Łukasz Szewczyk08.04.2013 (13:10)7 komentarzy

"Zgłoś nielegalne oprogramowanie" - nowa kampania antypiracka BSA (wideo)

BSA rozpoczyna dziś nową kampanię telewizyjną "Zgłoś nielegalne oprogramowanie". Celem kampanii jest zwrócenie uwagi na problem korzystania z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Wszyscy wiedzą
Wszyscy wiedzą
W 30-sekundowym filmie przedstawiona została fikcyjna firma, w której jawnie używa się nielegalnego oprogramowania i żaden z pracowników, ani szef firmy, się tym nie przejmuje.
Celowo "przerysowaliśmy" przedstawiony obraz, by właśnie w takim "krzywym zwierciadle" pokazać, że taka praktyka jest nie tylko nieuczciwa i nie do zaakceptowania, ale - przede wszystkim - bezmyślna. Końcowe sceny filmu pokazują jak może się skończyć takie podejście - wyjaśnia Mariusz Palej, reżyser i autor zdjęć
Chcemy także przypomnieć przedsiębiorcom i pracownikom, że w świetle prawa uzyskanie programu komputerowego bez zgody podmiotu uprawnionego w celu osiągnięcia korzyści majątkowej stanowi przestępstwo, podlegające odpowiedzialności karnej, a także że o tego rodzaju przestępstwach można powiadomić nie tylko organy ścigania, ale i naszą organizację - dodaje Bartłomiej Witucki, koordynator BSA w Polsce

Decyzja o realizacji nowego spotu telewizyjnego i przeprowadzeniu kampanii zapadła wskutek pozytywnej oceny efektywności ubiegłorocznej kampanii telewizyjnej. W 2012 roku do BSA trafiło ponad 600 zgłoszeń przypadków piractwa. W porównaniu do roku 2010 liczba działań prawnych podjętych w Polsce przez BSA wzrosła blisko pięciokrotnie. Witucki jest zdania, że kampania przyczyni się do utrzymania tej dynamiki a może nawet jej wzrostu.
Tylko w styczniu - bez wsparcia kampanią telewizyjną czy radiową - otrzymaliśmy 64 zgłoszenia. W pierwszym kwartale było ich łącznie 131, a przedsiębiorcy, którzy korzystali z nielegalnego oprogramowania zapłacili odszkodowania łącznie na kwotę blisko 130.000 USD. W pierwszym kwartale tego roku zostaliśmy także poinformowani o 44 wyrokach zapadłych w sprawach karnych, w których członkowie BSA występowali jako pokrzywdzeni - twierdzi Witucki
Krzysztof Janiszewski, przewodniczący lokalnego komitetu BSA w Polsce uważa, że pomimo, iż ciągle można mówić o społecznym przyzwoleniu na korzystanie z pirackiego oprogramowania w firmach, to jednak coraz więcej osób - co potwierdza konsekwentny wzrost liczby zgłoszeń do BSA - decyduje się przeciwdziałać nieuczciwej praktyce korzystania z nielegalnego oprogramowania w ramach prowadzonej działalności gospodarczej


Nowy antypiracki spot telewizyjny BSA będzie emitowany w TVN24, Polsat News oraz TVP Info do końca kwietnia.

Komentarze (1 - 7 z 7)

Proponuję zgłosić nc+, przy dużej liczbie telefonów zbadają sprawę i przynamniej im bałaganu narobią tak jak oni zrobili swoim klientom.
 6  
Podp***dol swojego pracodawcę!. Puść swoją firmę z torbami!. Zacznij szukać nowej pracy!.
 12  
Wszystkie badania dostępne w necie jasno pokazują że pieniądze wykładane na zwalczanie piractwa są dużo większe niż zyski z działalności takich tworów jak BSA. Jeśli chce się zlikwidować piractwo należy dostosować ceny oprogramowania do polskich realiów.
 11  
Donosiciele i konfidenci to są podludzie. Nie miejcie żadnych wątpliwości. Jak dziś takie bydle donosi na swoją firmę, wkrótce doniesie i na Was. Powinniśmy pomagać ewolucji eliminując takie odpady.
 13  
ta reklama to skur....stwo na maxa. kij w dupe producentowi i reszcie konfidentów. sam spot dno dno i jeszcze raz dno. niestety spot leci w tv kilka razy w ciagu dnia.
zenada...
 1  
Wszystko pięknie ładnie ale tak naprawdę chodzi o pieniądze i to zawsze obcego kapitału. Robi się to tak: Piszesz program, łamiesz w nim kod umieszczasz w sieci programów do pobrania i czekasz - samo się sprzeda. Niestety wszyscy jesteśmy oszukiwani Polska to piękny kraj ale tylko tu możliwe są takie działania korporacji wymierzone w zysk kosztem ciekawości. Niektóre korporacje nawet robią szkolenia jak okraść polaka - dosłownie widziałem takie szkolenie byłem w szoku. Cała ta nagonka na nielegalne oprogramowanie to tylko finansowy wymiar marketingu wymuszonego dla mnie to terroryzm finansowy. Celowo w sieci są umieszczane programy scrakowane z załączonymi trojanami robakami i innym cholerstwem - ściągasz instalujesz i już cie mają - wtedy żądają zapłaty a BSA - domyślcie się ...
 0  
Nie wierzę, że firma, która dobrze prosperuje miałaby używać nielegalnego oprogramowania. Może te całe BSA to piracenie klientów na wielką kasę?
 0