Łukasz Szewczyk01.06.2021 (13:23)

TikTok zmienia barwy na tęczowe. Mural z polskimi twórcami LGBT, live show drag queen, globalny Marsz Dumy

• Hashtag challenge, siedem kreatywnych efektów na platformie, dedykowana muzyczna playlista, Live Show z Drag Queens, 12-godzinny globalny Marsz Dumy, mural na cześć polskich twórców LGBTQ+
• TikTok przygotował szereg aktywności z okazji Miesiąca Dumy.
TikTok. Każdy różny, ale równy
TikTok. Każdy różny, ale równy
Budowanie i wspieranie społeczności leży u podstaw działań TikToka, dlatego platforma dołączyła do świętowania "Miesiąca Dumy". W tym roku będzie on obchodzony na TikToku pod jednoczącym wszystkich hasłem "Free to be", czyli "wolni, aby być sobą", ale również wolni, żeby rosnąć, rozwijać się i rozumieć doświadczenia innych ludzi. TikTok poprzez zaproponowane aktywności chce podkreślać, że jest platformą, gdzie można w kreatywny i wolny sposób wyrażać siebie, bez uprzedzeń.
Mural na cześć polskich twórców
Z okazji Miesiąca Dumy w centrum Warszawy powstał mural na cześć polskich TikTokerów, reprezentujących społeczność LGBTQ+ pod hasłem "Każdy różny, ale równy". Do współpracy zaproszono ośmioro twórców, którzy zarówno na TikToku, jak i poza platformą, pokazują co to znaczy być dumnym i żyć swoim życiem w pełni swobodnie. Michał Piróg, @way.of.blonde, @maschines_official, @saintfluencer, @pizzapawel, @lucasadelon, @charazinsky i @jasperrr55 na muralu zostali przedstawieni jako Superbohaterowie. W ten sposób TikTok chce manifestować swoje poparcie dla osób LGBTQ+ również poza platformą.


@pizzapawel / Fot. Materiały prasowe TikTok
@pizzapawel / Fot. Materiały prasowe TikTok
- Zauważyłem, że TikTok jest miejscem, które jednoczy wszystkich, pozwala nam na otwartość i akceptację. Przede wszystkim pokazuje nam, żeby się nie bać, otworzyć oraz przyznawać się do swoich prawdziwych uczuć - mówi @pizzapawel (ponad 1 milion obserwujących na TikToku!). - Uważam to za wielkie wyróżnienie, że mogę wspierać swoim wizerunkiem osoby LGBTQ+. Cieszę się, że mogę dawać przekaz swoją osobą dla młodych ludzi, którzy duszą w sobie swoją orientację i boją przyznać swoim bliskim, że należą do społeczności LGBTQ+. Uważam, że nie powinniśmy szufladkować i dzielić się na społeczności, tylko być człowiekiem dla innego człowieka, ponieważ KAŻDY JEST RÓWNY - dodaje @pizzapawel.

@Charazinsky / Fot. Materiały prasowe TikTok
@Charazinsky / Fot. Materiały prasowe TikTok
Zdaniem @charazinsky (1,5 miliona obserwujących na TikToku) - TikTok bardzo wspiera środowisko LGBTQ+ przede wszystkim akcjami Pride. Jednak to wsparcie jest widoczne przez cały rok. Na TikToku nie ma miejsca na dyskryminację i nienawiść. W akcję Pride włączamy się już po raz drugi. Zdecydowaliśmy się na to, bo chcemy, aby społeczeństwo było jeszcze bardziej tolerancyjne i akceptowało ludzkie odmienności. Chcemy również wyrazić swoje wsparcie dla osób LGBTQ+ i zachęcić do bycia w 100% sobą.

@Powergirls / Fot. Materiały prasowe TikTok
@Powergirls / Fot. Materiały prasowe TikTok
- TikTok to przestrzeń, która porusza różne tematy społeczne, a twórcy tworzą do nich trendy lub prowadzą live'y dzieląc się swoimi spostrzeżeniami - mówią Power Girls (@way.of.blonde i @maschines_official). - Swoimi działaniami w Internecie chcemy pokazać normalność. Życie dwóch kobiet w związku nie różni się znacznie od pary damsko-męskiej. Jemy, śpimy, pracujemy, podróżujemy, mamy rodziny, bliskich, płaczemy, marzymy, śmiejemy się, przeżywamy kryzysy, wspieramy się, kochamy. Nasza miłość nie jest ani gorsza, ani lepsza. Jesteśmy równi - dodają Power Girls.

Muzyka i programy LIVE
Aby zapewnić szerszej społeczności TikToka LGBTQ+ możliwość przyłączenia się do świętowania Miesiąca Dumy, platforma zaplanowała swój pierwszy globalny Marsz Dumy TikToka - 12-godzinny live, który zostanie przeprowadzony w ramach 24 różnych programów, z różnych krajów na całym świecie, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Brazylii, Japonii, Korei, Singapuru i innych. Wezmą w nim udział Miley Cyrus, Anitta, Bob the Drag Queen i wielu innych artystów z całego świata. Z okazji Miesiąca Dumy na platformie dostępnych będzie również siedem efektów specjalnych - nie zabraknie w nich tęczowych barw, a także dostępna będzie m.in. naklejka z hashtagiem #Pride2021.

- Wierzymy, że TikTok daje możliwość tworzenia i udostępniania treści, które przemawiają do innych i pomagają im budować silniejszą społeczność. Jako globalna platforma mamy możliwość, ale i odpowiedzialność, aby promować i budować miejsce w sieci, które jest przyjazne dla wszystkich ludzi i gdzie każdy może być sobą - powiedziała Paula Kornaszewska, Head of Operations Team TikTok Polska.

TikTok aktywnie wspiera społeczność LGBTQ+ poprzez współpracę i wsparcie globalnych organizacji jak GLAAD, It Gets Better Project, SAGE, Stonewall Foundation, The Trevor Project oraz True Colors United.