Łukasz Szewczyk17.06.2013 (19:03)32 komentarze

Plany TVP: Nowe TVP Info, programy regionalne, treści w sieci. Co z abonamentem RTV?

Nowe TVP Info, 16 programów regionalnych, nowy kanał dziecięcy, więcej programów w internecie - to najbliższe projekty zapowiadane przez prezesa TVP. Juliusz Braun twierdzi także, że system opłat za media publiczne w Polsce są przestarzałe. Praca nad zmianami trwają.
Plany TVP: Nowe TVP Info, programy regionalne, treści w sieci. Co z abonamentem RTV?
Przed Telewizją Polską gorące miesiące, związane nie tylko z niskimi przychodami z abonamentu, restrukturyzacją w spółce czy też inwestycjami w nowe technologie. Najbliższy plan to spore zmiany w kanale TVP Info, który ma stać się pełnowartościowym kanałem informacyjnym.
Kanał informacyjny (nowe TVP Info), bez pasm regionalnych, ma ruszyć jesienią, po zakończeniu procesu cyfryzacji telewizji naziemnej. Będzie w nim też miejsce na publicystykę, aktualny reportaż. Chciałbym, aby codziennie wieczorem był czas na poważną rozmowę o ważnych problemach - zdradza w wywiadzie dla Tele Tygodnia Juliusz Braun, prezes TVP
To jednak nie koniec zmian. Jak wczoraj informowaliśmy, jesienią ruszą TVP3 Regiony (więcej o tym TUTAJ). Dodatkowo publiczny nadawca ma w planach uruchomienie kanału dziecięcego.
Równolegle przygotowujemy koncepcję 16 programów regionalnych. To bardzo ważne dla społeczności lokalnych. Jest też przekonany, że KRRiT pozwoli na to, żeby TVP dostała na multipleksie cyfrowym miejsce na kanał dziecięcy (...) Uważam, że ze względów społecznych i wychowawczych ważne jest, żeby było miejsce na polskie programy dla dzieci, i to zarówno kreskówki, jak i spektakle teatralne. Liczę, że za rok będziemy mogli z nim wystartować - dodaje szef TVP
Wywiadzie dla TeleTygodnia prezes TVP zapowiada koniec "Wieczorynki" na antenie telewizyjnej Jedynki (więcej o tym TUTAJ). Wyjaśnia także, że misją publicznego nadawcy jest dostarczanie programów najwyższej jakości, co kosztuje. Zaraz dodaje jednak, że seriale TVP robione są za małe pieniądze w porównaniu z europejskimi standardami.
TVP jest zupełnie wyjątkowa w rodzinie telewizji publicznych w Europie, bo ma niespotykanie mało pieniędzy i niespotykanie dużo widzów - dodaje szef TVP
Juliusz Braun zauważa także, że zmienia się świadomość społeczna w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego. Dodaje jednak, że obecny system w Polsce jest przestarzały.
Rejestrowanie telewizorów i radioodbiorników jest jednak pomysłem przestarzałym, więc powstała koncepcja wprowadzenia innej opłaty, która nie jest powiązana z odbiornikiem. Od początku roku taka "opłata audiowizualna" obowiązuje w Niemczech. W Polsce prace nad tym rozwiązaniem trwają. Na razie mamy abonament. (...) W Czechach, kraju który można porównać z Polską, abonament jest wyższy niż u nas, wynosi blisko 25 zł miesięcznie. I wszyscy go płacą. Nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą. Tam jest to znacznie wygodniejsze - abonament pobierany jest wraz z opłatą za energię elektryczną - zauważa Braun
Telewizja Polska coraz bardziej otwiera się także na media interaktywne. Coraz więcej programów TVP będzie dostepnych w internecie, bo coraz więcej młodych widzów telewizję ogląda bez użycia telewizora - w na ekranie komputera czy tableta. Szef TVP dodaje jednak: "żeby coś znalazło się w internecie, najpierw musi zostać wyprodukowany", a do tego potrzebne są pieniądze. Internet to także telewizja hybrydowa, cały czas rozwijana przez TVP. Przypomnijmy, że korzystając z telewizji hybrydowej można oglądać program jednocześnie mając dostęp do dodatkowych informacji.
Pełny wywiad z prezesem TVP można przeczytać w najnowszym numerze TeleTygodnia (nr 25/2013).
Tele Tydzień

Komentarze (1 - 10 z 32)

