Łukasz Szewczyk07.04.2010 (10:33)33 komentarze

UOKiK: Pobieraczek.pl złamał prawo - jest kara

10 dni pobierania za darmo – to jedno z haseł reklamowych portalu pobieraczek.pl, który umożliwiał jedynie płatne pobieranie plików. UOKiK uznał, że spółka wprowadziła internautów w błąd, dlatego nałożyła na nią karę finansową i nakazała natychmiastową zmianę praktyki.
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał właśnie decyzję, w której zakwestionowała praktyki portalu Pobieraczek.pl, umożliwiającego pobieranie różnych plików. Postępowanie przeciwko właścicielom serwisu – spółce Eller Service z Gdańska – zostało wszczęte w październiku 2009 roku. Podstawą były liczne skargi konsumentów, którzy skorzystali z usług serwisu skuszeni hasłami sugerującymi, że usługa nic nie kosztuje: 10 dni pobierania za darmo; Tak, chcę testować przez 10 dni.
Z informacji, które zebrał Urząd w trakcie postępowania wynika, że internauta, który chciał pobrać pliki musiał najpierw zarejestrować się na portalu, podając imię, nazwisko, adres zamieszkania, datę urodzenia, e-mail. Warunkiem była również akceptacja regulaminu. W toku postępowania okazało się, że dzień rejestracji był jednocześnie pierwszym dniem obowiązywania odpłatnej umowy, która zawierana była nawet na rok. Ponadto opłata naliczana była już od pierwszego dnia, a nie jak sugerowały hasła reklamowe dopiero po 10 dniach.

Zdaniem Urzędu taka praktyka jest nieuczciwa i wprowadza konsumentów w błąd. Wielu z nich na podstawie haseł reklamowych i informacji na stronie internetowej portalu mogło sądzić, że usługa jest bezpłatna w ciągu 10 dni od zawarcia umowy. W związku z tym konsumenci mogli zdecydować się na usługę, czego nie zrobiliby, gdyby nie zostali wprowadzeni w błąd. Prezes UOKiK uznała, że właściciele portalu – spółka Eller Service – naruszyli zbiorowe interesy konsumentów i nałożyła na nich karę w wysokości 239 140 zł.

Spółka musi zmienić zakwestionowany sposób informowania o usługach oraz publikować przez 6 miesięcy na swoim portalu treść decyzji. Ponadto, zdaniem UOKiK, by skutecznie w tym wypadku chronić konsumentów niezbędne było nadanie niektórym punktom decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności. Oznacza to, że spółka musi zmienić praktykę oraz poinformować o tym konsumentów zaraz po otrzymaniu decyzji, nawet jeśli skorzysta z drogi odwoławczej. (Od każdej decyzji Prezes UOKiK przysługuje odwołanie do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów).

Dzięki tej decyzji, każdy poszkodowany przez portal konsument będzie mógł dochodzić swoich praw indywidualnie. Decyzja Prezes UOKiK nakazuje przedsiębiorcy zmianę praktyki niezgodnej z prawem, nie rozwiąże natomiast automatycznie problemów internautów, którzy zawarli umowy z portalem. Informujemy, że w przypadku kłopotów z odstąpieniem od umowy zawartej na odległość pomocy należy szukać u miejskich lub powiatowych rzeczników konsumentów. Ponadto porady udzielane są przez Stowarzyszenie Konsumentów Polskich pod bezpłatnym numerem 0 800 800 008 (od poniedziałku do piątku, w godzinach od 09:00 do 17:00). Poradnictwo w Polsce finansowane jest m.in. z budżetu UOKiK.

Ponadto każdy konsument, który został wprowadzony w błąd może skorzystać z dochodzenia swoich roszczeń na drodze sądowej. W takim przypadku to przedsiębiorca musi udowodnić, że udzielił jasnej i rzetelnej informacji. Zgodnie z prawem, każdy konsument będzie mógł zażądać od przedsiębiorcy: zaniechania praktyki, usunięcia jej skutków oraz naprawienia wyrządzonej szkody – w szczególności żądania unieważnienia umowy.
UOkiK

Komentarze (1 - 10 z 33)

Nareszcie, należało im się!
 0  
kiedys podobna akcje miala firma domeny.pl.Niby testujesz za 1 zl przez 3 miesiace tyle ze po tych trzech miesiacachh umowa na 3 lata.Takich zlodzieji i oszustow powiini licytowac banda cwaniakow
 0  
tempaki naciagacze jedne straszyli mnie sadem jak nie zaplace dobrze im tak
 0  
Dziwi mnie to ,że tą firmą nie zajął się ZPAV,BSA i inne organizacje antypirackie.Powinni zbadać czy te pliki które oferuje serwis Pobieraczek są legalne.
 0  
@bidzis:Ty sam się naciągnąłeś. Dlaczego? "tempaki"-tak dorośli nie piszą(przynajmniej nie powinni).
 0  
qwerty1 mam wrazenie ze jestes z firmy pobieraczek.pl, nie wiem czemu. odzew bylby czyms normalnym i spodziewam sie ze spółka Eller Service z Gdańska juz zaczyna sie wybielac, wszyscy nie lubia naciogaczy to o czyms swiadczy qwerty1
 0  
Ja wiedziłąem o tym już pól roku temu, byłu takie głosy że kantują!
 0  
Pobieraczek to naciągacze - ale "ofiary " z bożej łaski to też złodzieje - chcieliście ściągać gry , muzykę ,filmy za friko z sieci a nie legalnie kupić !
Jednym słowem zrobić ze mnie frajera bo gry kupuje legalnie ! Nie żałuje was bo wy ( "ofiary " pobieraczka ) sami jesteście frajerami .
Kupuje Legalne oprogramowanie !
 0  
Owszem też się w to wkopałem i jestem szczęśliwy,że sprawa została już wyjaśniona.Co do organizacji antypirackich to regulamin pobieraczek.pl był tak bystrze sformułowany,że za zamieszczenie jakichkolwiek materiałów chronionych prawami autorskimi był odpowiedzialny użytkownik który je zamieścił,a nie firma pobieraczek.pl.Zaś John mówiąc prosto(niektórzy mogą to uznać żartobliwie) "My" rejestrując się chcieliśmy mieć dostęp do danych (gier,muzyki itp) nieobjętych prawami autorskimi,a samej wymiany plików (nie objętych tymi prawami) żaden kodeks nam nie zabrania ;]
 0  
Tylko powstaje jedno bardzo ważne pytanie - ile takich powiedzmy w prost niszowych produktów (muzyka zespołów których nie reklamuje tv i radio i nie mają kasy na promocje - bo wiadomo ze dzisiaj nie talent a reklama się liczy ) udostępnianych przez autorów za darmo znajduje się chociażby na najsłynniejszym The Pitrate BAy (dobra znajdowało bo teraz to już padł ofiarą swojej popularności i jest po nim) - ?
 0