Michał Rogowicz24.09.2009 (11:15)3 komentarze

Polacy najczęściej w Europie korzystają z VoIP

Badacze Ericsson Consumer Lab ustalili, że Polacy najczęściej w Europie, obok Czechów, używają telefonii VoIP (łączenie się za pomocą komunikatorów w sieci internetowej).
28 proc. polskich respondentów badania Ericsson Consumer Lab twierdzi, że przynajmniej raz w tygodniu łączy się za pomocą Skype lub innego komunikatora. 9 proc. ankietowanych twierdzi, że korzysta z podobnej usługi kilka razy w tygodniu. Dla porównania 23 proc. respondentów włoskich, 16 proc. niemieckich i tylko po 12 proc. brytyjskich i szwedzkich przyznało, że co najmniej raz w tygodniu korzysta z telefonii VoIP.
Polacy zaakceptowali e-banking. 41 proc. ankietowanych deklaruje, że przeprowadza co najmniej raz w tygodniu transakcje bankowe online. Zainteresowanie usługami bankowymi on-line jest podobne do zainteresowania portalami społecznościowymi, do których co najmniej raz w tygodniu loguje się 41 proc. ankietowanych.

Odsetek dokonujących transakcji online w Polsce jest zbliżony do wyniku Niemiec, gdzie 42 proc. respondentów potwierdziło takie zachowanie. Najwyższym odsetkiem wśród badanych krajów może pochwalić się Szwecja, gdzie blisko 56 proc. respondentów zadeklarowało korzystanie z usług bankowych. Niższe wyniki odnotowano w takich krajach jak Hiszpania (37 proc.), Włochy (31 proc.) i Czechy (23 proc.).

Coraz więcej Polaków korzysta również z poczty elektronicznej. Do korzystania z własnego konta e-mail minimum raz w tygodniu przyznało się 77 proc. respondentów. To o 11 proc. więcej niż w 2006 roku.

Statystyczny Polak coraz częściej stawia na praktyczne zastosowanie sieci. Duża funkcjonalność tego medium jest jednym z powodów wciąż rosnącego w społeczeństwie zapotrzebowania na dostęp do szerokopasmowego Internetu.
Ericsson

Komentarze (1 - 3 z 3)

Nie ma się co dziwić. Tajny aneks między rządem Jerzego Buzka a France Telecom zapewniający TP przez określony czas monopol na rynku usług telekomunikacyjnych zrobił swoje...
A przypomnienie sobie kto wówczas był ministrem sprawiedliwości dopoiero szok wywołuje.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 24 września 2009 o 11:36:25 przez Leszek1979).
 0  
Mnie też to nie dziwi. Ci, którzy potrzebują dużej ilości rozmów zawsze będą szukać sposobów by obniżyć swoje rachunki. Monopol TP i zmowa trzech operatorów mobilnych przez lata zrobiła swoje. Niskie zarobki, a zatem relatywnie dość wysokie ceny usług zmuszają Polaków do kombinowania.
Polacy są kombinatorami więc nie dziwne, że sięgają po inne sposoby jak VoIP.
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 24 września 2009 o 16:25:10 przez biotyt).
 0  
Może jakieś słowo o metodologii badania, próbie?
 0