Polaku nie badz glupi - nie plac haraczu na media publiczne!!!
Złote myśli Patrioty. 17.06.2013 (19:10:31)
 32  
@Patriota: mocno wierzę w to, że kiedyś skończą się dobre czasy dla takich nawiedzonych jak Ty, którzy łamią prawo i nawołują w publicznym internecie innych do łamania prawa. Mam nadzieję, że w najbliższych latach doczekam się tej pięknej chwili, kiedy wszyscy Polacy będą płacili abonament, i podobnie jak w Czechach nie dlatego, że chcą, ale dlatego, że muszą i nie mają żadnego wyjścia!!!! I nawet kilka milionów takich krzykaczy jak Ty tego nie zmieni ;-) Uważaj, bo kiedyś do skarbówki w zębach przyniesiesz tę opłatę ;-) A jak nie, to taką karę od ciebie wyciągną, że długo się nie podniesiesz!
 22  
TVP ABC to będzie porażka
a TVP ma dużo widzów po 50-tce. W gr.16-49 ma gorsze udziały TVP1 i TVP2 razem wzięte niż TVN i TVN7
 6  
wolę TVP z Opolem i Polskie Radio z Piknikiem Naukowym niż TVN z cekinami i brylantyną w Tańcu z gwiazdami ;)
 10  
Takie kanały TVP jak Rozrywka, Seriale, ABC, Parlament to jest i będzie porażka. Dopiero jakby uruchomili kanał TVP Dokument to by coś nowego było wartego naoglądania się i płacenia abonamentu(podatku).
N-O-R-O-N (usunięte konto #28772) 17.06.2013 (20:00:19)
 7  
@Patron ~ może weźmiesz pod uwagę, że spora część naszych rodaków ma w nosie media publiczne. Dla czego mamy płacić 18 zł za kilka kanałów TVP, a w kablówkach i satelicie za np. 39 zł mamy kilkadziesiąt kanałów. Czym obecnie różni się TVP od TVN czy Polsatu ? Na czym polega ta jej misja ? Kiedyś byly programy typu "Sonda", "Tik Tak" - gdzie to jest, taka sama komercha jak w prywatnych TV. Jak chcę oglądać program przyrodniczy to mam NG, Discavery, itd. Jeśli chcę oglądać publicytykę, to mam TVN24, Superstacje, itd. Niech zlikwiduję, albo zakodują TVP. Będzie oglądał ten kto chce za to zapłacić. Mało płacisz jeszcze podatków - VAT, akcyzy, najnowszy śmieciowy. Niech nas nie uszczęśliwiaja na siłę bo zrobi sie z tego zadyma jak przy ACTA.
 24  
Płacę 100 zł abonamentu w CYFRZE. 23 zł jako VAT idzie co miesiąc do budżetu państwa.

Abonament RTV to 18 zł miesięcznie.

Weżcie te pieniądze od wszystkich którzy płacą abonamenty we wszystkich platformach cyfrowych i telewizjach kablowych i będą pieniądze na MISJĘ PUBLICZNĄ.
 16  
@Anty podatek RTV:
Wybacz, ale głuchy jestem na argumenty pokroju "czym obecnie różni się TVP od TVN czy Polsatu". Naprawdę chore jest oczekiwanie od TVP misji bez wcześniejszego zapewnienia jej odpowiedniej ściągalności abonamentu. Gdy będą pieniądze z abonamentu, to się będzie różniła i to bardzo.

Czy biblioteki i teatry Twoim zdaniem też trzeba "zakodować" i nie zmuszać nikogo do płacenia na te instytucje??? TVP powinna być instytucją szerzenia kultury i przykro mi, ale każdy będzie musi na to musi płacić, czy się to komuś podoba czy nie - i kropka!
 9  
@Patrioto, bądź głupi: zachwycaj się poziomem zagranicznych mediów i nie płać abonamentu w Polsce! A potem narzekaj, że w TVP nic do oglądania nie ma
Treść edytowana 2 razy (ostatnio 17 czerwca 2013 o 20:21:21 przez jedna.litera.i.0).
 9  
Juliusz Braun twierdzi także, że system opłat za media publiczne w Polsce są przestarzałe -
tzn ludzie są już tak biedni, że nie stać ich na wyrzucenie 300zł rocznie w błoto i dlatego należy ich do tego zmusić
Może po prostu społeczeństwo ma pilniejsze potrzeby niż płacić na tą całą bandę kretynów biorących roczną pensję przeciętnego Polaka w miesiąc?
Ja nigdy nie zapłaciłem i nie zapłacę, choćby mnie sądem i więzieniem mieli straszyć!
 15