Łukasz Szewczyk14.05.2020 (12:12)26 komentarzy

Polska homofobicznym liderem UE. Zwycięzcą rankingu równości katolicka Malta

• Polska spadła na ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe mierzącym poziom równouprawnienia osób LGBT w Europie.
• Zwycięzcą rankingu po raz kolejny została katolicka Malta
• Programy TVP demonizujące osoby LGBT
Polska homofobicznym liderem UE. Zwycięzcą rankingu równości katolicka Malta
Ilustrowany mapą ranking ILGA Europe to najważniejszy europejski ranking badający poziom równouprawniania osób LGBTI (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i interpłciowych) żyjących w Europie. Ranking nie jest badaniem opinii publicznej - jego wynik bazuje na analizie krajowego prawodawstwa oraz praktyki stosowania prawa w sześciu kategoriach: 1. równość i zakaz dyskryminacji, 2. rodzina, 3. wolność zgromadzeń, zrzeszania i ekspresji, 4. przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści, 5. uzgadnianie płci i integralność cielesna, 6. prawo do azylu. I tak po trzech latach utrzymywania się na przedostatnim miejscu wśród krajów Unii Europejskiej Polska spadła na miejsce ostatnie z wynikiem 16%.
- Ostatnie miejsce Polski wśród krajów Unii Europejskiej w rankingu ILGA Europe to odzwierciedlenie przerażającej rzeczywistości. Przez ostatni rok polska władza systematycznie przesuwała granice majstrując w systemie prawnym. To uderzyło w pierwszej kolejności w grupy mniejszościowe, ale skutki demontażu prawa odczujemy wszyscy niezależnie od orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej - komentuje niechlubny wyniki Polski w tęczowym rankingu dyrektor KPH, Slava Melnyk

Ranking ILGA Europe
Ranking ILGA Europe
Równościowym liderem rankingu ILGA Europe po raz czwarty została katolicka Malta, która z wynikiem 89% zdobyła pierwsze miejsce. Na tęczowym podium znalazła się również Belgia i Luksemburg (oba kraje po 73%) oraz z 68% Dania i Norwegia. Polskę z 16% od zwycięskiej Malty dzielą aż 73 punkty procentowe. Nasz wynik dał nam ostatnie miejsce wśród krajów Unii Europejskiej kwalifikując nas do grupy 10 krajów Europy o najniższym poziomie równouprawnienia osób LGBTI. Co raz bliżej nam do Białorusi (13%), Monako (11%), Rosji (10%), Armenii (8%), Turcji (4%) i Azerbejdżanu (2%), które zajęły ostatnie miejsca w rankingu. Wyprzedzają nas również nasi sąsiedzi z wynikami: 38% - Estonia, 30% - Słowacja, 26% - Czechy oraz 23% - Litwa i 17% - Łotwa, które rok temu były za nami.

Dlaczego Polska zajęła ostatnie miejsce w UE?
Po zsumowaniu punktów, które zdobyliśmy w każdej z sześciu kategorii, okazuje się, że Polska ma zaledwie 16%. Analizując wydarzenia ostatniego roku ILGA Europe odjęła nam punkty w trzech podkategoriach w ramach kategorii "Wolność zgromadzeń, zrzeszania się i ekspresji". W podkategorii "Zgromadzenia publiczne odbywają się bez przeszkód ze strony organów państwa" odjęto nam punkt za pojawiające się jak grzyby po deszczu zakazy marszów równości wydawane przez lokalne władze.

- O ile w 2018 roku mieliśmy jeden zakaz i można było to potraktować jako wyjątek od reguły, o tyle w 2019 roku zakaz marszu równości stał się stałą praktyką prezydentów miast, którzy - z pełną świadomością, że nie mają racji i przegrają w sądzie - zakazywali ich ze względów politycznych - wyjaśnia adwokatka Karolina Gierdal z KPH, która reprezentowała przed sądem m.in. Marsz Równości w Rzeszowie.

Do utraty punktów w podkategorii "Organizacje działają bez przeszkód ze strony państwa" doprowadziły przyjmowane przez samorządy dyskryminujące Samorządowe Karty Praw Rodzin i znajdujący się w tym dokumencie punkt dotyczący selekcji organizacji społecznych, z którymi winny współpracować samorządy. W podkategorii "Obrońcy/czynie praw osób LGBTI nie są zagrożeni/e" ILGA Europe odjęła Polsce punkt z uwagi na panującą w kraju sytuację zagrożenia dla bezpieczeństwa aktywistek i aktywistów działających na rzecz społeczności LGBTI. O tym, że osoby zaangażowane w walkę o równouprawnienie są zagrożone świadczyć może m.in.: wniesienie pozwów przeciwko autorom "Atlasu Nienawiści" monitorującego proces wdrażania w samorządach tzw. uchwał anty-LGBT i Samorządowej Karty Praw Rodzin, emisję demonizującego osoby LGBT programu "Inwazja" w telewizji publicznej, nasłanie przez TVP na stowarzyszenie Kampania Przeciw Homofobii kobiety, która miała szpiegować organizację, zatrzymanie Elżbiety Podleśnej w związku z naklejkami z wizerunkiem Tęczowej Maryi oraz spisywanie uczestników marszów równości niosących flagę z tęczowym orłem.

