Łukasz Szewczyk10.09.2009 (12:02)3 komentarze

Wirtualna Polska z Wikipedią

Połączenie wiadomości i encyklopedii? Wirtualna Polska przygotowała nowy serwis internetowy, który w oferuje jednoczesny dostęp do wybranych informacji i usług WP oraz haseł zamieszczonych w Wikipedii.
Powiązanie wiadomości prezentowanych w kilkudziesięciu serwisach tematycznych Wirtualnej Polski - informacyjnych, biznesowych, edukacyjnych, technicznych, rozrywkowych - z zasobami encyklopedycznymi Wikipedii umożliwia internautom poszerzanie i uzupełnienie wiedzy.
Dzięki mechanizmowi wewnętrznego wyszukiwania określony artykuł na stronie Wirtualnej Polski powiązany jest z innymi serwisami WP, o podobnej tematyce. Jednocześnie kliknięcie w podlinkowany i oznaczony znakiem „W” termin (hasło, nazwisko) w artykule, przeniesie użytkownika do konkretnego materiału w Wikipedii, wybranego dla tej wiadomości jako najbardziej adekwatny. System przekierowywania (crosslinkowania) działa w obie strony – hasła w wolnej encyklopedii prowadzić będą do powiązanych z nimi artykułów w zasobach WP.

Grafika serwisu wikipedia.wp.pl oparta jest na kolorystyce i układzie Wikipedii. – Celowo ograniczony został dostęp do opcji edytorskich, bowiem nie każdy internauta jest zainteresowany dodawaniem do encyklopedii własnych haseł, bądź uzupełnianiem już istniejących. Ważne jest jednak to, że wszystkie zmiany i nowe definicje w Wikipedii pojawiają się na stronach serwisu WP – wyjaśnia Bartłomiej Krawczyk, kierownik projektu.

Przypomnijmy, w kwietniu tego roku France Telecom (do której, w ramach Grupy TP należy Wirtualna Polska) zawarł umowę z Fundacją Wikimedia. Oba podmioty wspólnie pracują nad tworzeniem nowych projektów na bazie Wikipedii.
Wirtualna Polska

Komentarze (1 - 3 z 3)

Czyli coś na wzór onetowskiego "WIEM" tyle, że bezpłatnie
 0  
Co znaczy: "który w oferuje jednoczesny dostęp"?
 0  
W polskiej Wikipedii wiele haseł jest znacznie, ale to ZNACZNIE słabiej rozbudowanych niż w angielskiej wersji.
 0