Łukasz Szewczyk14.05.2018 (16:35)31 komentarzy

Kolejny cios w wizerunek Polski? Jesteśmy drugim najbardziej homofobicznym krajem UE

Polska znalazła się na homofobicznym podium krajów UE zajmując przedostatnie miejsce w rankingu analizującym poziom równouprawnienia osób LGBTI w Europe. Jak ostrzega Kampania Przeciw Homofobii, za rok Polska uzyska tytuł homofobicznego lidera Unii Europejskiej
Kolejny cios w wizerunek Polski? Jesteśmy drugim najbardziej homofobicznym krajem UE
Przedostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej i 18 punktów na 100 to tegoroczny wynik Polski w tęczowym rankingu ILGA Europe - najważniejszym europejskim rankingu dotyczącym poziomu równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, interpłciowych i transpłciowych) publikowanym co roku przy okazji obchodzonego 17 maja Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Bifobii i Transfobii (tzw. IDAHOT). - Polska od 5 lat zajmuje coraz niższą pozycję w rankingu. Rok temu za nami były dwa kraje. Obecnie gorsza od Polski jest jedynie Łotwa, która z wynikiem 16 pkt. zajęła ostatnie miejsce - stwierdza Slava Melnyk, kierownik Pionu Równe Traktowanie Kampanii Przeciw Homofobii. - Za tak słaby wynik Polski odpowiedzialni są politycy, którzy przez ostatni rok byli bierni i nie zrobili nic, aby poprawić sytuację osób LGBTI żyjących w Polsce - komentuje wyniki rankingu ILGA Europe Mirosława Makuchowska. - Jestem przekonana, że będzie miało to konsekwencje w zbliżających się wyborach, kiedy liczący 2 miliony osób elektorat LGBTI pójdzie do urn, a wraz z nimi ich rodziny i bliscy. Na ich głosy nie mają co liczyć ci, którzy w kwestii równouprawnienia nie robią nic - dodaje.
Ranking ILGA Europe - maj 2018
Ranking ILGA Europe - maj 2018
Polska w homofobicznym ogonie Europy
Liderem rankingu, podobnie jak rok temu, jest katolicka Malta, która zdobyła 91 punkty na 100. Na podium znalazła się również Belgia z wynikiem 79 punktów, tuż za nią Norwegia z 78 punktami oraz Finlandia, Wielka Brytania i Francja - wszystkie otrzymały 73 punkty.

Polskę od równościowego lidera rankingu, czyli Malty dzielą aż 73 punkty. To o wiele więcej, aniżeli w przypadku Azerbejdżanu, Armenii i Turcji, które stanęły na homofobicznym podium rankingu ILGA Europe zdobywając kolejno 5, 7 i 9 punktów.

Bliżej niż rok temu jest nam do Rosji. Od kraju, w którym obowiązuje prawo zakazujące "propagowania homoseksualizmu" różnimy się zaledwie 11 punktami. W tym roku Polskę wyprzedziła ponownie m.in. Ukraina, która poprawiła swój zeszłoroczny wynik o 2 punkty i ma ich obecnie 21. Lepszym wynikiem od Polski może pochwalić się również Bułgaria i Rumunia oraz Węgry. - O wyniku Węgier należy pamiętać podczas kampanii wyborczej, kiedy PiS będzie po raz kolejny stawiał Polakom Węgry za wzór. Wówczas warto przypomnieć, że Węgry to kraj, w którym geje i lesbijki mogą zawierać związki partnerskie i że węgierskie prawo chroni osoby LGBTI przed przestępstwami z nienawiści - wskazuje Makuchowska.

Co mówi 18 punktowy wynik Polski?
Ranking ILGA-Europe mierzy równouprawnienie w sześciu obszarach - równość i zakaz dyskryminacji, rodzina, wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, przestępstwa z nienawiści, uzgadnianie płci i integralność cielesna oraz prawo do azylu. Suma punktów we wszystkich sześciu kategoriach dała w tym roku Polsce wynik w postaci 18 punktów. Najmniej, bo zero punktów uzyskaliśmy w kategorii przestępstwa z nienawiści rozumiane jako akty agresji w stosunku do osób LGBTI, których źródłem jest homo-, bi- i transfobia.

- Skala przemocy wobec osób LGBTI w Polsce jest porażająca. Wskazują na to wyniki ostatnich badań, zgodnie z którymi aż 70 proc. osób LGBTI doznało przemocy na przestrzeni ostatnich 2 lat. Mimo to Polski rząd konsekwentnie opiera się równościowym trendom i nie robi nic, by zwiększyć bezpieczeństwo 2 milionów obywateli i obywatelek LGBTI - komentuje wyniki Polski w tej kategorii Slava Melnyk.

Polskie prawo dyskryminuje osoby LGBTI również w obszarze rodzina. Polska należy do grupy 6 krajów UE, w których geje i lesbijki nie mogą się pobrać czy to zawierając związek partnerski czy biorąc ślub. Poza Polską pary osób tej samej płci dyskryminuje Rumunia, Bułgaria, Słowacja, Litwa i Łotwa. Osoby LGBTI żyjące w Polsce nie mogą liczyć również na ochronę przed dyskryminacją w opiece zdrowotnej i edukacji. Kolejnym ograniczeniem jest obowiązek rozwodu dla osób transpłciowych uzgadniających swoją płeć oraz brak zakazu dokonywania interwencji chirurgicznych bez świadomej zgody osób interpłciowych. A to tylko niektóre przykłady z licznych braków w polskim prawodawstwie, których efektem jest katastrofalny wynik Polski w tęczowym rankingu.