Ogólnoeuropejska tendencja spadkowa
W blisko połowie krajów, których system prawny został prześwietlony przez ILGA Europe, odnotowano brak pozytywnych zmian względem równouprawnienia osób LGBTI. Co więcej, zaobserwowana została ogólnoeuropejska tendencja spadkowa - nawet wczorajsi championi wycofują się z niektórych rozwiązań prawnych chroniących osoby LGBTI. Największe zmiany - zarówno w kierunku pozytywnym jak i negatywnym - widoczne są w kwestii praw osób transpłciowych. Europa postawiła krok do przodu wprowadzając rozwiązania prawne chroniące osoby interpłciowe przed dyskryminacją. Alarmujące są wyniki z zakresu praw obywatelskich i politycznych - zagrożeni są aktywistki i aktywiści działający na rzecz równouprawnienia, władze podejmują działania mające na celu podważanie autorytetu organizacji obywatelskich i wprowadzenie zakazu wydarzeń publicznych. Wśród europejskich organizacji działających na rzecz osób LGBT istnieje obawa, że ta tendencja się utrzyma.

"Historia pokazuje, że ci, którzy są narażeni na ataki przed kryzysem, po jego zakończeniu są na ten atak narażeni jeszcze bardziej. W związku z powyższym obawiamy się, że sytuacja czekającego na nas postpandemicznego kryzysu społeczno - ekonomicznego stworzy przedstawicielom władzy idealne warunki do tego, aby uderzyć w społeczność LGBTI" - wskazuje w raporcie ILGA Europe.
Kampania Przeciw Homofobii

Komentarze (1 - 10 z 26)

W Polsce pewna grupa mężczyzn (tacy co oficjalnie chodzą w sukienkach) nadrabia te straty ostro. Tylko nieoficjalnie.
 10  
Treść komentarza ukryta z powodu zbyt niskiej oceny - kliknij by wyświetlić
I jestem z tego dumna. Jak duża większość.
 30  
I jestem z tego dumna. Jak duża większość.
Czyli jesteś dumna z tego, że świat ma nas za zacofanych idiotów? :D
Brawo!
 16  
To wszystko jest narzucone przez poprawność polityczna trzeba mieć swój rozum i nie ulegać presji zachodu. Jeśli tego nie akceputejsz zaraz jesteś beee. Nie wszystko co zachodnie jest dobre. Polacy obudźcie się.
 15  
I jestem z tego dumna. Jak duża większość.
Ale maż powód do dumy! Dzięki takim jak Ty, cały świat ma nas (i słusznie) za prymitywnych zacofańców. Tu nie chodzi o tolerancję seksualną, czy religijną, ale zwykły szacunek dla odmienności pogladów, którego w tym kraju praktycznie brak. Przy tym cwaniactwo i oszustwo dozwolone wszędzie zaraz po spowiedzi, jest często wzorem prowadzenia biznesu. Masakra do bólu.
 10  
To wszystko jest narzucone przez poprawność polityczna trzeba mieć swój rozum i nie ulegać presji zachodu..
Szacunek do drugiego człowieka i brak nienawiści to "narzucona poprawność polityczna"?
Widzę kolejna mądra głowa tutaj :D
A kto tobie narzucił pisanie takich głupot? Kiedy się obudzisz? Kiedy zmądrzejesz dla dobra Polski?
 7  
taaa jasne. Czyli jak nie popieram lgbt to jestem faszysta, debil,nieuk itp?To właśnie ludzie działacze tej całej maści LGBT swoim zachowaniem oddalają ludzi. Dlaczego w Belgii, Francji i Niemczech mogą swobodnie porozmawiać z nimi na różne tematy i jest szacunek, nikt nikogo nie wyzywa. To jest właśnie mentalność polaków...
 1  
taaa jasne. Czyli jak nie popieram lgbt to jestem faszysta...
Trafiłeś w sedno!!!
Badania psychologiczne właśnie pokazują, że homofobia występuje częściej u osób z wysokimi wynikami na skali F (faszyzm) osobowości autorytarnej- źródło: Nelson T.D. (2003). Psychologia uprzedzeń. GWP. Gdańsk. rozdział 4: Uprzedzona osobowość
 4  
W temacie lgbt i mniejszości seksualnych najwięcej do powiedzenia ma nasz duchowy przywódca z torunia , cedzi on każde słowo przez zaciśnięte zęby. Potem udaje katolika i puszcza naszego Papieża Jana Pawła, następnie szybko żąda od nas emerytek pieniędzy na swoje dzieła, grożąc nam likwidacją swoich mediów. Takie oto zakłamanie panuje w katolickiej Polsce
 12  
I super bycie ostatnim to powód do dumy i radość.
Zabobon, ciemnota,średniowiecze 14.05.2020 (16:55:06)
 16