Łukasz Szewczyk05.06.2017 (15:15)3 komentarze

Warszawa uczy jak zachować się w obliczu terroryzmu. "Uciekaj - chowaj się - walcz" (wideo)

Miasto stołeczne Warszawa przygotowała spot, którego celem uświadomienie mieszkańcom zagrożeń w sytuacji wtargnięcia uzbrojonego napastnika do miejsca ich pracy, nauki, itp. oraz pokazanie, co należy robić, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie
Uciekaj – chowaj się – walcz
Prezentacja spotu "Uciekaj - Chowaj się - Walcz" jest kolejną odsłoną akcji edukacyjnej miasta stołecznego Warszawy dotyczącej zagrożeń podczas ataku terrorystycznego. W zeszłym roku na ulotkach rozwieszanych w miejskiej komunikacji w formie komiksu przedstawiono mieszkańcom sposoby jak uratować życie w przypadku wybuchu ładunku ("Uciekaj"), strzelaniny ("Ukryj się"), wzięcia zakładników ("Nie stawiaj oporu") oraz postępowania w chwili znalezienia podejrzanego ładunku ("Nie dotykaj").
- Warszawa jest bezpiecznym miastem, ale przecież jeździmy po świecie, warto więc dowiedzieć się wcześniej jak uniknąć zagrożenia, tym bardziej, że ataki terrorystyczne są różne - podkreśliła na konferencji prasowej Ewa Gawor, dyrektor Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego. - Dlatego wyprodukowaliśmy 3-minutowy film, aby oswoić mieszkańców z problemem i skłonić ich do pogłębienia wiedzy na ten temat - dodała E.Gawor.


W tym roku spot o wtargnięciu terrorysty-zabójcy udostępniony zostanie w mediach społecznościowych, m.in. na Facebooku m.st. Warszawy. Spot "Uciekaj - Chowaj się - Walcz" ma walory edukacyjne, pokazuje praktyczne i racjonalne zachowania zakładników w sytuacji zagrożenia życia przez uzbrojonego napastnika.

- Taktyka aktywnej obrony, czyli to hasło "walcz", sprawdziło się w rzeczywistych sytuacjach, jak choćby ostatnio podczas napadu nożowników w Londynie - powiedział Grzegorz Cieślak z Collegium Civitas - Każda sytuacja jest inna i dlatego trzeba mieć wiedzę , inaczej zachowujemy się podczas wzięcia zakładników, inaczej podczas napadu na bank - który nie jest aktem terroru, a inaczej w momencie zagrożenia przez uzbrojonego napastnika - dodaje.

Warszawski spot od 5 czerwca promuje upowszechniane i stosowane w krajach zachodnich, a zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, sposoby ratunku w momencie narażenia na atak zabójcy. Powstał na bazie filmu edukacyjnego przygotowanego przez m.st. Warszawę we współpracy z Komendą Stołeczną Policji. Film z cyklu "Nie warto ryzykować!" - "Wtargniecie napastnika do szkoły" od dwóch lat jest podstawą do prowadzenia lekcji wychowawczych w stołecznych placówkach edukacyjnych.

Tematyka spotu i filmu związana jest ze zjawiskiem nazywanym przez służby policyjne "aktywnym zabójcą" lub "aktywnym strzelcem". Jest to osoba, której celem jest zabicie w danym miejscu, jak największej liczby ludzi, bez względu na wiek, płeć, przekonania, wiarę. Sprawca nie formułuje żądań, działa krótko i skutecznie.

Ważne jest, aby pamiętać, że trzy etapy pokazane w spocie nie zawsze powinny być wykonywane kolejno. Jeśli możesz uciec, uciekaj. Jeśli nie możesz, spróbuj się ukryć. Jeżeli pojawi się ponowna możliwość ucieczki - wykorzystaj ją. A jeśli nie możesz uciec, ani się ukryć, jedyną i ostateczną rzeczą, którą należy zrobić, mając bezpośrednio do czynienia z napastnikiem to walcz.

W Polsce nie mieliśmy do czynienia z atakiem terrorystycznym. Warto jednak wcześniej wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji. Dlatego głównym powodem, dla którego wyprodukowano spot jest uświadomienie mieszkańcom Warszawy zagrożeń w sytuacji wtargnięcia uzbrojonego napastnika do miejsca ich pracy, nauki, itp. oraz pokazanie, co należy robić, aby zwiększyć swoje szanse na przeżycie.
UM Warszawa

Komentarze (1 - 3 z 3)

a nie prościej pozbyć się lewaków ze stolicy poziom zagrożenia terrorystycznego spadnie do 0%.
 2  
Czym mamy walczyć, jak wszystko zdelegalizowano?
 6  
Jedyna nadzieja w kibolach.
 2