Adrian Jabłoński09.09.2015 (10:34)1 komentarz

Jesień pod znakiem kina polskiego

Na ekranach kin w tym roku próżno było szukać wielu polskich produkcji filmowych. W połowie roku można było obejrzeć między innymi "Ziarno prawdy", "Disco polo", czy "Body/Ciało". Obecnie widzowie podziwiać mogą nową kreację Tomasza Kota w "Żyć, nie umierać". W najbliższych tygodniach można jednak liczyć na wysyp ciekawych rodzimych produkcji. Prezentujemy 11 najciekawszych polskich tytułów, które zobaczymy w kinach jeszcze w tym roku.
"Karbala"
Polskie kino wojenne ponownie zagości na naszych ekranach za sprawą Krzysztofa Łukaszewicza, autora "Linczu" i "Generała Nila". "Karbala" to cztery dni walki polskich i bułgarskich żołnierzy w Irackim mieście Karbala, którym udało się wygrać największą polską bitwę od czasów II Wojny Światowej. W wojennych barwach na ekranie zobaczymy Piotra Głowackiego, Bartłomieja Topę, Antoniego Królikowskiego, Leszka Lichotę i Łukasza Simlata. Polska premiera 11 września.

Jacek Bromski, który przez lata raczył widzów cyklem "U pana Boga...", tym razem zmienia gatunek. W świat kryminału nie wchodzi jednak po raz pierwszy. Po raz pierwszy z podobnym gatunkiem zmierzył się już kilka lat temu w "Uwikłaniu", które zbierało pozytywne opinie. W najnowszym thrillerze "Anatomia zła" poznajemy historię płatnego zabójcy, który warunkowo zostaje zwolniony z więzienia. Prokurator, który niegdyś doprowadził do jego skazania składa mu propozycję nowej zbrodni. W głównych rolach oglądać będzie można Krzysztofa Stroińskiego, Piotra Głowackiego, Andrzeja Seweryna, Marcina Kowalczyka i Łukasza Simlata. Polska premiera już 18 września.


Reżyserki debiut w postaci "Króla życia" zafunduje nam Jerzy Zieliński, autor zdjęć do "Dzieci Ireny Sendlerowej", czy "Baby są jakieś inne". Komediowa produkcja to opowieść o Edwardzie, który po wypadku postanawia rozpocząć nowe życie. Od teraz postrzega świat tylko w pozytywnych barwach. W tytułowej roli zobaczymy Roberta Więckiewicza. Polska premiera 25 września.


W roli reżysera w tym roku zadebiutuje również Bartosz Prokopowicz, który do tej pory znany był jako autor zdjęć do produkcji takich jak "Komornik", czy "Kochaj i tańcz". W "Chemii" poznamy historię dwójki ludzi, których życie wcale nie jest takie smutne. Film inspirowany jest wydarzeniami z życia Magdy Prokopowicz, założycielką Fundacji Rak'n'Roll. W reżyserskim debiucie Prokopowicza ujrzymy Agnieszkę Żulewską, Tomasza Schuchardta, Danutę Stenkę i Eryka Lubosa. Polska premiera 2 października.


Już w październiku będzie można zobaczyć kolejną ekranizację Filipa Bajona, tym razem "Moralność Pani Dulskiej". "Panie Dulskie" to historia rodziny, która ma wiele na sumieniu, a kolejne minuty filmu odkrywać będą nowe skrywane tajemnice. W obsadzie znaleźli się Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Maja Ostaszewska, Mateusz Kościukiewicz, czy Sonia Bohosiewicz. Polska premiera 2 października.


W pełnometrażowej produkcji zadebiutuje Magnus von Horn, Szwed, który kilka lat temu ukończył Łódzką Szkołę Filmową. "Intruz" to opowieść Johna, młodego chłopaka, który po wyjściu z poprawczaka chce rozpocząć życie od nowa. Agresja, która towarzyszyła mu wcześniej powraca. Polska premiera 9 października.


Na dobre polskie kino można liczyć ze strony Marcina Wrony, twórcy "Mojej krwi" i "Chrztu", który w koprodukcji z Izraelem stworzył "Demona". Historia rozpoczyna się od przyjazdu Piotra z Anglii do Polski, gdzie odbyć się ma jego ślub. Ceremonię zakłóca jednak znalezisko bohatera. Po znalezieniu zakopanych ludzkich szczątków z mężczyzną zaczyna dziać się coś niepokojącego. W głównej roli zobaczyć będzie można izraelskiego aktora Itay'a Tirana. Polski skład to natomiast Adam Woronowicz, Agnieszka Żulewska, Katarzyna Herman, Tomasz Ziętek i Andrzej Grabowski. Polska premiera 16 października.


Kolejną produkcję z cyklu "Prawdziwe historie" zafunduje nam jesienią TVN. "Obce niebo" Dariusza Gajewskiego to historia rodziny, która po odebraniu córki musi zmagać się ze szwedzką biurokracją. W rolach głównych Agnieszka Grochowska i Bartłomiej Topa. Polska premiera 16 października.


Na początek nowy film Jerzego Skolimowskiego - "11 minut", czyli pierwsza produkcja od czasu "Essential Killing" z 2010 roku. W przeciągu tytułowych 11 minut losy ulicznego malarza, alpinisty i grupy zakonnic połączą się ze sobą. Najnowsze dzieło Skolimowskiego zapowiadane jest jako thriller psychologiczny, których na naszym rynku próżno szukać. Na dużym ekranie wystąpią między innymi Dawid Ogrodnik, Paulina Chapko, Wojciech Mecwaldowski, Agata Buzek, Jan Nowicki i Andrzej Chyra. Polska premiera 23 października.


W listopadzie poznamy historię słynnego "Wampira z Krakowa". W nowej produkcji Marcina Koszałka "Czerwony pająk" poznajemy Karola, który zostaje świadkiem zbrodni. Od tej chwili zaczyna odkrywać złą stronę samego siebie. Na dużym ekranie zobaczymy Filipa Pławiaka, Julię Kijowską, Małgorzatę Foremniak i Adama Woronowicza. Polska premiera 20 listopada.


Ciekawie zapowiada się początek 2016 roku, kiedy na ekranach zadebiutują "Moje córki krowy" Kingi Dębskiej. Dwie siostry - 42-letnia gwiazda popularnych seriali oraz 40-latka żyjąca w nieszczęśliwym małżeństwie, od lat za sobą nie przepadają. Strata jednego z rodziców diametralnie zmienia ich relację. Od teraz kobiety odzyskują dawny kontakt. W głównych rolach wystąpią Agata Kulesza i Gabriela Muskała obok, których pojawią się Marian Dziędziel, Marcin Dorociński i Łukasz Simlat. Polska premiera 15 styczna.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Szykuje się jesień w kinie, chociaż nie jestem przekonana do tych polskich horrorów. Ciekawi mnie za to interpretacja "Pań Dulskich" i czy "Chemia" będzie zrobiona podobnie do "Nad życie".
 2