Magdalena Fris05.06.2012 (13:12)11 komentarzy

Nowy Firefox 13 już dostępny

Najnowszą wersję przeglądarki internetowej Firefox, sygnowanej numerem 13 można ściągnąć już teraz. Mozilla wprowadziła długo oczekiwane zmiany, które ucieszyć powinny użytkowników.
Kolejne wydanie to tym razem coś więcej niż zmiana numerka. W przeciwieństwie do poprzednich wydań trzynastka przynosi faktyczne, a nie kosmetyczne zmiany, które wielu użytkownikom się przydadzą i które jednocześnie upodabniają przeglądarkę do Chrome'a.
Zmieniła się strona startowa Firefoksa. Teraz użytkownik ma szybki i łatwy dostęp do pobranych plików, zakładek, historii, dodatków, synchronizacji oraz ustawień. Firefox przygotowuje miejsce dla sklepu z aplikacjami.

W nowej karcie teraz zamiast białego tła zaoferowano miniaturki najczęściej odwiedzanych przez nas witryn. Jeśli którejś miniaturki nie chcemy, możemy ją ręcznie usunąć, można też dodać skrót do pożądanej strony. A jeśli jednak ktoś woli pustą przestrzeń, wystarczy jedno kliknięcie, aby miniaturki zniknęły.

Pojawił się także przycisk Reset Firefox, który przyda się, jeśli uznamy, że nasza przeglądarka zrobiła się zbyt ciężka. Aby skorzystać z przycisku, trzeba wybrać w menu Pomoc, a następnie Informacje dla pomocy technicznej. Po użyciu tego przycisku znikną rozszerzenia, synchronizacja, otwarte karty oraz grupy kart. Zachowane zostaną hasła, zakładki, ciasteczka, historia, dane formularzy. Innymi słowy, Reset Firefox przywraca domyślne ustawienia bez usuwania danych użytkownika. Po skorzystaniu z niego powinno się zauważyć poprawę w szybkości przeglądarki.

Aby przeglądarka była jeszcze szybsza pracowano nad funkcją Karty na żądanie. Karty wczytywane są dopiero po ich aktywowaniu przez użytkownika. Ponadto Firefox 13 ma domyślnie włączone gładkie przewijanie oraz obsługę protokołu SPDY, umożliwiającego szybsze ładowanie stron. Wszystko po to, by przeglądarka działała jeszcze szybciej.

Autor: Michał Wilmowski, vbeta.pl
http://vbeta.pl/2012/06/05/firefox-13-juz-jest-jakie-sa-najwazniejsze-zmiany
vbeta.pl

Komentarze (1 - 10 z 11)

jeszcze nie ma na stronie do zaktualizowania ne teraz (godz 13:23 ) ;p
 3  
Ja sobie zaaktualizuje Firefox 13

jenas - bo od razu to chyba ci nie da...
 2  
Only Google Chrome. Reszta to syf!
 17  
kac wawa - Google Chrome nie jest niestety najlepsze...
 7  
Trolololo? Przestańcie. Według mnie każda przeglądarka jest dobra i nie można powiedzieć, że któraś jest najlepsza. I nie rozumiem, jak można tak mówić... nie lepiej "Google Chrome najlepiej odpowiada moim preferencjom, PONIEWAŻ [argumenty!]"? Każdy browser ma coś ciekawego, Chrome, Opera, Firefox... no, w IE nie widzę nic ciekawego (ale może ktoś jednak znajdzie plusy) - ważne, że jest w czym wybierać. Mam wrażenie, że zbytnio przywiązujecie się do swoich przeglądarek. Po co te teksty? Wiadomo, że każda przeglądarka będzie miała swoich zwolenników...
 8  
STOP - co ty sie tak zloscisz? Przeciez ma sie prawo do napisania jaka wedlug tej osoby jest najlepsza przegladarka. Na twoje ostatnie zdanie powiem: tego sie nie da zmienic, to chyba oczywiste ze, kazda przegladarka bedzie miala swoich zwollenikow. Nieprawdaz? I co z tego, ze wazne jest w czyms wybierac, rozni ludzie 'kochaja' swoje przegladarki, i tak wlasnie jest...
 8  
Np. my - lisy wybieramy wyłącznie firefoxa ;p
 8  
Lis - nie kompromituj sie swoja pojebana wypowiedzia...
 20  
zrobiłem aktualizacje i jestem pod wrażeniem ....szybka jest ...
 2  
Google Chrome używa najwięcej osób na świecie. Wolny lisek nie ma szans z szybciutkim Chromem.
 1