Łukasz Szewczyk23.04.2010 (11:42)24 komentarze

Wydawcy idą na wojnę z Chomikuj.pl

Chomikuj.pl to serwis, który pozwala na gromadzenie przez użytkowników różnych plików. Jest uznawany za czołowy serwis polskiego piractwa w Internecie. Wojnę serwisowi wypowiadają polscy wydawcy.
Internauci zamiast pobiec do księgarni po nową książkę wolą za darmo ściągnąć ją z Internetu. Często źródłem piractwa są właśnie serwisu typu Chomikuj.pl. Przykładem może być między innymi powieść Dana Browna "Zaginiony symbol", którą tuż po premierze z sieci nielegalnie skopiowano z Chomika już kilka tysięcy razy.
Polscy wydawcy postanowili walczyć z takimi przypadkami. Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, polscy wydawcy zasypują popularnego Chomika skargami i zgłaszają sprawę policji. "Zwracam się do Państwa z prośbą, aby zacząć aktywnie walczyć z serwisami udostępniającymi nielegalnie Państwa treści w internecie. Chcielibyśmy, w pierwszej kolejności, skierować nasze działania przeciwko serwisowi Chomikuj.pl" - napisano w liście do polskich wydawnictw.

Wydawcy twierdzą, że przez piratów rocznie tracą miliony złotych. Z kolei przedstawiciele Chomikuj.pl twierdzą, że udostępniają użytkownikom jedynie narzędzie, czyli tzw. wirtualny dysk do przechowywania plików. Serwie twierdzi, że nie ma wpływu na to, iż użytkownicy łamią prawo (np. udostępniając pliki innym), ale zapewnia, że reaguje na wszelkie skargi.
Dziennik Gazeta Prawna

Komentarze (1 - 10 z 24)

Wydawcy tacy mądrzy sa...po co mam lupywac ksiazki za 40 czy 50 zł jak moge za prawie darmo sciagnac z internetu...niech wydawcy najpierw obnizą ceny
 0  
Wydawcy liczą straty mnożąc cenę książki x ilość ściągnięć, a to nie tak. Zakładają, że kto by nie mógł nielegalnie ściągnąć, to by kupił legalnie, a to nieprawda. Zdecydowana większość po prostu nie mogąc ściagnąć i tak by nie kupiła.
 0  
Wydawcy idą na wojnę z Chomikuj.pl
Najwyższa pora!
Zresztą jeszcze pare innych serwisów prosi się "zweryfikować" pod kątem legalności.
K l i n (usunięte konto #3093) 23.04.2010 (13:33:36)
 0  
rączki precz od wolnych obywateli, bo inaczej te raczki obywatele u...rdolą.
 0  
Szewczyk - 4 bledy w tekscie
 0  
Interia ma dobrych prawników więc sobie poradzą, spokojnie to nie odsiebie, że facet nie miał dobrego zaplecza i nie mógł się obronić.
 0  
Mam dość wysokich cen książek. Niech wydawcy nie dziwią się, że ludzie nie chcą kupować tego, co jest warte 20 zł a kosztuje 40.
 0  
chomik jest beznadziejny!

niech go zamkną :D
 1  
z bibliotekami też zamierzają walczyć?
 1  
Gadacie od rzeczy. Czy jak książki będą po 20 zł to będziecie je kupować zamiast ściągać? Nie, bo w sieci cały czas będzie taniej. Czy jak będą po 10 zł, to coś się zmieni? Też nic, bo na chomiku/torrencie jest za 0 zł.

Poza tym 40zł kosztują książki niszowe, albo wydawane w twardych oprawach. Co jest w sumie zrozumiałe. Czy komentujący zdają sobie w ogóle sprawę jak mało książek się w Polsce sprzedaje? Nic dziwnego, że muszą trochę kosztować, żeby cały interes miał sens. To nie tylko praca autora (który nota bene dostaje może koło 10%), to korekta, redakcja, reklama, dystrybucja, druk i podatki. Sorry, ale 30zł za książkę to naprawdę nie jest dużo! A księgarnie muszą jeszcze jakoś wcisnąć tam kilka groszy zarobku dla siebie.
 1