Łukasz Szewczyk21.12.2012 (12:31)3 komentarze

Trendy Polaków: Jak spędzimy tegorocznego sylwestra? (infografika)

Ponad połowa Polaków traktuje Sylwestra jako wyjątkowy czas, który powinno się celebrować w sposób szczególny. W tym roku największą popularnością cieszyć się będą prywatne imprezy w gronie znajomych. Na zabawę Polacy planują przeznaczyć nie mniej niż 312 zł - wynika z badań przeprowadzonych przez Instytut Badawczy SW Research na zlecenie marki Smirnoff Black.
Sylwester - sztuczne ognie
Marka Smirnoff Black postanowiła też sprawdzić, gdzie Polacy zamierzają spędzić Sylwestra. Jak się okazuje większość, bo aż 47 proc. Polaków planuje powitać Nowy Rok na prywatnej imprezie w gronie znajomych - czyli na tak zwanej domówce. Taką formę zabawy najczęściej deklarowały osoby w wieku 21-24 lata (54,9 proc.), a najrzadziej powyżej 30 roku życia. Ci ostatni najchętniej spędzą Sylwestra w swoich domach (32 proc.). 10% proc. wybierze się w tym roku na bal lub zorganizowaną imprezę w lokalu lub hotelu. Niewiele mniej spędzi Sylwestra w klubie, a co szósta osoba nie ma jeszcze sprecyzowanych planów związanych ze świętowaniem nowego roku. Co ciekawe wraz z wiekiem rośnie kameralny charakter imprezy sylwestrowej. Ponieważ osoby w wieku 30-39 najczęściej spędzą ją w domu, będą bawić się przede wszystkim ze swoją rodziną (35,3 proc.), podczas gdy jedynie 9,8 proc. najmłodszych respondentów ma takie plany. Gdyby nie istniały żadne ograniczenia, Polacy najchętniej przywitaliby nowy rok na tropikalnej wyspie - tak zadeklarowało 27 proc. respondentów. Wysoko w rankingu wymarzonych miejsc znalazł się też wyjazd poza miasto (15 proc.) i wycieczka zagraniczna. Ponad 5 proc. respondentów wybrałoby zamek, jacht czy lodowy hotel. Z powyższych danych wynika zatem, że Polacy marzą przede wszystkim o podróżach, zarówno tych bardziej egzotycznych jak i tych po kraju. Nawet jeśli nie możemy sobie pozwolić na wymarzony wyjazd, impreza sylwestrowa może być udana pod warunkiem, że nie zabraknie na niej naszego partnera lub partnerki (wskazanych przez 62 proc. respondentów), przyjaciół i znajomych (47 proc. wskazań) i miłej atmosfery (34 proc.). Ważna okazała się także możliwość skosztowania dobrego jedzenia (31 proc.) i alkoholu (25 proc.). Na dalszym planie znalazła się przestrzeń do tańczenia (14 proc. wskazań), możliwość poznania nowych osób (9 proc.) czy dodatkowe atrakcje (8 proc.). Jak wynika z badań Polacy nie zamierzają specjalnie oszczędzać na tegorocznej zabawie sylwestrowej. Ich wydatki pozostaną na takim samym poziomie jak rok wcześniej - tak deklaruje ponad połowa ankietowanych. Aż 30 proc. wyda więcej niż w ubiegłym roku.
Co ciekawe kategorią wydatków sylwestrowych, na którą respondenci wydadzą najwięcej pieniędzy - średnio 75 zł, są napoje alkoholowe. Kolejnymi kategoriami były: opłaty
za wejście do lokalu - średnio 53 zł, strój - średnio 45 zł, transport - średnio 42 zł, posiłki - średnio 37 zł, napoje bezalkoholowe - średnio 28 zł, usługi kosmetyczne - 23 zł. Ostatnie miejsce zajęły fajerwerki, na które wydamy średnio 10 zł.

Prawie 80 proc. respondentów deklaruje, że podczas Nocy Sylwestrowej będzie spożywać napoje alkoholowe. Najwięcej w grupie najmłodszych respondentów w wieku 21-24 lat (85 proc.). Z kolei co czwarta osoba w wieku 30 - 39 planuje spożywać jedynie napoje i drinki bez zawartości "procentów". Wśród ogółu badanych najbardziej popularnym alkoholem okazała się wódka czysta, której spożycie zadeklarowało aż 69 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet. Dopiero na drugim miejscu znalazł się szampan. Kobiety preferowały także wino i wódki smakowe. Mężczyźni za to częściej wskazywali na piwo czy whisky. Tym co w znaczący sposób różnicuje styl konsumpcji alkoholu jest wiek respondentów. Osoby powyżej 30 roku życia są bardziej przywiązane do jednego typu alkoholu i rzadziej eksperymentują. Szukanie nowych połączeń to przede wszystkim domena najmłodszych respondentów w wieku 21-24 lat. Ponad połowa ankietowanych deklaruje, że woli kupić mniej alkoholu, ale za to wyższej jakości. Współczynnik ten spada wraz z wiekiem. Na pytanie w jaki sposób planujesz bezpieczny powrót do domu po zabawie Sylwestrowej, 32 proc. respondentów zadeklarowało, że będzie miało zapewniony nocleg w miejscu imprezy. Prawie jedna czwarta (24,7 proc.) jeszcze nie nad tym nie zastanawiała, a 9 proc. w ogóle nie zamierza planować bezpiecznego powrotu do domu. Jednocześnie zdecydowana większość ankietowanych nie przypomina sobie sytuacji, w której podczas powrotu z nocy sylwestrowej prowadziliby lub byliby pasażerem pojazdu z kierowcą pod wpływem alkoholu. Tylko 5,5 proc. osób potrafi takie przypadki wskazać wśród swoich znajomych. Mimo takich deklaracji, w zeszłym roku według danych Komendy Głównej Policji, w sylwestrowy weekend (od piątku do niedzieli), na drogach w całej Polsce Policjanci zatrzymali 945 pijanych kierowców.
Diageo Polska

Komentarze (1 - 3 z 3)

"gdyby nie było ograniczeń, polak najchętniej spędziłby Sylwestra na wyspie tropikalnej" heheeheh ;))) rozbawiło mnie to ;))
 0  
więcej zachodu niż to wszystko warte
 0