Łukasz Szewczyk06.11.2013 (23:02)12 komentarzy

Jak piją współcześni Polacy? Dla relaksu i z umiarem (infografika)

Alkohol dla współczesnych Polaków jest przede wszystkim dodatkiem do dobrej zabawy i spotkań w gronie rodziny czy przyjaciół - wynika z raportu TNS Polska "Spożycie alkoholu w Polsce w 2012".
Jak piją współcześni Polacy? Dla relaksu i z umiarem (infografika)
Jak piją wspolcześni Polacy
Jak piją wspolcześni Polacy
Raport odpowiada na najważniejsze pytania dotyczące spożywania alkoholu przez Polaków. Wyniki pokazują m.in., że co 6. Polak w ogóle nie pije alkoholu, a odsetek abstynentów rośnie wraz z wiekiem. Tradycyjnie wśród konsumentów napojów alkoholowych jest więcej mężczyzn niż kobiet. Spożycie alkoholu w Polsce na mieszkańca jest niższe niż średnia dla Unii Europejskiej.
Z badań zrealizowanych przez TNS Polska wynika, że najchętniej spożywamy alkohol we własnym domu (67%) oraz u przyjaciół, znajomych (24%), głównie dla relaksu lub ze względu na szczególne okazje. W strukturze spożycia dominuje piwo (87,6%), na drugim miejscu są mocne alkohole (7%), dalej wino (5,3%). Na poziom spożycia niewielki wpływ ma wielkość miejsca zamieszkania (wieś, miasto).
Na szczególną uwagę zasługują różnice w spożyciu alkoholu związane z płcią konsumenta. Kobiety szczególnie preferują wino - piją go więcej niż mężczyźni - oraz drinki. Mężczyźni piją przede wszystkim piwo i mocne alkohole. To specyfika ostatnich lat, spożycie piwa i wina w Polsce wzrosło o połowę w ciągu ostatniej dekady. Także styl konsumpcji jest zróżnicowany: mężczyźni częściej piją dla odstresowania, bez szczególnej okazji, kobiety zazwyczaj piją dla towarzystwa ze znajomymi lub partnerem - komentuje wyniki Jędrzej Ochremiak, Research Executive w TNS Polska
Co ważne, zdecydowana większość Polaków (99% kobiet, 86% mężczyzn) sięga po alkohol z umiarem, tzn. nie przekracza norm picia o niskim ryzyku wyznaczonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy

Komentarze (1 - 10 z 12)

Psu na budę badania tego typu.Jedni piją mniej,drudzy więcej a jeszcze inni wcale.Tak było,jest i będzie.
 11  
"Mężczyźni częściej piją dla odstresowania, bez szczególnej okazji, kobiety zazwyczaj piją DLA TOWARZYSTWA ze znajomymi lub partnerem."

... czyli pobudki picia u mężczyzny są szczere, a u kobiety fałszywe. :)
 8  
" nie przekracza norm picia o niskim ryzyku wyznaczonych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych". Ciekawe ile osób zna te normy? Ja wie, że alkohol pity z umiarem nie szkodzi bez względu na wypitą ilość.
Swoją drogą to po co taka fałszywa agencja która utrzymywana jest z pieniędzy pochodzących z akcyzy na alkohol?
 5  
Jeżeli męzczyźni nie umią sobie poradzić ze stresem bez sięgania po alkohol, to ich problem...
 0  
nabuchodonozor bo kobiety z natury są fałszywe ;D
 8  
to po co do tych kobiet ciągniecie jak muchy do lepu....
takie glupie gadanie facetów
 3  
Czy media2.pl to jest jeszcze portal o MEDIACH, czy już o wszystkim i o niczym??? Nie rozumiem, co na media2.pl robi taki artykuł... Ktoś chyba na głowę upadł, że coś takiego na media2.pl napisał...
 3  
nabuchodonozor bo kobiety z natury są fałszywe ;D
Uważaj żeby Twoja żona lub dziewczyna nie przeczytała Twojego wpisu. :D ;-)
 13  
O tym że Polacy również piją w celu upodlenia, w czym przodują posłowie na Sejm - ani słowa
 4  
Alkohol pity z umiarem powoduje spożywanie jego w nadmiernej ilości !!
 3