Łukasz Szewczyk28.03.2015 (12:03)2 komentarze

Dziś "Godzina dla Ziemi WWF". Zgaście światło

W sobotę (28 marca 2015 roku) o godzinie 20.30 w geście troski o środowisko zgasną świtała w najważniejszych budynkach i w miastach na całym świecie. Wszystko w ramach Godziny dla Ziemi WWF - jedynej w swoim rodzaju globalnej inicjatywy ekologicznej, która w tym roku w Polsce dedykowana jest ochronie krytycznie zagrożonego morświna bałtyckiego.
Godzina dla Ziemi
Przez cały marzec w podróży po Polsce pod hasłem "Godzina dla morświna. Bądź moim głosem. Pomóż" morświn przypominał Polakom o tym, że jest gatunkiem krytycznie zagrożonym wyginięciem i namawiał do podpisania apelu WWF na rzecz jego ochrony na www.godzinadlaziemi.pl. Pod apelem podpisało się już ponad 50 tys. Polaków.
Ministerstwo Środowiska zadeklarowało symboliczne zgaszenie świateł, ale do tej pory, po niemal całym miesiącu kampanii, nie doczekaliśmy się deklaracji o wiele ważniejszej. Minister Środowiska, który pomimo upływu dwóch lat nie wyciągnął z szuflady gotowego programu ochrony morświna celem jego zatwierdzenia, jest współodpowiedzialny za fatalny stan populacji tego gatunku. Czekamy na potwierdzenie, że Minister Grabowski w końcu zareaguje na masowy apel Polaków, którzy domagają się jak najszybszego przedstawienia dokumentu do konsultacji - mówi Paweł Średziński z WWF Polska

28 marca, w sobotę morświn dotrze do Gdyni. Tam spod Pomnika Morświna przy Al. Jana Pawła II symbolicznie wróci do morza. Natomiast o godzinie 20.30 w najważniejszych budynkach w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z zagrożoną populacją bałtyckich morświnów. Światła zgasną m.in. w Pałacu Kultury w Warszawie, katowickim Spodku, w krakowskich Sukiennicach i Kościele Mariackim.

Bałtyk zaczyna się w domu każdego z nas, a 99% terytorium Polski leży w jego zlewisku - dlatego wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za los Morza Bałtyckiego i jego mieszkańców. 28 marca w Godzinę dla Ziemi WWF każdy z nas ma szansę pomóc. Wystarczy o godzinie 20.30 zgasić światło oraz, jeśli ktoś jeszcze tego nie zrobił, złożyć podpis pod apelem na rzecz ochrony morświnów na stronie godzinadlaziemi.pl.

Morświn jest jedynym gatunkiem waleni stale występującym w Morzu Bałtycki. Populacja tego bałtyckiego krewniaka delfina została oszacowana na około 450 osobników, a Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody uznała ją za krytycznie zagrożoną wyginięciem. Jeśli bałtyckie morświny mają przetrwać, Polska musi jak najszybciej przyjąć program ochrony tego gatunku. Mijają właśnie dwa lata od przekazania gotowego dokumentu do resortu środowiska. Program niestety do dziś nie doczekał się przyjęcia. Stąd wielka podróż morświna po Polsce, która właśnie dobiega końca.

Godzina dla Ziemi WWF jest organizowana od 2007 roku. Od ośmiu lat w ostatnią sobotę marca setki milionów ludzi na całym świecie wyłącza światła na jedną godzinę w geście troski o środowisko naturalne. W tym roku przebieg akcji wykracza poza symboliczny gest i staje się okazją do rozwiązywania konkretnych problemów ekologicznych. W Polsce jest to pomoc dla morświna. Fundacja WWF Polska działania na rzecz ochrony bałtyckiej populacji tego krewniaka delfina rozpoczęła już na początku miesiąca.

Ambasadorem akcji WWF jest znany polski aktor, Marcin Dorociński, natomiast partnerem kampanii, Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego w Helu, która od lat prowadzi badania nad bałtyckimi morświnami. Honorowym Patronatem akcję Godzina dla Ziemi WWF objęła Pani Prezydent Warszawy
Hanna Gronkiewicz-Waltz.
WWF

Komentarze (1 - 2 z 2)

A co ten morświn będzie z tego miał? Głupota do kwadratu.
 1  
Gaście barany... gaście... ale potem nie płaczcie, że wam prąd podrożał bo produkcja czy dystrybucja prądu to jest BIZNES, a nie robota dla przyjemności!
 2