Łukasz Szewczyk04.07.2015 (14:56)brak komentarzy

PGE stworzył nad Soliną jeden z największych ekologicznych murali na świecie

Na zaporze nad Soliną powstał jeden z największych ekologicznych murali na świecie, który można podziwiać już od 2 lipca. Organizatorem nietypowego przedsięwzięcia jest PGE Polska Grupa Energetyczna.
Zapora nad Jeziorem Solińskim to jedna z głównych atrakcji Bieszczadów. Monumentalna budowla o wysokości 82 metrów po ponad 50 latach doczekała się oryginalnej metamorfozy. Na ścianach tamy powstał największy ekologiczny mural na świecie, wykonywany techniką clean (reverse) graffiti. Polega ona na tworzeniu obrazu za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem i czyszczeniu poszczególnych warstw powstałego na przestrzeni lat osadu. W pracy nie są wykorzystywane żadne substancje chemiczne, dlatego tę formę sztuki określa się również mianem eko lub green graffiti.
Ecomural nad Soliną / Fot. materiały prasowe
Ecomural nad Soliną / Fot. materiały prasowe
Mural realizowany na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej to fenomen na skalę światową. Według wstępnych planów ma on mieć wymiary 91 metrów szerokości i 54 metrów wysokości, a co za tym idzie ma szansę stać się największym tego typu projektem na świecie. Oryginalności dodaje również nietypowe miejsce realizacji. Do tej pory podobne obrazy powstawały jedynie na murach lub chodnikach. W wykonanie muralu zaangażowanych jest blisko kilkanaście osób, a prace prowadzone są zarówno w dzień i w nocy.

Za przygotowanie koncepcji i projektu obrazu na zlecenie PGE Polskiej Grupy Energetycznej, do której należy Zespół Elektrowni Wodnych Solina - Myczkowce, odpowiedzialna jest agencja Scholz & Friends oraz Przemek "Trust" Truściński, jeden z najlepszych polskich ilustratorów i najważniejszych twórców komiksowych. Artystycznej pracy na wysokości podjęła się ekipa Good Looking Studio. Obsługą w zakresie mediów społecznościowych zajmuje się agencja FaceADDICTED.