Artukuł sponsorowanyMateriał zewnętrzny06.12.2021 (13:33)

Kredyty hipoteczne bez wkładu własnego od 2022 r. Dla kogo i na jakich zasadach?

Kredyt hipoteczny bez konieczności wniesienia wkładu własnego jest jedną z najgłośniejszych i najbardziej medialnych propozycji w ramach rządowego Polskiego Ładu. Stosowną ustawę podpisał już prezydent Andrzej Duda, dlatego w 2022 roku dojdzie do pewnej istotnej zmiany na rynku. Niewątpliwe ułatwienie w pozyskaniu kredytu hipotecznego jest jednak przewidziane wyłącznie dla pewnej grupy Polaków.
Sowa Finansowa

Polski Ład - łatwa droga do kredytu?

Zapożyczanie się jest wpisane w życie milionów Polaków. Kupno auta? Kredyt lub raty. Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia? Sprawdzamy specjalne oferty sezonowe w rankingu https://sowafinansowa.pl/artykuly/ranking-pozyczek-na-swieta/. Mieszkanie, które przy obecnych cenach kosztuje setki tysięcy zł? Jeżeli nie należysz do bardzo wąskiego grona najbardziej majętnych Polaków, po prostu musisz wziąć kredyt, jeśli chcesz je kupić.
Podstawowymi przeszkodami w uzyskaniu kredytu mieszkaniowego są zazwyczaj zbyt niskie dochody lub ich niestałe, niepewne źródło, a to zniechęca bank. U części osób dochodzi też inny problem - trzeba przecież wpłacić 10-20% kwoty kredytu w formie wkładu własnego, czyli realnie szacując, kwotę kilkudziesięciu tys. zł. Nie każdego stać na taki wydatek, nie każdy dysponuje takimi oszczędnościami. Stąd wiele polskich rodzin odsuwa marzenie o własnym "M-", bo nie jest w stanie spełnić podstawowych zasad narzucanych przez banki.

W ramach Polskiego Ładu obecne władze postanowiły wyjść naprzeciw osobom, które nie mają oszczędności na wkład własny. Ustawa została już podpisana przez Prezydenta RP, dlatego wejdzie w życie w I połowie 2022 roku.

Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego - jak to działa

  • Pomoc państwa polega na udzieleniu specjalnej gwarancji, dzięki której bank przestaje wymagać wpłaty wkładu własnego.
  • W ramach pomocy państwo pokrywa gwarancją 10-20% kwoty kredytu (ale nie może gwarantować więcej niż 100 tys. zł).
  • Program zakłada udzielanie pomocy do 31 grudnia 2030 roku.
  • Okres spłaty kredytu z państwową gwarancją musi wynosić minimum 15 lat.
  • Kredyt bez wkładu własnego może być udzielony wyłącznie w złotówkach.
  • Kredyty bez wkładu własnego od 2022 roku będą udzielane wyłącznie przez banki mające ważną umowę z BGK - Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Dla kogo kredyt bez wkładu własnego?

Propozycja, która wchodzi w życie w I połowie 2022 roku, dotyczy kredytów hipotecznych udzielanych na zakup mieszkania lub domu (wraz z kosztami wykończenia), ale też zakup działki budowlanej (pod cele budowlane), pokrycie wkładu budowlanego czy budowę domu jednorodzinnego. Uwaga dla przedsiębiorców - przez pełny okres gwarancji w nieruchomości związanej z udzielonym kredytem obowiązuje zakaz prowadzenia działalności gospodarczej.

Podstawowym wymogiem wobec osób zainteresowanych skorzystaniem z programu jest brak własnego mieszkania lub domu (wliczając w to spółdzielcze prawo do nieruchomości). Na ułatwienia w tym aspekcie mogą liczyć wielodzietne rodziny. Wdrażany projekt zakłada bowiem dopuszczalność posiadania innego mieszkania, gdy w gospodarstwie domowym jest dwoje lub więcej dzieci (maksymalnie 50 m2 przy dwojgu dzieci, 75 m2 przy trojgu, 90 m2 przy czworgu, przy większej liczbie dzieci limity nie obowiązują).

Podsumowanie

Propozycja z Nowego Ładu nie rozwiązuje takich problemów jak np. brak odpowiedniej zdolności kredytowej czy fakt rosnących cen na rynku nieruchomości. Jest jednak sporą szansą dla osób, które nie mają mieszkania, a chcą je nabyć, choć nie posiadają kwoty na wkład własny kredytu. Aktualne oferty banków znajdziesz na https://sowafinansowa.pl/.