Łukasz Szewczyk01.04.2013 (13:07)76 komentarzy

Branża: Naziemna telewizja cyfrowa (DVB-T) bez HD nie ma sensu

Obecnie kanały nadawane w jakości HD można oglądać głównie za pośrednictwem płatnych operatorów telewizyjnych. Wyjątkiem są TVP1 HD i TVP2 HD, które chwilowo znajdą się w ofercie DVB-T. Eksperci nie pozostawiają wątpliwości - naziemna telewizja cyfrowa bez HD nie ma sensu.
Obecnie w Polsce w ramach naziemnej telewizji cyfrowej nadawane są cztery multipleksy - trzy bezpłatne dostępne za pośrednictwem odpowiednich tunerów oraz jeden komercyjny, wykorzystywany przez Cyfrowy Polsat doświadczenia płatnej usługi telewizji mobilnej. Jednak oferta naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce jest uboga pod względem liczby kanałów HD. Obecnie w ramach DVB-T dostępne są dwa kanały wysokiej rozdzielczości - TVP1 HD (multipleks pierwszy) i TVP2 HD (multipleks trzeci). Problem w tym, że zgodnie z zapisami warunków DVB-T kanały te dostępne są przejściowo, w przyszłości zostaną zastąpione nowymi kanałami wyłonionymi w konkursie KRRiT.Podczas Sympozjum Świata Mediów i Telekomunikacji eksperci branży medialnej podkreślali, że rozwój naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) w Polsce musi pójść w kierunku rozwoju oferty HD. Tym bardziej, że szybko rośnie liczba gospodarstw domowych z telewizorami do odbioru HD. Do tego celu potrzebne są dodatkowe częstotliwości.
Jeśli na cyfrowych multipleksach naziemnej telewizji nie będzie kanałów HD, widzowie będą coraz szybciej uciekać od tej technologii - mówił cytowany przez Rzeczpospolitą Juliusz Braun, prezes TVP
Z kolei Maciej Staszak, dyrektor ds. strategii i rozwoju w Cyfrowym Polsacie dodaje, że ofercie naziemnej telewizji powinno tez być miejsce na kolejny multipleks, który byłby już płatny, tak jak jest to w wielu innych krajach. Natomiast Adam Brodziak, dyrektor techniczny TV Polsat ostrzega, że w przypadku braku technologicznego rozwoju niektórzy nadawcy mogą wycofać się z DVB-T. Jako przykład podawał rynek Niemiecki i telewizję RTL.
Rzeczpospolita

Komentarze (1 - 10 z 76)

Co to za głupoty w artykule? Przecież wersje HD programów TVP 1 i 2 pozostaną na 3 multipleksie po wyłączeniu analogu.
 43  
zgadzam się że powinien być uruchomiony kolejny multipleks ntc
według mnie powinniśmy już zacząć nadawać w dvb-t2 jak ma to miejsce w przypadku paru krajów w Europie

w Polsce według mnie jest bardzo mało kanałów w ntc; za granicą to w niektórych krajach liczba kanałów w ntc przekroczyła 100
 4  
DVB-T2
 8  
Oj boli boli gościa z Polsatu że w NTC nadają za darmo. Widocznie już ubywa abonentów z płatnej platformy sat.
 41  
Tak jak pisze @Dawidek421 - wersje hd programów TVP zostaną przeniesione na multipleks 3 - już dawno temu potwierdzał to prezes TVP. Docolowo na MUX3 będą kanały TVP1 HD, TVP2 HD, TVP Info, TVP Historia, TVP Kultura i TVP Regiony (start pod koniec roku). Wiedza autora artykułu jest porażająca...
 44  
zygmunta boli ze mimo ze byl 1 w dvbt ludzie rezygnują z platnej telewizji.nic nie zatrzyma tej tendencji..uciekinierzy z ncplus pojda do kablowek lub cp jednak duza czesc obecnych lub przyszlych klientow ntc wcale nie potrzebuje hd-glupota na max.a pasmo 700MHz to nie na multiplex tylko na mobilny net,juz uke zdecyduje
 1  


w Polsce według mnie jest bardzo mało kanałów w ntc; za granicą to w niektórych krajach liczba kanałów w ntc przekroczyła 100
ale masz fantazje . niby gdzie ilość przekroczyła 100 kanałów w dvb-t ?

wypowiedzi pana od polsatu nie brał bym pod uwagę, bo on musi chronić interesów swojej firmy . i powoli widać, że zaczynają się obawiać rozwijania się niekodowanego dvb-t więc próbują ten proceder zatrzymać .
na dvb-t2 jest w Polsce za wcześnie bo ludzie co dopiero kupili telewizory, czy dekodery.
w dvb-t mpeg 4 w jednym multipleksie może być do 4 kanałów HD w jakości tvp1 hd (mux 1). podobno są plany bądź chęci uruchomienia tvn hd i polsat hd . ale kiedy to będzie to nie wiadomo.
 2  
"Natomiast Adam Brodziak, dyrektor techniczny TV Polsat ostrzega, że w przypadku braku technologicznego rozwoju niektórzy nadawcy mogą wycofać się z DVB-T. "

Mogą się wycofać? To nie jest tak, że podpisali umowę na 10 lat? A skoro analogowa zostaje wyłączona to chyba bardziej opłaca się zostać w DVB-T niż płacić karę za rozwiązanie umowy?
 5  
"Natomiast Adam Brodziak, dyrektor techniczny TV Polsat ostrzega, że w przypadku braku technologicznego rozwoju niektórzy nadawcy mogą wycofać się z DVB-T. "

Mogą się wycofać? To nie jest tak, że podpisali umowę na 10 lat? A skoro analogowa zostaje wyłączona to chyba bardziej opłaca się zostać w DVB-T niż płacić karę za rozwiązanie umowy?
tylko, że według tego pana rozwój technologiczny to jest zakodowanie pozostałych multipleksów .
zakodowanie multipleksów kolejnych , lub brak jest równy zastojem w dvb-t
 5  
36 mln kraj i 2 kanaly HD w NTC i to i tak dzieki EURO kurcze i dziekujcie za to bo wiecej juz nie zobaczycie wiec posiadacze plazm nie rzuca sie na NTC jak ci kineskopowi tradycjonalisci wiem brutalne ale prawdziwe
 5