Łukasz Szewczyk08.07.2022 (10:10)4 komentarze

Mniej niż co trzeci Polak chodzi do kina, spektakle na żywo ogląda garstka

• W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie do kina wybrało się zaledwie 27,9% Polaków (ogół osób w wieku 16 lat i więcej) - pokazują dane Krajowego Instytutu Mediów (KIM), pochodzące z Badania Założycielskiego
• Jeszcze mniej osób było w teatrze lub filharmonii czy operze. W badanym okresie odwiedziło je odpowiednio 4,8% i 1,9% respondentów.
Orange Kino Letnie - Zakopane
Najwięcej chodzących do kina jest w przedziale wiekowym 16-24 lata. Przynajmniej raz oglądało film w kinie 58,8% z nich. Odsetek ten zmniejsza się w każdym kolejnym przedziale wiekowym i wśród osób w wieku 65+ wynosi zaledwie 5,4%.
Widownia kin to przede wszystkim osoby z wykształceniem wyższym, 45,3% z tej grupy odwiedziło kino co najmniej raz. Najmniejszy odsetek widzów odnotowano wśród badanych z wykształceniem zawodowym - tylko 15% z nich wybrało się do kina co najmniej raz w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Tylko co piąty mieszkaniec wsi (20,9%) był w kinie co najmniej raz w ciągu ostatniego roku, w przypadku mieszkańców miast powyżej 500 tys. to już prawie dwa razy więcej (39,7%).

Spektakle teatralne w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie oglądało 4,8% badanych, w tym 3,4% jeden raz, a 1,1 % - dwa albo trzy razy. Cztery razy i więcej w ciągu roku było w teatrze zaledwie 0,2% Polaków. Z kolei w filharmonii lub operze w ciągu roku z kultury wyższej korzystało 1,9% Polaków. Odsetek osób, które odwiedziły te miejsca, najwyższy jest w grupie wiekowej 25-34 lata i wynosi 2,3%. Częściej z tej formy rozrywki korzystają osoby z wyższym wykształceniem (5,3%).

W koncertach muzyki popularnej w ostatnich 12 miesiącach uczestniczyło 11,3% Polaków. Jeden raz na koncercie było 7,6% badanych, 2-3 razy - 3,1%, a cztery razy i więcej - 0,6%. Najwięcej chodzących na koncerty przynajmniej raz w roku to ludzie młodzi z grup wiekowych 16-24 i 25-34 lata, odpowiednio - 25% i 17,5%.

Jak Polacy korzystają z rozrywki?
Jak Polacy korzystają z rozrywki?
- Dane dotyczące korzystania przez Polaków z rozrywek kulturalnych poza domem, jak kino, teatr czy koncerty pokazują krajobraz w dużym stopniu dotknięty przez pandemię. Nasze badanie objęło bowiem dwie duże fale zachorowań, jesienną z 2021 i z początku 2022 r., kiedy obiekty kulturalne funkcjonowały w warunkach ograniczeń. Na to nałożyły się naturalne obawy społeczne związane z bywaniem w miejscach skupisk ludzkich. W tym kontekście np. 11% osób deklarujących obecność na przynajmniej jednym koncercie muzyki popularnej, kiedy przecież wielu artystów odwołało swoje trasy, nabiera innego znaczenia. Teraz szczególnie ciekawe będą wyniki kolejnych fal badania, które powiedzą nam, czy i w jakim tempie Polacy wracają do kin, teatrów, opery i na koncerty, czy może jednak zachowania, które wykształciła pandemia, będą bardziej trwałe - mówi Maja Kurzelewska, Dyrektor Departamentu Badan i Analiz.
Krajowy Instytut Mediów

Komentarze (1 - 4 z 4)

Cóż w tym dziwnego, że ludzie do kina nie chodzą. 3/4 filmów nie nadaje się do oglądania a kasy za bilety nie chcą zwracać, w domach coraz większe telewizory 4K, reklam zero no i smażona kukurydza za 2 zł, a nie za 20.
 12  
Powstaje najwięcej filmów w historii, ale jednocześnie najmniej jakościowych. I to zarówno jeśli chodzi o blockbustery jak i kino środka.

Bo kino niezależne, offowe ma się dobrze.

Na wsi ludzie mają daleko do kina i teatru a w mieście całą masę rozrywek.
 5  
Wyjście do kina z całą rodziną (4 osoby) + przekąski do ok. 150zł... Jakości obrazu w kinach lepiej nie komentować. Jak się ma dobry sprzęt w domu to pozostają jedynie jakieś naprawdę wyczekiwane premiery, reszta jest na wyciągnięcie ręki, bez dojazdu, parkingu w extra jakości. Ostatnio byłem w kinie po jakichś 2 latach i covid tutaj nie miał wielkiego wpływu... na pewno w najbliższym czasie nie planuję kolejnej wizyty...
 6  
seriale o wiele ciekawsze o filmów stąd taka statystyka
 0