Łukasz Szewczyk19.07.2018 (14:45)8 komentarzy

Polacy lubią lody. Jakie smaki najpopularniejsze?

Polacy kochają lody, zwłaszcza te o tradycyjnych smakach - wynika z badania przeprowadzonego dla marki Bracia Koral. Z rezerwą podchodzimy do eksperymentalnych, jak te o smaku oscypka czy ogórka kiszonego. Chętnie za to wracamy do wspomnień i sięgamy np. po lody o smaku sernika.
lody lód ice cream
Dla ponad połowy Polaków idealne lody to te, które smakują jak w dzieciństwie. Co trzeciej osobie lody kojarzą się właśnie z beztroskimi latami młodości. Także producenci coraz częściej sięgają po dawne, sprawdzone receptury.
- Polacy jedzą 4 litry lodów na głowę przez cały rok. W porównaniu z Amerykanami, którzy spożywają około 20 litrów, czy Nową Zelandią - w granicach 25 litrów, czy nawet Szwecją - 12 litrów, nie jest to piorunujący wynik. Jednak należy pamiętać o tym, że Polacy wciąż jedzą sezonowo, głównie wtedy kiedy za oknem dopisze słońce i jak ta pogoda się utrzymuje. Więc gdyby podzielić konsumpcję lodów na te dwa ciepłe miesiące w roku, to może okazałoby się, że to Polacy są rekordzistami - mówi agencji Newseria Biznes Olga Walentynowicz z biura prasowego marki Bracia Koral.

Z badania Instytutu Kantar Public przeprowadzonego na zlecenie marki Bracia Koral wynika, że dla 63 proc. Polaków lody kojarzą się z latem i wakacjami, a dla blisko 30 proc. - z dzieciństwem. Dla części lody oznaczają beztroskę, dla innych ochłodzenie. Dla co trzeciej osoby najważniejsze jest to, aby lody były zimne.

- Badania dowodzą, że lody mają magiczną funkcję przenoszenia nas w czasie. Nie dość, że sprawiają przyjemność, to jeszcze przenoszą nas do czasów dzieciństwa, za którymi często tęsknimy - tłumaczy Olga Walentynowicz.

Dlatego też na półkach najczęściej szukamy tych produktów, które kojarzą się z dzieciństwem. Ponad połowa Polaków wybiera te smaki, które pamięta z młodości. Królują śmietankowy (37 proc.), a co piąta osoba wybiera lody owocowe i czekoladowe. Nietypowe smaki wybiera jedynie 13 proc. osób.

- Lubimy być zaskakiwani, ale raczej w obrębie smaków, które już znamy. Skoro lubimy smak śmietankowy, to na tej bazie można przygotować śmietankę z wiśniami, z truskawką albo lody nawiązujące do smaków dzieciństwa, np. o smaku sernika. To przykład smaku, który Polacy znają, ale w lodach jeszcze go nie było. To nowość, zaskoczenie, ale w bezpiecznej strefie, którą znamy i lubimy - wskazuje przedstawicielka biura prasowego Braci Koral.

Producenci kuszą różnymi oryginalnymi smakami, np. oscypka, ogórka kiszonego, ale Polacy - jeśli nawet próbują - szybko wracają do swoich stałych preferencji. Chociaż niektóre nowinki na stałe weszły do lodowego menu, jak tiramisu czy słony karmel.

- Wracamy do dawnych receptur, retro deserów, wybieramy lody, które są na śmietance, z owocami od polskich producentów, których znamy i którym ufamy. Wybieramy to, co rośnie za rogiem, i to jest najważniejszy trend, którym również producenci lodów się kierują - tłumaczy Olga Walentynowicz.

Komentarze (1 - 8 z 8)

Moja Ania lubi mojego loda ze śmietanką. Mówi, że jest niepowtarzalny i ekscytujący! Nie ma to jak wyłącznie naturalne składniki!
 0  
ja też lubię takie lody jak Twoja Ania
 2  
Ania mówiła mi, że moje lody też lubi.
 2  
mój kûtas smakuje najlepiej
MójKutasSmakujeNajlepiej 19.07.2018 (20:51:35)
 5  
@johnyB lubi lody u prezesa
 5  
lubie bambino na bambusowym kiju
 4  
Przemysław M., wpływowy polityk pomorskiego PiS, został zatrzymany przez CBA w związku z podejrzeniem udziału w grupie przestępczej wyłudzającej podatek VAT.
Jak poinformowała Beata Mazurek, rzecznik PiS uchwałą Prezydium Zarządu Okręgowego - Przemysław M. został usunięty z szeregów PiS.
Sprawę skomentował także szef gdańskich struktur okręgowych PiS Janusz Śniadek. W rozmowie z PAP stwierdził: - Jest to dla nas dużym zaskoczeniem, natomiast absolutnie w takich sytuacjach nie ma cienia wątpliwości, co należy zrobić.
Adrian już ma przygotowane ułaskawienie?
tylko przechodziłem 20.07.2018 (15:58:33)
 1  
Zawsze PiS jest w sposób „wulgarny i obrzydliwy” obrażana przez satyryczne rozmowy...
Zacytuj te wulgaryzmy, to Ci uwierzę.


Nie ma to jak pełne kultury i miłości bliźniego "W tyle" czegoś tak, może o tyle prezesa mówią, hmmm...
 1