Łukasz Szewczyk14.06.2018 (15:05)5 komentarzy

Mundial 2018. Piwo będzie tańsze niż w trakcie Mistrzostw Świata w Brazylii

Średnie ceny piwa w Polsce podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w piłce nożnej będą o ok. 0,5 proc. niższe niż w trakcie poprzedniego Mundialu. Ponadto, za kwotę średniego wynagrodzenia w kraju, polski konsument mógłby kupić o 338 butelek "złotego trunku" więcej niż 4 lata temu - wynika z analizy ekspertów Banku BGŻ BNP Paribas.
Okocim piwo
Tendencję nieznacznego spadku ceny piwa potwierdzają również dane GUS, według których w kwietniu 2018 r. za 0,5 litrową butelkę piwa jasnego pełnego, konsumenci musieli zapłacić przeciętnie 2,82 zł, czyli o 4 grosze mniej niż w czerwcu 2014 r.
- Głównych przyczyn w obniżkach ceny piwa w Polsce należy upatrywać przede wszystkim w silnej konkurencji cenowej pomiędzy największymi graczami na rynku oraz ze strony pozostałych wyborów alkoholowych jak cydru, win czy napojów spirytusowych - mówi Paweł Wyrzykowski, ekspert rynków rolnych w Banku BGŻ BNP Paribas.

Za przeciętne wynagrodzenie kupilibyśmy 338 więcej butelek niż 4 lata temu
Biorąc pod uwagę fakt, że w okresie od czerwca 2014 r. do kwietnia 2018 r. przeciętne wynagrodzenie brutto w naszym kraju w sektorze przedsiębiorstw wzrosło o prawie 23 proc. do 4,84 tys. zł, to za taką kwotę moglibyśmy kupić 1716 butelek piwa, czyli o 338 butelek więcej niż w trakcie Mistrzostw Świata w 2014 r.

Polska zdecydowanym liderem w grupie H pod względem spożycia piwa
W ostatnich latach spożycie piwa w Polsce kształtuje się na poziomie około 99 litrów w przeliczeniu na jednego mieszkańca rocznie co oznacza, że w naszym kraju spożywa się blisko 38 mln litów tego napoju. Wielkość wypijanego piwa w Polsce pozwoliłaby na wypełnienie nim blisko 4 Stadionów Narodowych w Warszawie.

Taki poziom spożycia złotego trunku, stawia nas w roli zdecydowanego lidera wśród krajów, które występują w Grupie H w Mistrzostwach Świata. Według najbardziej aktualnych danych FAO, spożycie piwa u naszego pierwszego rywala w grupie, Senegalu, wynosi ok. 1,6 litra na mieszkańca rocznie. W przypadku Kolumbii kształtuje się na poziomie 48 litrów, a w Japonii 42 litrów.
BGŻ BNP Paribas

Komentarze (1 - 5 z 5)

siki typu carlsbergery, taterki i zuberki beda ponizej 2 pln to pinc setowcy beda mieli po czym zygac
 4  
A paliwo dzięki 500+ będzie jeszcze droższe, droższe, droższe :(
 5  
Jakie piwo s-experci ocenialiście? Zapewne szczyny z korporacyjnych fabryk, a nie prawdziwe piwo z browarów stąd taki wynik badania!
 4  
Jak trzeba mieć sprawny mózg, żeby obliczać przy zarobkach BRUTTO ile można kupić piwa. Może pan redachtor nawet długość penisa mierzy z kręgosłupem.
 1  
Świetna informacja :D My podczas wczorajszego meczu byliśmy w Bubbles na świetnym piwie i dobrym jedzeniu;) Świetne miejsce na wspólne oglądanie mundialu
 0