersji oznaczonych (flagged revisions). Zmiany wprowadzone przez nowych użytkowników będą przed publikacją musiały zostać zaakceptowane przez jednego z tzw. starszych rewizorów, czyli doświadczonych i zasłużonych wikipedystów. Po zaakceptowaniu artykuł ze zmianą będzie oznaczony jako "przejrzany".

Wersje oznaczone pojawią się przy artykułach o osobach żyjących, tzw. BLP articles ("biographies of living persons"), ponieważ są to najczęściej odwiedzane hasła, a jednocześnie najbardziej narażone na ataki internetowych wandali. Przykładem jest artykuł dotyczący amerykańskiego senatora Roberta Byrda, w którym w styczniu pojawiła się nieprawdziwa informacja o jego śmierci.

Jimmy Wales, założyciel Wikipedii, od dłuższego czasu optował za zmianą, która zwiększy wiarygodność internetowej encyklopedii kosztem zmniejszenia wolności edytorów.

Nowy system zostanie wprowadzony w angielskiej wersji Wikipedii, okres testów zaplanowany jest na miesiące. Od pół roku działa on w niemieckiej wersji językowej.
gemiusRanking.pl

Komentarze (1 - 1 z 1)

Warto dodać, że działa też na od prawie roku na polskiej Wikipedii i się sprawdza. Żadnej zgody nie trzeba będzie można uzyskać, bo edytować będzie można dalej. Cała ingerencja redaktora to przyklepanie edycji, w której nie ma widocznych gołym okiem wandalizmów lub kłamstw. Co do "zasłużonych Wikipedystów" to owym zasłużeniem jest dokonanie kilkudziesięciu edycji, które nic nie niszczą
 0