Łukasz Szewczyk18.06.2015 (9:20)brak komentarzy

Ważna sztuka picia wody. Rusza "Woda na Start"

Co drugi Polak nie wie, ile płynów powinien wypijać każdego dnia. Celem programu "Woda na Start" jest uświadamianie Polakom wpływu prawidłowego nawodnienia na nasze zdrowie i samopoczucie oraz edukacja na temat roli wody w prawidłowej diecie.
Woda na start
Pijemy zbyt mało
Choć w ciągu ostatnich czterech lat odsetek osób, które mają świadomość, że piją za mało wzrósł z 16 do 40%, nie przekłada się to na praktykę i zachowania konsumentów. Według rekomendacji Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (ang. European Food Safety Authority; EFSA), dorosły mężczyzna powinien wypijać dziennie około 2l wody, a kobieta około 1,6l dziennie. Tymczasem 59% kobiet i aż 78% mężczyzn każdego dnia wypija mniej płynów, niż jest to zalecane**. Wyniki badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Żywiec Zdrój pokazują, że zdecydowanie najchętniej i w największej ilości pijemy napoje ciepłe, takie jak kawa czy herbata i najczęściej z dodatkiem cukru. Dane wskazują, że ponad 49% płynów spożywanych w ciągu dnia przez osoby dorosłe to słodkie napoje. Woda stanowi natomiast jedynie 28% spośród wszystkich płynów, które przeciętny Polak wypija w ciągu dnia.
Woda - lek na (prawie) całe zło
Eksperci z zakresu dietetyki i żywienia podkreślają, że woda jest najbezpieczniejszym i najbardziej naturalnym napojem. Nie zawiera cukru, a tym samym zbędnych kalorii. Systematyczne picie wody małymi porcjami, w tempie proporcjonalnym do jej utraty, pomaga nam utrzymać prawidłowe funkcjonowanie organizmu i dobrą kondycję psychofizyczną. Odpowiednie nawodnienie wpływa też na lepszą wydajność organizmu i produktywność.

Już niewielkie odwodnienie może negatywnie wpływać na nasze samopoczucie i zdolność do pracy umysłowej. "Woda wpływa nie tylko na przemianę materii, reguluje również szereg procesów zachodzących w organizmie - mówi dr n. med. Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia. - Picie odpowiedniej ilości wody w ciągu dnia pozwala zachować sprawność intelektualną i fizyczną, dlatego warto, by regularne sięganie po szklankę wody stało się nieodłącznym nawykiem każdego z nas".

Kropla drąży skałę, czyli w edukacji siła
"Woda na Start" to kampania edukacyjna zainicjowana przez Żywiec Zdrój i realizowana we współpracy z Instytutem Żywności i Żywienia oraz Instytutem Matki i Dziecka. Jej celem jest poprawa wiedzy oraz zmiana postaw, zachowań i nawyków związanych z nawodnieniem.

= Konsekwentnie prowadzone działania informacyjne związane z właściwym nawodnieniem, uzupełniają powszechną świadomość dotyczącą zdrowia i prawidłowej diety. Regularne picie wody, uczenie tego nawyku dzieci, to jeden z najlepszych sposobów utrzymania optymalnego poziomu zapotrzebowania organizmu na płyny (w tym wodę). Wyniki wielu badań wskazują, że picie wody należy traktować jako ważny element profilaktyki otyłości u dzieci, a także próchnicy zębów - podkreśla prof. Halina Weker z Instytutu Matki i Dziecka.

Działania realizowane w ramach programu "Woda na Start" obejmą akcję edukacyjno-informacyjną oraz wydarzenia specjalne realizowane w przestrzeni publicznej.

Więcej o programie oraz wpływie wody na nasze zdrowie można znaleźć na stronie: www.wodanastart.pl.