2 miliony głosów
- Ranking ILGA Europe dotyczy poziomu równouprawnienia osób LGBTI na poziomie regulacji prawnych. Te natomiast mają bezpośredni wpływ na to jak wygląda życie prawdziwych ludzi, których w Polsce żyje około 2 milionów - zwraca naszą uwagę Slava Melnyk z KPH. Jak wskazują wyniki badań oblikowane w raporcie "Sytuacja społeczna osób LGBTIA. Raport za lata 2015 - 2016" osoby homo- i biseksualne oraz transpłciowe częściej biorą udział w wyborach niż osoby heteroseksualne. W przypadku wyborów parlamentarnych w 2015 roku frekwencja wyborcza wśród gejów, lesbijek, osób biseksualnych i transpłciowych wyniosła 80.4 proc. Dla porównania według danych Państwowej Komisji Wyborczej w wyborcach do Sejmu w 2015 roku frekwencja wyborcza wśród osób heteroseksualnych wyniosła jedynie 50.9 procent.

- Wiele wskazuje na to, że najbliższe wybory będą również walką o 2 miliony głosów wyborców i wyborczyń LGBT. Ignorując tę grupę można wiele stracić. Dlatego rekomendujemy kandydatom i kandydatkom, aby w swoich programach wyborczych nie przegapili kwestii dotyczących równouprawnienia osób LGBT - zaleca Mirosława Makuchowska z KPH.
Kampania Przecie Homofobii

Komentarze (1 - 10 z 31)

I jestem z tego dumny brawo Polacy.
 13  
Hahahha
Tia jasne jasne....wiadac do czego prowadzi lewactwo w Europie zachodniej sama się wykończyć
 7  
Hahahha
Tia jasne jasne....wiadac do czego prowadzi lewactwo w Europie zachodniej sama się wykończyć
Największym złem w Europie jest Polski Kościół, a nie "lewactwo".
No ale, jak "nasi" terroryzują ludzi, gwałcą polskie kobiety, molestują dzieci to OK, prawda? :)
 10  
Cieszy mnie, że moja kochana Polska jest jednym z najbardziej konserwatywnych krajów Europy. Przynajmniej tu jeszcze triumfuje zdrowy rozsądek!

Chłopak + dziewczyna = normalna rodzina. Tyle w temacie.
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 14.05.2018 (17:56:03)
 7  
Cieszy mnie, że moja kochana Polska jest jednym z najbardziej konserwatywnych krajów Europy. Przynajmniej tu jeszcze triumfuje zdrowy rozsądek!

Chłopak + dziewczyna = normalna rodzina. Tyle w temacie.
Cieszysz się, ż tego, że Polska jest zacofana?
Aha
;)))))))))))
 9  
Cieszę się z tego, że Polska nie zatraciła zdrowego rozsądku (pod przykrywką postępowości) i nadal liczą się tutaj wartości konserwatywne. Tylko tyle i aż tyle.
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 14.05.2018 (18:16:18)
 1  
Patrzcie gdzie zostało człowieczeństwo . Europa zachodnia na zielono . wschód europy i azja na czerwono. U nas wcale nie karają gejów a tym bardziej lesbijek. W domach każdy może sobie wsadzać jak chce. A te oriwentacje to tylko ustalenia . Każdy ma taka jak chce i nikt nikomu w polsce nie ogranicza. Ostatnio chodzą takie poprzebierane za zwierzaki i nikt ich nie atakuje. Jesli konstytucja mówi o zwiazku małzeńskim konkretnie to jaki problem by jeden z partnerów zmienił płeć, wtedy to nawet będzie transseksualny. A że ktoś nie czuje potrzeby to jego sprawa. A hetero nie sa ofiarami przestepstw?
 11  
Aha
Hahahahahahahahaha :)))))))))))))))

W sumie nie musisz w nicku chwalić się, że jesteś wyborcą PiS-u. Jak to mówił obecny prezes TVP: "Ciemny lud to kupi". Całuski ;)
 5  
A w czym zacofana ? Że chłopak i dziewczyna =normalna rodzina? Popatrz na naukę jak jest konserwatywna i po drabinie spolecznej wspinają sie tylko ci którzy uczą sie tej konserwatywnej nauki . Nawet homo sa prawnikami , lekarzami ucząc sie tej konserwatywnej nauki.
 10  
Aha
Hahahahahahahahaha :)))))))))))))))

W sumie nie musisz w nicku chwalić się, że jesteś wyborcą PiS-u. Jak to mówił obecny prezes TVP: "Ciemny lud to kupi". Całuski ;)
No, widzisz, czyli jednak masz z nas, konserwatystów, jakiś pożytek - możesz się z nas pośmiać, a śmiech to przecież zdrowie!

My z was, lewaków, też mamy niezły ubaw (ja mam do takiego stopnia, że często leżę pod stołem i turlam się ze śmiechu). I dobrze, że jesteście, bo kto nas będzie bawił dla zdrowia, jeśli nie wy?

I niech tak pozostanie. Wy śmiejecie się z was, ale my z was też się pośmiejemy i to nawet bardziej niż wy z nas!
Maciej z Radomia popierający PiS i dobrą zmianę w mediach publicznych 14.05.2018 (18:39:21)
 1