Łukasz Szewczyk13.03.2017 (11:37)1 komentarz

Michał Figurski wzywa posiłki

Z jakimi problemami borykają się pacjenci po udarze mózgu? Odpowiedzi na istotne pytania stara się znaleźć Michał Figurski w swoim pierwszym od czasu przebytego udaru programie radiowym. Ta audycja powstała w ramach kampanii edukacyjnej "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą".
Celem drugiej edycji ogólnopolskiej kampanii "Żywienie medyczne - Twoje posiłki w walce z chorobą" jest edukowanie na temat roli specjalistycznego żywienia w chorobach neurologicznych. Ambasadorem kampanii został Michał Figurski - dziennikarz, który przeszedł udaru mózgu i borykał się ze związanymi z chorobą problemami z odżywianiem.
- Głównym impulsem do zaangażowania się w kampanię była chęć dzielenia się z innymi chorymi moimi doświadczeniami. Od momentu kiedy media zaczęły mówić o moich problemach zdrowotnych, każdego dnia docierają do mnie pytania od innych chorych osób. Ludzie proszą o porady, szukają motywacji do walki z chorobą. Choć staram się im wszystkim odpowiedzieć, to nie zawsze jest to możliwe, a udział w akcji daje mi szansę dotarcia do szerokiej grupy osób. Choroba jest częścią mojego życia i nie zmienię tego. Wiem, jak bardzo wpływa ona na kondycję psychiczną i codzienność. Jeżeli więc moja historia może uchronić innych przed problemami, jakich ja sam doświadczyłem albo pokazać rozwiązania, o których nie mieli pojęcia, takich jak np. żywienie medyczne, to zdecydowanie warto spróbować - tłumaczy Michał Figurski.

Figurski wzywa posiłki
Jedno z istotnych działań kampanii stanowi stworzona na jej potrzeby audycja radiowa "Figurski wzywa posiłki", której gospodarzem jest Michał Figurski. W programie dziennikarz porusza najważniejsze kwestie związane z tematyką udarów mózgu, kładąc nacisk na rolę odpowiedniego żywienia w procesie rekonwalescencji. Statystyki dotyczące zachorowalności i niedożywienia są bezlitosne - w Polsce odnotowuje się ponad 60 tysięcy udarów mózgu rocznie, a zgodnie z danym europejskimi u nawet 62% pacjentów diagnozuje się niedożywienie.

- Z własnego doświadczenia wiem, jak istotną rolę w walce z chorobą pełni odpowiednie odżywianie. Po udarze sam miałem problem z niedożywieniem - byłem osłabiony i wyczerpany, czego konsekwencją była utrata sił do walki z chorobą. To opóźniło moją rehabilitację i doprowadziło do powikłań, a w tej chorobie przecież liczy się czas. Niestety wiedza na temat żywienia medycznego wciąż jest stosunkowo nieduża. Pacjenci często dowiadują się o nim od innych chorych albo z Internetu. W moim przypadku to najbliżsi znaleźli informacje na ten temat i dostarczyli mi preparaty odżywcze, tj. Nutridrinki. Odpowiednie odżywienie organizmu pomogło mi odzyskać siły i rozpocząć rehabilitację - mówi Michał Figurski.

Na audycję radiową składają się 4 odcinki, w których dziennikarz rozmawia z wyjątkowymi gośćmi - ekspertami z dziedziny neurologii, żywienia medycznego, pielęgniarstwa oraz żoną pacjenta po udarze mózgu. Wybór rozmówców nie jest przypadkowy. Celem audycji, oprócz edukacji na temat choroby oraz roli odpowiedniego żywienia medycznego w zmaganiach z nią, jest także wsparcie pacjentów i dodanie im sił w walce o powrót do zdrowia. Audycja, ze względu na swój istotny społecznie wydźwięk, jest skierowana do wszystkich, nie tylko do pacjentów oraz ich opiekunów, ale również środowiska medycznego i całego społeczeństwa.

- Audycja "Figurski wzywa posiłki" jest mi bardzo bliska - sam jestem pacjentem neurologicznym, a choroba to istotny element mojego życia, który diametralnie je odmienił. Chciałem zrealizować ją w moim stylu - mówić o tym poważnym problemie w mniej formalny sposób, z lekką dozą poczucia humoru. Uważam, że oprócz odpowiedniej terapii i rehabilitacji, w rekonwalescencji po udarze mózgu ważne jest również zadbanie o pozytywne nastawienie i uśmiech, co dobrze wpływa nie tylko na samego pacjenta, ale także jego opiekuna. To pomaga aktywizować chorych i mobilizować ich do działania - dodaje ambasador kampanii.

Premiera pierwszego odcinka już niebawem na kanale YouTube Nutricia Medyczna Polska.

Działania realizowane w ramach kampanii mają na celu podnoszenie świadomości na temat żywienia medycznego jako integralnej części leczenia pacjentów z chorobami neurologicznymi ze skupieniem na tematyce udaru mózgu. W dalszych działaniach prowadzonych w ramach kampanii poruszone zostaną tematy żywienia osób z chorobą Alzheimera oraz chorobą Parkinsona.

Kampanię wsparło wiele towarzystw naukowych i organizacji pacjenckich: Polskie Towarzystwo Neurologiczne (PTN), Polskie Towarzystwo Żywienia Pozajelitowego, Dojelitowego i Metabolizmu (POLSPEN), Sekcja Chorób Naczyniowych Mózgu PTN, Sekcja Neurorehabilitacji PTN, Polskie Towarzystwo Alzheimerowskie, Polskie Towarzystwo Rehabilitacji, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Fundacja Udaru Mózgu oraz Mazowieckie Stowarzyszenie Osób z Chorobą Parkinsona.

Na potrzeby inicjatywy powstała także strona www.posilkiwchorobie.pl, na której pacjenci oraz ich opiekunowie znajdą informacje na temat specjalistycznego żywienia w chorobie.

Komentarze (1 - 1 z 1)

Z początku wygląda to jak reklama produktu, ale ci co przeżyli udar wiedzą, jakie to jest ważne. Mi nikt nie pomógł z taką wiedzą, musiałem dochodzić do tej wiedzy sam.
Brawo! Powinno to być bardziej nagłośnione!
 3