Łukasz Szewczyk24.05.2013 (11:39)13 komentarzy

Jesienią ruszą TVP Regiony - więcej pasm lokalnych TVP

Od września 2013 roku Telewizja Polska rusza z zapowiadanym od dawna projektem pod roboczą nazwą TVP Regiony - zapowiedziano podczas konferencji "Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego". Dla widzów zmiany będą oznaczać więcej regionalnych treści w ramach DVB-T.
Jesienią ruszą TVP Regiony - więcej pasm lokalnych TVP
W grudniu 2012 roku KRRiT podjęła uchwałę w sprawie przyznania TVP koncesji satelitarnej na nadawanie programu informacyjnego pod nazwą TVP Info. Zmiana koncesji ma związek z planami Telewizji Polskiej, która TVP Info chce przekształcić w typowy kanał informacyjny (według wcześniejszych zapowiedzi ma ruszyć jesienią 2013 roku). Natomiast treści regionalne tworzone przez terenowe oddziały TVP miałyby być pokazywane w ramach projektu TVP Regiony.Z zaprezentowanej wczoraj prezentacji TVP wynika, że telewizja regionalna o roboczej nazwie TVP Regiony miałaby wystartować już 1 września 2013 roku.
Oddziały Terenowe powinny być silnymi, regionalnymi nadawcami, z których każdy dysponuje stosowną kadrą, bazą techniczną, częstotliwością i rozpowszechnia program własny - powiedział Marian Zalewski, członek zarządu TVP
Celem zmian ma być zwiększanie udziału pasm lokalnych w ramówce TVP Info. Obecnie pasma lokalne na antenie TVP Info zajmują raptem kilka godzin dziennie - w tygodniu między 17 a 20 oraz 21.55 a 22.30, w weekendy dodatkowe pasmo lokalne pojawia się między 10 a 11. Od września liczba godzin pasm lokalnych ma być stopniowo zwiększana, jesienią 2013 roku planowane jest wydłużenie programów lokalnych o kolejną godzinę dziennie.W czwartek na Uniwersytecie Warszawskim odbyła się konferencja "Rola Oddziałów Terenowych TVP w rozwoju społeczeństwa informacyjnego". Wnioski z konferencji posłużyć mają do wypracowania zasad w procesie przebudowy pasma programów regionalnych TVP i stworzenia w tym celu stosownych rekomendacji programowych, legislacyjnych i finansowych. Oddziały terenowe TVP w większości istnieją pół wieku i mają już własną markę jako producenta wysokiej jakości misyjnych programów, a dziś stoją przed ogromną szansą rozwoju, którą stwarza cyfryzacja. W jej wyniku zasięg programów regionalnych wyniesie ponad 99% populacji, a 16 odrębnych stacji regionalnych nadawać będzie mogło własne audycje, nawet całodobowo.
Są dobra cywilizacyjne, które powinny być dostępne w każdym miejscu. Takim dobrem jest dostęp do rzetelnej informacji związanej z rozwojem regionu - powiedział podczas konferencji minister Michał Boni
Szef Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji zwrócił uwagę, że media publiczne to nie tylko przekaz informacji, to także obszar, gdzie może się kształtować nasze poczucie bycia obywatelem. A świadome obywatelstwo to nie tylko bycie poinformowanym, ale również informowanie. Boni zwrócił też uwagę, na znaczenie edukacji związanej z kompetencjami cyfrowymi, które pozwolą czytać i analizować, co jest w internecie, co jest we współczesnej telewizji i w różnych jej kanałach.
TVP/SatKurier.pl

Komentarze (1 - 10 z 13)

Ciekawe tylko co ośrodki regionalne będą nadawały w tym dodatkowym czasie jak teraz brak pieniędzy na programy własne, zwalnia się dziennikarzy. W paśmie lokalnym TVP Katowice widzę często seriale zamiast treści lokalnych, a w weekendy rano stare animacje. Co ze Śląskiem ma wspólnego na przykład serial "Londyńczycy"?
 25  
Hmm... oddziały regionalne też powinny się wziąć za efektywniejsze sprzedawanie czasu antenowego, bo przykłady stacji kablowych pokazują że można się z tego spokojnie utrzymywać. Tylko jak zawsze byle komu byle jak i dlatego tak wygląda sytuacja w oddziałach regionalnych stwierdzam to po wizycie w ośrodku w Bydgoszczy.
 13  
I bardzo dobrze. Ale co z finansowaniem, skoro większość nie płaci abonamentu? I mam nadzieję, że słowo "Regiony" nie znajdzie się w logu i pozostanie nazwą projektu i ew. do papierów. Bo nie chcemy loga potworka w stylu: TVP Regiony - Warszawa, TVP Regiony - Łódź itp. Lepiej żeby zostały nazwy stolic województw. :P Jeśli już muszą grzebać w logo, to niech zmienią kolor z czerwonego na jakiś inny. :P
Treść edytowana 1 raz (ostatnio 24 maja 2013 o 13:35:11 przez Draco_san).
 4  
tvp to trup, potrzebny tylko politykom, partie polityczne powinny placic za czas antenowy ze skladek swoich czlonków.
 6  
A ja bym chciał, żeby w TVP Regiony można było w jakimś wspólnym paśmie powtórkowym (np. w typowych godzinach pracy albo w nocy) obejrzeć serwisy regionalne ze wszystkich oddziałów..
 1  
Ale to ma byc przeciez TVP3 a nie na TVP Info. Ja czytalem gdzie indziej inaczej.. Programy lokalne maja przeciez zniknac z TVP Info, ktore ma byc konkurencja dla tvn24 i Polsat News.
 3  
Juz nie trzeba bedzie ogladac Tuska, czekajac na program OTV... I bardzo dobrze. Tego programu OTV i tak bylo za malo.
Złote myśli Patrioty. 24.05.2013 (17:00:36)
 2  
Jeśli chodzi o Górny Śląsk to jest mnóstwo interesujących tematów czy projektów, brak jest tylko dziennikarzy którzy by to potrafili atrakcyjnie przedstawić. Mamy lokalne zespoły muzyczne, lokalnych twórców filmów, lokalne kabarety, artystów, ludzi robiących pozytywne rzeczy o których warto powiedzieć, problemy które trzeba uświadamiać i rozwiązywać, inwestycje które trzeba dobrze omówić, polityków których trzeba rozliczyć za sprawy regionu. Także jest o czym mówić, byle było komu mówić.
 1  
Macie też TVS, który również powinien się zająć tymi wszystkimi sprawami, a nie puszczać ciągle disco-polo, dokumenty o wszystkim i niczym, kreskówki, stare filmy i programy lifestyle'owe.
 3  
Ciekawe jak urzymaja sie skoro chocby TVP INFO GDANSK zwalnia dziennikarz i zmienia siedzibe z Czyzewskiego bo niestac ich na utrzymanie obecnej.
 1