Łukasz Szewczyk17.08.2015 (16:55)3 komentarze

Zwiastun w amerykańskim stylu polskiego filmu wojennego "Karbala" (wideo)

W 95. rocznicę bitwy warszawskiej premierą miał zwiastun "Karbali". Najnowszy film Krzysztofa Łukaszewicza opowiada o heroicznej walce stoczonej przez polskich żołnierzy w samym centrum irackiego piekła. Widzowie poznają ich historię już 11 września 2015 roku, kiedy produkcja trafi na ekrany kin.
"Karbala"
Polscy żołnierze, którzy biorą udział w misjach zagranicznych, słyną ze swojej bohaterskiej nieustępliwości. Kiedy inni składają broń, biało-czerwone flagi wciąż powiewają na masztach. Nigdy nie tracą wiary w zwycięstwo - nad wrogiem i własnym lękiem. Dziś etos polskiego żołnierza przywraca "Karbala" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza.

Film opowiada historię heroicznej obrony City Hall w Iraku przez polsko-bułgarskie oddziały.
3 kwietnia 2004 roku, grupa 80 żołnierzy przez ponad trzy dni i noce broniła się przed bezwzględnym natarciem islamskich dżihadystów. Mając ograniczone zapasy żywności
i amunicji, odnieśli zwycięstwo, które wielu wojskowym ekspertom wydawało się niemożliwe. Późniejsze symulacje komputerowe wskazywały, że jedynym logicznym rozwiązaniem było wywieszenie białej flagi.

Przez długi czas walki w City Hall były utajnionym fragmentem historii polskiej armii. Oficjalne stanowisko dowództwa misji pomijało udział polskich i bułgarskich sił, a na uczestników nałożono klauzulę milczenia. Najnowszy obraz Krzysztofa Łukaszewicza ("Żywie Biełaruś!", "Lincz") odkrywa tajemnice ściśle tajnej operacji.


Film inspirowany jest prawdziwą historią ppłk. Grzegorza Kaliciaka, który dowodził oddziałem żołnierzy w Karbali. Jako uczestnik tamtych wydarzeń był również konsultantem merytorycznym produkcji.

Dowódcę Kalickiego, filmowego bohatera "Karbali", zagrał Bartłomiej Topa. W pozostałych rolach zobaczymy doskonałą męską obsadę - Antoniego Królikowskiego, Tomasza Schuchardta, Leszka Lichotę, Michała Żurawskiego, Piotra Żurawskiego, Łukasza Simlata, Mikołaja Roznerskiego, Piotra Głowackiego, Zbigniewa Stryja, Jakuba Wieczorka i Kazimierza Mazura. Partnerują im zagraniczni aktorzy - Hristo Shopov oraz Atheer Adel.

Za zdjęcia, kręcone między innymi w Jordanii, odpowiedzialny jest Arkadiusz Tomiak ("Symetria", "Dziewczyna z szafy", "Obława").

Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, koproducentem jest Agora, Telewizja Polska, Canal+, Studio Postprodukcyjne Orka oraz bułgarski koproducent Miramar Films.

Komentarze (1 - 3 z 3)

Przez chwilę myślałem ,że to produkcja amerykańska. Naprawdę pozytywne zaskoczenie. Polski film ,który nie jest ani filmem historycznym ani głupią komedią.
 3  
Nie jest filmem historycznym? Właśnie ten film dotyczy historii bitwy z 3 kwietnia 2004 w Karbali a że to historia nie tak odległa to może się komuś wydawać że to film współczesny.
 5  
Znow ten krolikowski. Menda bez talentu promowana przez starych i wujaszka...
 3