Łukasz Szewczyk29.06.2010 (12:23)brak komentarzy

Ponad połowa reklamodawców zwiększy wydatki na sieci kontekstowe

Sieć reklamy Adkontekst przeprowadziła wśród reklamodawców badanie dotyczące znaczenia reklam kontekstowych w działaniach promocyjnych klientów oraz udziału tej formy reklamy w polskim rynku Search Engine Marketingu. Z raportu wynika m.in., że ponad połowa reklamodawców (55 proc.) planuje w przyszłym roku zwiększyć wydatki na sieci kontekstowe.
Według raportu IAB AdEx w 2009 roku udział Search Engine Marketingu w torcie reklamy internetowej wyniósł ponad 26%, co stawia tę formę na drugim miejscu pod względem wielkości rocznych wydatków w online. We wspomnianym raporcie wydatki na reklamę w sieciach kontekstowych stanowią element SEM. Na polskim rynku do tej pory brakowało analiz, które dokładniej opisywałyby zagadnienia związane z reklamą kontekstową. Z tego właśnie względu sieć Adkontekst przeprowadziła badanie dotyczące wykorzystania reklamy kontekstowej, które pozwoliło m.in. oszacować udział tego medium w polskim rynku SEM.
Badanie zostało przeprowadzone wśród klientów sieci Adkontekst, zarówno agencyjnych (domy mediowe, agencje SEM), jak i bezpośrednich (osoby odpowiedzialne za budżet marketingowy). Większość reklamodawców deklaruje zwiększenie nakładów na reklamę w sieciach kontekstowych w 2010 roku. Odpowiedzi na ankiety pozwoliły również ostrożnie oszacować udział reklamy w sieciach kontekstowych w rynku SEM w 2009 roku. Domy mediowe i agencje marketingowe w ubiegłym roku przeznaczyły na reklamę w sieciach kontekstowych średnio ok. 25% budżetów SEM, a klienci bezpośredni około 31 proc.. Gdyby zatem przyjąć dla udziału reklamy kontekstowej poziom 25 proc., to oznacza, że wartość tego rynku w Polsce w ubiegłym roku wynosiłaby w przybliżeniu 89 milionów złotych.

Na pytanie o wysokość budżetu reklamowego PPC przeznaczonego na działania w sieciach kontekstowych w 2010 r., 55 proc. agencji marketingowych odpowiedziało, że planuje zwiększenie tego budżetu; takiej samej odpowiedzi udzieliło 44 proc. klientów bezpośrednich. Jednocześnie jedynie 6 proc. klientów bezpośrednich zadeklarowało zmniejszenie tych nakładów.

Kluczowe wnioski z badania
Sieci kontekstowe są dla marketerów ważnym kanałem komunikacji z konsumentami podczas planowania kampanii PPC – kampanie tego typu realizuje 83 proc. ankietowanych domów mediowych i agencji SEM oraz 90 proc. klientów bezpośrednich.

Większość marketerów z agencji SEM oraz domów mediowych wykorzystuje kampanie w sieciach kontekstowych w celu budowania zasięgu marki (90 proc.). Duże znaczenie dla nich odgrywają również 2 pozostałe cele - direct response oraz budowanie świadomości marki. W tym przypadku preferencje klientów bezpośrednich są inne – ponad 70 proc. z nich przeprowadza za pomocą reklamy kontekstowej kampanie direct response.

Zarówno marketerzy z domów mediowych, jak i klienci bezpośredni są zgodni w kwestii największych zalet reklamy kontekstowej. Są to ich zdaniem: szeroki zasięg (odpowiednio 75 proc. i 68 proc. odpowiedzi) oraz korzystna cena i dobór kontekstowy. Sieci kontekstowe pozwalają reklamodawcom skierować przekaz reklamowy do tych internautów, którzy są potencjalnymi klientami, ale z różnych przyczyn nie wpisali zapytania bezpośrednio do wyszukiwarki. W sieciach kontekstowych reklamodawca ma szansę dotrzeć do użytkowników we wcześniejszych fazach procesu zakupowego. Gdy reklama pojawia się im w kontekstowym powiązaniu z treścią artykułu lub strony, którą aktualnie czytają, daje to szansę zapoznania się z reklamowaną ofertą i w efekcie skorzystania z niej.

57% badanych agencji i domów mediowych płaci za kliknięcie w sieci kontekstowej mniej niż za kliknięcie w reklamę w wynikach wyszukiwania. Analogicznie, mniejsze CPC dla sieci kontekstowych deklaruje 57,1 proc. klientów bezpośrednich.
Wśród respondentów z domów mediowych oraz agencji marketingowych najpopularniejsze produkty reklamowe wykorzystywane w sieciach kontekstowych to reklamy tekstowe (95 proc.) i statyczne reklamy graficzne (90 proc.). Dużym zainteresowaniem cieszą się też reklamy intekstowe (60 proc.). Z kolei przy niemal takiej samej popularności reklam tekstowych (96 proc.) klienci bezpośredni znacznie rzadziej korzystają z reklam graficznych statycznych (39 proc.).
NetSprint.pl