Artukuł sponsorowanyMateriał partnera25.01.2022 (12:15)

Ile kosztuje OC dla młodego kierowcy?

Dopiero co uzyskałeś uprawnienia do kierowania samochodami i przymierzasz się do nabycia auta? Zakup pojazdu to dopiero początek wydatków - sprawdź, ile kosztuje ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy. Jeśli poznasz orientacyjną cenę jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, możesz mieć realny wpływ na koszt polisy.
Fot. materiały prasowe
Czy wiesz, że OC dla młodego kierowcy możesz być nawet trzykrotnie wyższe w porównaniu ze składką opłacaną przez doświadczoną osobę powyżej 55. roku życia? Tak duża różnica ma związek z ryzykiem ubezpieczeniowym, na podstawie którego towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczają składkę.

Dlaczego OC młodego kierowcy jest drogie?

Istotą ubezpieczenia OC jest przejęcie przez ubezpieczyciela finansowej odpowiedzialności za szkody wyrządzone przez kierowcę prowadzącego ubezpieczony samochód. Im większe jest ryzyko spowodowania zdarzenia drogowego, tym wyższa składka. W ten sposób ubezpieczyciel chce zabezpieczyć się w razie konieczności wypłaty odszkodowania.
Statystyki policyjne nie są przychylne młodym kierowcom. Okazuje się, że właśnie ta grupa prowadzących pojazdy powoduje najwięcej zdarzeń drogowych. Wynika to przede wszystkim z niewielkiego doświadczenia, co skutkuje brakiem możliwości szybkiego reagowania na nieprzewidziane sytuacje oraz brakiem umiejętności przewidywania niektórych wydarzeń. Nie bez znaczenia jest również brawura - szybka jazda, z prędkością przekraczającą dopuszczalne normy, często skutkuje poważnymi wypadkami drogowymi.

OC dla młodego kierowcy - ile trzeba zapłacić?

Podobnie jak w przypadku polisy dla osoby doświadczonej w prowadzeniu pojazdów, tak i OC dla młodego kierowcy wyliczane jest indywidualnie. Warto bowiem mieć świadomość, że na ocenę ryzyka ubezpieczeniowego składa się nie tylko wiek ubezpieczającego i data wydania prawa jazdy. Ubezpieczyciel uwzględnia także inne parametry, m.in. miejsce zamieszkania, rocznik i markę pojazdu, pojemność silnika.

Należy przy tym podkreślić, że towarzystwa ubezpieczeniowe działają w oparciu o wewnętrzne ustalenia, dlatego proponowana wysokość składek może się znacząco różnić. Oferowane składki OC charakteryzują się szeroką rozpiętością cenową - niekiedy różnica waha się w granicach kilkuset złotych.

Przykład. Załóżmy, że 21-letni kierowca z Wadowic chce ubezpieczyć 17-letnią Skodę Fabia o pojemności silnika 1,1 l. Najwyższą składkę zaproponowała Uniqa (2343 zł), zaś najniższą - mtu24.pl (1296 zł).

Czy można obniżyć wysokość ubezpieczenia OC?

Nawet młody kierowca nie jest skazany na wysokie ubezpieczenie OC. Składkę można obniżyć, stosując się do poniższych wskazówek. Dzięki temu wykupienie obowiązkowej polisy nie będzie wiązało się z tak dużym jednorazowym wydatkiem.

• Wybierz niesportową markę auta

Jeśli dopiero stoisz przed wyborem marki pojazdu, zrezygnuj z BMW czy Audi na rzecz Renault czy Skody. Dlaczego? Ubezpieczenie samochodu sportowego jest droższe z powodu większych osiągów.

• Zarejestruj samochód jako współwłaściciel

Jeśli możesz zarejestrować auto jako współwłaściciel - z osobą posiadającą maksymalną zniżkę za bezszkodową jazdę - ubezpieczenie OC będzie kosztować znacznie mniej. Towarzystwa ubezpieczeniowe uwzględniają bowiem zarówno zwyżki, jak i zniżki.

• Porównaj dostępne oferty

Jeżeli chcesz zaoszczędzić, warto wykorzystać kalkulator ubezpieczenia samochodu od rankomat.pl. Dlaczego? Przy pomocy tego internetowego narzędzia szybko i wygodnie poznasz szacowane wysokości składek w poszczególnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Wystarczy więc tylko porównać oferty pod kątem ceny i wybrać takie ubezpieczenie OC, które jest najtańsze.

• Rozłóż płatność na raty

Większość towarzystw ubezpieczeniowych dopuszcza rozłożenie płatności składki na raty - najczęściej 2 lub 4. Niektórzy ubezpieczyciele pozwalają na opłacanie składki w miesięcznych ratach, jednak w tym przypadku musisz liczyć się z wysoką łączną kwotą do zapłaty.

Nie przepłacaj - kup tanie OC

Pamiętaj! Za ubezpieczenie OC nie ma sensu przepłacać, ponieważ zakres polisy oraz sumy gwarancyjne są regulowane ustawowo. Cena nie ma znaczenia - ubezpieczyciel ma obowiązek zlikwidować wyrządzoną przez ciebie szkodę, niezależnie od wysokości opłacanej składki.