Łukasz Szewczyk04.09.2012 (15:09)brak komentarzy

Czego obawiają się Polacy? Bezrobocia i wzrostu cen (sondaż)

44 proc. Polaków obawia się bezrobocia - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę badawczą GfK dla National Geographic Channel, które miało określić, czego obawiamy się w Polsce i w Europie.
Czego obawiają się Polacy? Bezrobocia i wzrostu cen (sondaż)
W kwestiach związanych z sytuacją w kraju Polacy najbardziej obawiają się bezrobocia (44%), rosnących cen (21%), a także załamania gospodarki (20%). Bezrobocia bardziej obawiają się kobiety (30,7%) niż mężczyźni (22,3%), głównie osoby w wieku 16-24 lata (39,6%). Kryzys ekonomiczny jest główną obawą Polaków - takie obawy wyraża 87,3% badanych, na drugim miejscu Polacy boją się o zdrowie - 81,1% - wynika z raportu.
To jak duże obawy Polaków są związane z gospodarką wskazuje wymienienie przez nich na pierwszym miejscu stopy bezrobocia, tak wskazało 47% badanych i zwolnienia z pracy 42 %. Polacy uważają, że Niemcy są najbezpieczniejszym państwem w Europie - zarówno pod względem ewentualnego kryzysu ekonomicznego (49,8%) jak i naturalnego (36,5%).

Polacy uważają zapobieganie za bardzo ważną sprawę, szczególnie jeżeli chodzi o załamanie gospodarcze (57%) kontra kataklizmy naturalne (42%). Jeżeli chodzi o załamanie gospodarcze/katastrofy naturalne Polacy wykazują dużą pewność siebie, ponad 52% z nich zaufałby w takim wypadku sobie. Z drugiej strony wojsku lub policji zaufałoby aż 46%.

44% Polaków postępowałoby inaczej gdyby wiedzieli, że nadchodzi koniec świata. 76% z nich zostałoby z rodzinami a 72% wybrałoby podróżowanie. Najlepszym sposobem na przetrwanie według Polaków jest zbudowanie bunkra i przygotowanie zapasów żywności.

Badanie zostało przeprowadzone w związku z premierą na National Geographic Channel nowej serii "Czekając na apokalispę", produkcji, która ukazuje, czego boją się mieszkańcy USA i co robią, by się przed tym ustrzec. Premiera programu odbędzie się w czwartek 13 września o godz. 22.00. National Geogprahic Channel chciał się dowiedzieć, czego boją się mieszkańcy Polski i Europy i czy też przygotowują się na przyjście najgorszego (kryzysu ekonomicznego, naturalnych kataklizmów, etc). W Polsce ankietę on-line przeprowadzono na próbie 307 respondentów w wieku 18-49 lat na przełomie lipca i sierpnia.
National Geographic Channel