Beata Ratuszniak15.02.2010 (15:35)4 komentarze

Sfora pozwana przez niemieckiego wydawcę

Niemiecki wydawca gazety Frankfurter Allgemeine Zeitung złożył pozew przeciwko serwisowi Sfora.pl, należącego do spółki o2.pl. Wydawca zarzuca Sforze naruszenie praw autorskich.
Jak pisze Dziennik Gazeta Prawna, niemiecki wydawca zamierza dochodzić swoich praw w sądzie.
- Sprawa jest w toku – potwierdza na łamach DGP Jozef Krieg, rzecznik prasowy FAZ.

Jak dowiedział się dziennik, wydawca może domagać się od o2.pl, właściciela Sfora.pl i Sfora.biz, dużego odszkodowania za złamanie praw autorskich. Oba serwisy gromadzą bowiem newsy z różnych źródeł, działają na zasadzie agregatu treści z zewnętrznych serwisów. Do wydawcy Sfory dotarła już korespondencja w tej sprawie, która obecnie jest tłumaczona z języka niemieckiego. Dopiero wtedy usłyszymy wyjaśnienia polskiej strony.

FAZ jest pierwszym wydawcą, który pozywa polski serwis w tego typu sprawie. Sfora, agregując newsy, pozostawia na stronie tzw. "ramkę", która sprawia, że odsłony liczone są dla serwisu agregującego, a nie źródłowego. To oznacza, że Sfora notuje więcej odsłon i tym samym może zarabiać na reklamach. Wydawcy już nie raz atakowali tego typu serwisy o przywłaszczanie treści i zarabianie na nich. Swego czasu głośna była dyskusja na temat linkowania przez serwis Wykop.pl.

Jeśli Frankfurter Allgemeine Zeitung nie wygra w polskim sądzie, ma szansę na zwycięstwo przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości. Jak zapewnia mecenas Marzena Wojciechowska na łamach DGP, "coraz częściej w orzeczeniach ETS przywoływany jest argument, że wydawca ponoszący koszt wytworzenia treści powinien mieć prawo odpowiedniego wynagrodzenia za ich wykorzystywanie".

Na razie w Polsce podobne procesy wytoczyli Infor Biznes, a także Bonnier Business Polska. Pozwy szykuje także spółka ReproPol, która dba o ochronę praw wydawców.

Komentarze (1 - 4 z 4)

i słusznie , dosc kopiowania , dotyczy to również media2
 0  
"jas" rozumiem ze jesteś za płaceniem w internecie za wchodzenie na portale?
 0  
Treść komentarza może zawierać obraźliwe słowa - kliknij by wyświetlić.
@Ciekawy

Choć kiedyś uważałem to za głupotę to teraz z kolei uważam, iż to by wyeliminowało w dość dużym stopniu "debili" którzy komentują newsy i artykuły pojawiające się w sieci... gdzie komentarze ich nic nie wnoszą są "debilne"... :( druga sprawa jak by to klient utrzymał serwis to od serwisu więcej bym żądał... niezależności i brak sponsorowanych newsów itd... itp... bo na m2 np. widać jacy oni są kogo wychwalają itd...
 0  
całe o2.pl to jedna wielka szulernia - pudelek, wrzuta, ich forum... wszystko działa na granicy legalności, a wrzuta i forum.o2.pl to w ogóle nikt nie moderuje, albumy, filmy, porno, ogłoszenia...dajcie spokój.
 0