Michał Rogowicz03.09.2009 (13:11)1 komentarz

Młodzi tworzą zawartość internetu, starsi ją wykorzystują

Polscy internauci codziennie lub prawie codziennie korzystają z sieci, spędzając w niej średnio nieco ponad 4 godziny. Najbardziej aktywnie w tym czasie, m.in. tworząc treści, udzielają się w sieci osoby w wieku 18-24 lat, podczas gdy pozostali wolą wykorzystywać już istniejące zasoby - pokazuje badanie „Mądry Internet”, przeprowadzone na zlecenie Netii.
Aktywne i pasywne korzystanie z internetu najprościej można pokazać na przykładzie serwisów społecznościowych. 81 proc. respondentów zadeklarowało, że posiada konto w jednym z nich, natomiast aktywnie w nich uczestniczy jedynie połowa badanych – z istotną przewagą kobiet. Jak pokazało badanie, jest to najpopularniejsza forma aktywności widocznej w sieci. Inne, jak udostępnianie treści (programów, filmów, gier, itp.) czy zamieszczanie komentarzy na forach i blogach są znacznie mniej powszechne – deklaruje je odpowiednio 35 i 34 proc. respondentów. Wśród osób prowadzących tego typu aktywność w sieci przeważają ludzie młodzi, w wieku 18-24 lat, a im respondenci są starsi, tym mniejszą aktywność twórczą deklarują.
Spośród różnych form „pasywnego” korzystania z zasobów internetowych najbardziej powszechne jest przeglądanie portali internetowych, adresowanych do szerokiego grona odbiorców (91 proc.), poszukiwanie informacji o produktach lub usługach na stronach producentów i dystrybutorów (88 proc.), czy informacji o produktach i usługach przed ich zakupem w portalach tematycznych (86 proc.). Te działania częściej podejmują internauci powyżej 25 roku życia.

Wśród „pasywnych” czynności w internecie najmniej popularne jest korzystanie z materiałów odpłatnych – tylko nieco ponad 20 proc. respondentów korzysta z odpłatnych serwisów, oferujących w różny sposób dostęp do filmów i seriali, a 19 proc. korzysta z płatnych archiwów gazet i bibliotek artykułów.
Netia

Komentarze (1 - 1 z 1)

Taa 18-24latkowie tworzą treści ooj tworzą aż huczy. Najczęściej pisząc: daj daj daj, daj mi albo "wypchaj się z tymi swoimi guglami, zapytałem a ty masz mi dać całą gotową odpowiedź, sam sobie szukaj a jak nie wiesz to *** się odzywasz" i tym podobne. Starsi po prostu potrafią korzystać z wyszukiwarek i rozwiązań już zamieszczonych. Nie ma potrzeby wyważać już otwartych drzwi, tylko trzeba je umieć znaleźć, a to niestety często przerasta młodzież.. która miewa problemy nawet z alfabetem ;)
 0