Łukasz Szewczyk07.09.2009 (14:30)8 komentarzy

Filmy dokumentalne za darmo w sieci

Pod patronatem UKE ruszył pierwszy w Polsce festiwal filmów dokumentalnych w Internecie, który potrwa do końca miesiąca. W tym czasie internauci za darmo będą mogli oglądać firmy dokumentalne.
Na stronie www.docboat.pl i w internetowym kinie www.iplex.pl bezpłatnie będzie można obejrzeć filmy dokumentalne z całego świata, w tym najlepsze produkcje z ostatnich dwóch lat. Widzowie iplex.pl będą mieli szansę obejrzeć 60 filmów z całego świata, w tym 16 konkursowych obrazów walczących o Grand Prix Vistula River.
„Bilal" ukazuje codzienność mieszkańców Indii. W „Ostatnim kadrze" obserwować można dziennikarskie śledztwo w sprawie zabójstwa reportera w Chile - w 1973 roku - tuż przed objęciem władzy przez juntę wojskową. Turecki obrazie „Ostatnia pora roku" przedstawi proste życie pasterzy . „Dzień sądu" ukaże trudności związane z powstaniem Międzynarodowego Trybunału Karnego. Film „Strumień: z miłości do wody" przestrzega natomiast przed komercjalizacją wody. Będzie więc w czym wybierać.

Obok Grand Prix zostanie wręczona także Nagroda publiczności. Organizatorzy festiwalu przyznali też prestiżową Nagrodę dla dokumentalisty o polskich korzeniach, który odniósł międzynarodowy sukces. W tym roku nagrodę otrzyma Sławomir Grünberg, autor filmu dokumentalnego „Szkolna modlitwa", dzięki któremu zdobył Emmy Award. Na stronach festiwalu dostępna będzie jego retrospektywa oraz wykład w formie masterclass.

Wydarzeniem festiwalu będzie pokaz czterech odcinków dokumentalnego serialu BBC „W Solidarności". Film w reżyserii Bolesława Sulika opisuje pierwsze 2 lata zmiany ustrojowej w Polsce po wyborach czerwcowych w 1989 roku. Serial ten po blisko 20 latach po raz pierwszy zostanie pokazany w całości.

Ideą Docobat / Nonfiction E-Fest jest dotarcie do publiczności w całej Polsce. To właśnie dzięki Internetowi Docoboat wypłynie poza Warszawę. W filmowy rejs wybrać się będzie można także w stolicy przy moście Świętokrzyskim. Od 6 do 27 września festiwalowe projekcje odbywać się bowiem będą bowiem na barce transFORM oraz w nadbrzeżnym pawilonie.
UKE

Komentarze (1 - 8 z 8)

Szkoda, że nie mogę odpalić tam żadnego filmu.
 0  
a jak to oglądać ?
 0  
filmy śmigają.trzeba się zarejestrować
 0  
1. w jakiej rozdzielczosci: hd, fhd?
2. czy mozna sciagnac?
3. czy mozna obejrzec w pazdzierniku lub listopadzie?
 0  
spoko działa, ale jakoś nie od razu. POza tym jakiś błąd wyskakuje.

Niemniej jestem po pierwszym filmie i był wstrząsający.
 0  
czy można je ściągnąc na dysk?
 0  
jesli ktos korzysta z serwisu w internecie niech udzieli odpowiedzi
 0  
ja oglądam dokumentalne na doksy.pl
 0