Łukasz Szewczyk17.06.2013 (16:23)60 komentarzy

Dobranocka zniknie z TVP1? Szef TVP: "Koniec musi niestety nastąpić"

Emitowana od wielu lat "Wieczorynka" telewizyjnej Jedynki przegrywa z tematycznymi kanałami dla dzieci. Szef TVP zapowiada koniec "Wieczorynek" w TVP1, które przyciągają więcej emerytów niż dzieci.
Dobranocka zniknie z TVP1? Szef TVP: "Koniec musi niestety nastąpić"
Telewizja Polska ubiega się o miejsce w ramach naziemnej telewizji cyfrowej (DVB-T) dla nowego kanału dziecięcego TVP ABC. Ramówkę mają wypełnić przede wszystkim polskie programy dla dzieci, w tym kreskówki oraz spektakle teatralne. Ewentualny start kanału planowany jest w 2014 roku.Czy uruchomienie nowego kanału dla dzieci spowoduje, że "Wieczorynki" znikną z ramówki telewizyjnej Jedynki?
Myślę, że ten koniec musi niestety nastąpić jeszcze wcześniej. Dobranocki mają już dziś niewielką widownię, składającą się w dodatku głównie z osób starszych. Dzieci to zaledwie 10 proc. widzów - 30 proc. stanowią emeryci. Nieuchronnie skończyła się epoka, w której "Wieczorynka" wyznaczała rytm dnia w polskich domach: o godz. 19 dzieci siadały przed telewizorem, a potem szły spać - mówi w wywiadzie dla TeleTygodnia Juliusz Braun, prezes TVP
Ogromna liczba rodzin z małymi dziećmi korzysta dziś z kanałów dla dzieci. Musimy to przyjąć do wiadomości, choć może nam być z tego powodu przykro. Ale wprowadziliśmy już pełne półgodzinne pasmo znakomitych programów dla dzieci w TVP Kultura. Jest to kanał dostępny na multipleksie, platformach cyfrowych, niemal wszyscy widzowie w Polsce mogą go oglądać. Tych wszystkich, którym bliska jest tradycja "Dobranocki", zapraszam do TVP Kultura o 19.30 - dodaje szef TVP
Prezes Telewizji Polskiej wspomina także, że jego ulubionymi "Dobranockami" były m.in. "Jacek i Agatka", "Reksio" oraz czeskie bajki - "Rumcajs" i "Krecik".
Pełny wywiad z prezesem TVP można przeczytać w najnowszym numerze TeleTygodnia (nr 25/2013).
TeleTydzień/wł.

Komentarze (1 - 10 z 60)

Jestem za! Tylko, żeby w tym czasie było pasmo specjalne reklam nieprzerywanych reklamami ;-)
 57  
z Tego powodu przestanę płacić abonament RTV. I JESTEM ZA PRYWATYZACJĄ TVP. ŻEBY NADAWALI DO 60 MINUT REKLAM.
 14  
Hmmm no to może najwyższa pora puścić jakieś nowe, lepsze bajki? Ja rozumiem, że np. Bolek i Lolek to kultowa bajka, która oglądałem za łebka ale w tym roku stuknęło jej 50lat więc może pora na coś nowego?
 37  
Niestety prezes TVP ma rację :(
Jeszcze jakieś 5 lat temu taka wieczorynka miała sens. Teraz dzieci wolą włączyć sobie Puls, Puls 2 czy też Mini Mini+.
Szkoda. To pasmo pozostanie pięknym wspomnienie z dzieciństwa
 35  
Robimy głosowanie - kto za wieczorynką daje plusa, kto przeciw wieczorynce daje minusa :)
 79  
Obecnie wieczorynka nic nie oznacza... i tak jest coraz krótsza. W TV Puls 2 są też starsze bajki.
 45  
I będziesz "oglondał" nadal, przełączając się na TVP Kulturę, gdzie tradycja Dobranocek będzie kontynuowana! Nie rozumiem, w czym problem??? A może jesteś krzykaczem, który potrafi tylko na siłę szukać pretekstu do zmieszania TVP z błotem??? No tak, mieszanie mediów publicznych z błotem jest już takim polskim sportem narodowym...
 3  
PS. Mój powyższy wpis był do N-O-R-O-N-a.
 4  
U mnie jeśli chodzi o bajki ogląda się TV Puls, Puls 2, Polsat JimJam i Mini Mini+, Prawie nigdy wieczorynki na TVP 1.
 14  
Pan Prezes jak specjalista od telewizji zapewne wie o tym że niska oglądalność wynika z tego że TVP przez całe lata przyzwyczajała widzów do tego że jedyną pozycją programową w ciągu godziny poprzedzającej 'dziennik telewizyjny' była kilkuminutowa dobranocka. To samo zresztą jest po 'dzienniku telewizyjnym', jak TVP wreszcie puści serial, film czy teatr, to w stacjach komercyjnych dobiega końca serial którego emisja zaczęła się o 20:00.
 6