Łukasz Szewczyk11.01.2017 (12:31)1 komentarz

Wróblewski, Matuszyński, Smolar, Fiedorczuk-Cieślak, Zimpel z Paszportami Polityki 2016

Tygodnik Polityka po raz 24 przyznał swoje kulturalne nagrody - Paszporty Polityki 2016. Laureatami zostali: Jan "Ptaszyn" Wróblewski, Jan P. Matuszyński, Anna Smolar, Natalia Fiedorczuk-Cieślak, Daniel Rycharski, Marzena Diakun, Wacław Zimpel oraz Michał Staniszewski.
To była już dwudziesta czwarta edycja Paszportów Polityki, które co roku udowadniają, że hasło porozumienia ponad podziałami (w tym wypadku redakcyjnymi) jest możliwe, przynajmniej, jeśli chodzi o kulturę. Krytycy z różnych redakcji i instytucji kultury wytypowali trzech twórców w każdej kategorii, których osiągnięcia wydały im się ważne, a Kapituła wybrała Laureata w każdej kategorii.
W tym roku, po raz pierwszy, gala była transmitowana przez telewizję TVN. Przez wiele lat gale pokazywała TVP2, ale nowe władze Telewizji Polskiej nie były zainteresowane nową edycją nagród. Galę rozdania Paszportów Polityki w TVN poprowadzili Grażyna Torbicka oraz Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika Polityka.


LAUREACI PASZPORTÓW POLITYKI 2016

FILM: Jan P. Matuszyński
Nagroda za "Ostatnią Rodzinę", najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów. Za twórcze poszerzenie formuły kina biograficznego oraz perfekcyjną współpracę z aktorami, której rezultatem stały się wybitne kreacje odtwórców głównych ról.

LITERATURA: Natalia Fiedorczuk-Cieślak
Za przenikliwy portret współczesnej Polski widzianej od strony matek z wózkami, za chłodny i niebanalny obraz macierzyństwa, a także za żywy i pełen humoru literacki język w książce "Jak pokochać centra handlowe".

MUZYKA POPULARNA: Wacław Zimpel
Za przełamywanie granic w muzyce, za autorskie, poparte świetnymi umiejętnościami łączenie różnych tradycji i szukanie w nich tego, co wspólne i uniwersalne.

MUZYKA POWAŻNA: Marzena Diakun
Za konsekwentny i błyskotliwy rozwój osobowości i kariery dyrygenckiej mimo wszelkich trudności oraz za świetną interpretację partytury wykonanej we Wrocławiu "Zagubionej autostrady" Olgi Neuwirth

SZTUKI WIZUALNE: Daniel Rycharski
Za intrygujące połączenie duchowości z aktywizmem, konserwatyzmu z otwartością i prowincjonalizmu z europejskością. Za nadanie całkiem nowego sensu terminowi "sztuka wiejska".

TEATR: Anna Smolar
Za teatr kameralny i empatyczny, z polotem i humorem podejmujący tematy zepchnięte na margines. Za konsekwentne poszerzanie teatralnego pola oraz chęć i umiejętność dialogowania z każdym odbiorcą

KULTURA CYFROWA: Michał Staniszewski
Za udowadnianie, że gry wideo mogą łączyć elementy wszystkich dziedzin sztuki. Za konsekwencję w badaniu granic cyfrowego medium. Za artystyczną dojrzałość "Bound", doświadczenia, które jak dotąd najpełniej uzmysławia potencjał nowej przestrzeni twórczej - wirtualnej rzeczywistości.

KREATOR KULTURY: Jan "Ptaszyn" Wróblewski
Za bycie dobrym duchem muzyki jazzowej w Polsce od jej prapoczątków aż do dziś. Za wyprowadzenie polskiego jazzu w świat, za udział w powstaniu serii nagrań, która pod szyldem Polish Jazz przetrwała ćwierć wieku i właśnie powróciła po latach niebytu. Za to, że dla całej polskiej sceny muzycznej bywał liderem, aranżerem, organizatorem, nauczycielem i animatorem, nigdy nie traktując jazzu jako ograniczającej konwencji. I za to, że kiedy nie gra, to jak nikt inny potrafi o muzyce opowiadać.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Miarą upadku reżimowej pisowskiej Kurwizji jest fakt, że jej psim obowiązkiem była transmisja tej uroczystości. Robi to komercyjna tv bo piśki dalej w swoim obłędzie. Ale co taki Kurski-zwolennik discopolo, by zrozumiał z nagród muzycznych jak nie można do nich się gibać albo jak nie chwalą wodza pod niebiosa ? Kompromitacja. Na całej linii. Może nich mu dyplomatołęk Waszczykowski jakiś urlop z kochanką z PGNiGE załątwi w San Escobar !!!
 1